Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Активність водообміну

Швидкість перенесення різних видів води змінюється в широких межах, тому і періоди витрат, і періоди поновлення води також різні. Вони змінюються від декількох годин до декількох десятків тисячоліть.

Води, що входять до складу живих організмів, поновлюються на протязі декількох годин. Це сама активна форма водообміну. Біологічна вода витрачається головним чином на транспірацію. Через транспірацію в атмосферу поступає більша частина ґрунтової вологи. Порівняно невелика частина ґрунтової вологи витрачається на стік у руслі річок.

Запаси ґрунтової вологи мають приблизно річний період накопичення і витрат.

Атмосферна волога, що утворюється при випаровуванні води з океанів, морів та суходолу й існує у вигляді хмар, поновлюється в середньому через вісім днів.

Дослідженнями встановлено, що одночасні об'єми води в річкових руслах (річищах) світу майже повністю поновлюються в середньому за 16 діб.

У болотах вода витрачається в основному на випаровування з її поверхні і на транспірацію, а також на фільтрацію (в меншій мірі) в річища.

Період поновлення вільних підземних вод земної кори до рівня мінус 2000 м складає близько 1400 років.

Час поновлення запасів води в озерах змінюється в широких межах: для малих озер у посушливих областях – близько року, а для найбільш крупних озер – до декількох сот років. Наприклад, повне поновлення водних ресурсів найглибшого прісноводного озера Байкал відбувається на протязі 380 років. У середньому води озер повністю поновлюються на протязі 17 років. Щорічно поновлювані води озер складають близько 1-2 % їхнього об'єму.

Період поновлення запасів води в гірських льодовиках складає близько 1600 років, у льодовиках полярних країн значно більше – близько 9700 років.

Повне поновлення вод Світового океану відбувається приблизно через 2700 років. Ця цифра була отримана шляхом ділення об'єму вод океанів (1338,5 млн. км3) на щорічну витрату води з них на випаровування (505 тис. км3). Єдина водна поверхня Світового океану дорівнює 361,3 млн. км2 при середній глибині – 3,7 км.

Переглядів: 4141

Повернутися до змісту: Гідрологія і Гідрометрія 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.