Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Підстави господарської відповідальністі

Підставою господарської відповідальності є вчинення правопорушення суб’єктом господарювання. Розрізняють:

 1. Договірні правопорушення – це правопорушення на стадії виникнення договорів(порушення строків укладання договорів, процедури врегулювання розбіжностей, укладання договорів, що суперечать вимогам закону, інтересам держави і суспільства, а також цілям діяльності ЮО). До договірних правопорушень відносять:
 2. Порушення строків виконання договірних зобов’язань щодо поставки продукції і товарів, перевезення вантажів, виконання робіт;
 3. Порушення господарських зобов’язань щодо якості продукції, виконання робіт, надання послуг;
 4. Порушення державної дисципліни цін, що пов’язане з виконанням договорів;
 5. Порушення у сфері кредитних та розрахункових відносин.
 6. Позадоговірні правопорушення – порушення законодавства про захист економічної конкуренції (наприклад, антиконкурентні узгоджені дії, зловживання монопольним становищем). До позадоговірних правопорушень відносять:
 7. Порушення прав власника.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання, чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

У разі якщо інше не передбачене законом або договором, суб’єкт господарювання за порушення господарського зобов’язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов’язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами зокрема:

 1. Порушення зобов’язань контрагентами правопорушника.
 2. Відсутність на ринку необхідних для виконання зобов’язання товарів.
 3. Відсутність у боржника необхідних коштів.

 

Принципи господарської відповідальністі

 1.  Потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі. Передбачена законом відповідальність виробника чи продавця за недоброякісність продукції застосовується також незалежно від того, чи є застереження про це в договорі.
 2. Сплата штрафних санкцій за порушення зобов’язання, а також відшкодування збитків не звільняють правопорушника, без згоди другої сторони, від виконання прийнятих зобов’язань в натурі.
 3. У господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника або продавця продукції.

Переглядів: 10902

Повернутися до змісту: Господарське право 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.