Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник






Гідрометрія. Загальні положення

Гідрометрія є розділом гідрології, і в її завдання входять розробка приладів і методів кількісного визначення різних характеристик і систематичне вивчення гідрологічного режиму водних об'єктів для одержання багаторічних рядів спостережень за рівнями, швидкостями плинів, елементами хвиль, витратами й стоком води й наносів, температурним режимом, розподілом щільності, хімічним складом води, льодовими явищами й т.д.

Дані по гідрологічному режиму водних об'єктів, необхідні при організації водного транспорту, проектуванні гідротехнічних споруд різного призначення (транспортних, енергетичного, водозабірних й ін.), планування водоспоживання, створенні бази для наукових узагальнень і для розвитку науки гідрології. Одержала розвиток інженерна гідрометрія, у завдання якої входить організація й спостереження за режимом водних об'єктів при будівництві й експлуатації різних інженерних споруджень, що впливають на природний режим водойм. Гідрометрія підрозділяється на гідрометрію атмосферних вод, гідрометрію океанів і морів, озер і водоймищ, гідрометрію рік, підземних вод і т.д.

Найбільш розробленими й відокремленими в самостійні наукові дисципліни є морська й річкова гідрометрії. Незважаючи на певну специфіку, пов'язану з об'єктом вивчення, у прийомах і способах вивчення характеристик рік і морів (водоймищ і озер) є досить багато спільного.

Як правило, гідрометричні спостереження як на ріках, так і на морях сполучаються з метеорологічними спостереженнями.
Для вивчення гідрометеорологічних явищ створена постійна й тимчасова державна мережа станцій і постів. Державна гідрометеорологічна мережа складається з основних (або опорних) і спеціальних станцій і постів.

На основних станціях і постах ведуться постійні спостереження за гідрометеорологічними й атмосферними процесами протягом тривалого часу, іноді безстроково. Спеціальні станції й пости організуються на певний період для вивчення місцевих умов, наприклад гідрометеорологічного режиму водоймищ і озер, гирлових ділянок ріки й прилягаючого узмор'я й ін.

До складу основних гідрометеорологічних робіт на ріках і водоймах входять: спостереження за рівнем і його коливаннями; промірні роботи для вивчення глибин і рельєфу дна водних об'єктів; спостереження за ухилами водної поверхні (на ріках); спостереження за температурою води, замерзанням і розкриттям водойм, станом крижаного покриву; вимір швидкостей і напрямків плинів; спостереження за кольором, прозорістю, щільністю й хімічним складом води; вимір параметрів хвилювання; визначення витрати й стоку води і наносів; визначення механічної й петрографічної сполуки наносів і донних відкладень.

Дані гідрометеорологічних спостережень із всіх станцій і постів, розташованих на суші океанах і морях, зосереджуються в Гідрометцентрі, обробляються, аналізуються й служать для рішення різних науково-теоретичних і господарських проблем, зокрема для розробки теоретичних основ гідрології й океанології, прогнозу природних явищ, розробки водогосподарчих балансів регіонів і окремих об'єктів, забезпечення вихідними матеріалами проектів великих гідротехнічних споруд і т.п.

Переглядів: 4161

Повернутися до змісту: Гідрологія і Гідрометрія



 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.