- Іноземні юридичні особи в Україні та їх правовий статус.
- Правове становище українських учасників зовнішньоекономічної діяльності.
Всі міжнародні монополії поділяються на:
- Національні - ті, які є національними за своїм капіталом (капітал походить з однієї країни);
- Транснаціональні – ті, які засновані на капіталу, який походить з двох та більше держав (ЗУ «Про промислово-фінансові групи»);
- Не оформлені підприємства, які діють за домовленістю інших підприємств.
Держава може безперешкодно дозволити вихід таких монополій на внутрішній ринок, але частіше за все буде говоритися про створення змішаних підприємств, які створюються на паях національних капіталів (задля залучення національних виробників).
Особистим законом юридичної особи вважається право держави місцезнаходження юридичної особи. Місцезнаходження ЮО – це держава, в якій вона зареєстрована або іншим чином створена. ЗА відсутністю таких умов потрібно застосовувати закон держави, де знаходиться виконавчий орган управління ЮО.
За допомогою цих формул встановлюється, чи це одна ЮО, чи сукупність ЮО. Також, встановлений особистий закон дозволяє встановити юридичну форму цієї ЮО, вимоги до назви ЮО; встановити, коли виникає та припиняється правоздатність ЮО; який порядок створення, реорганізації та ліквідації ЮО, особливості відносин ЮО з її засновниками та учасниками; правовий статус майна ЮО.
Національність ЮО – це належність ЮО до тієї чи іншої держави.
Теорії щодо визначення особистого закону ЮО:
- Теорія інкорпорації. Визначальним критерієм є місце створення організації, місце реєстрації цієї організації (США, Великобританія, РФ).
- Теорія осілості. Головним критерієм є закон місцезнаходження ЮО (країни західної Європи, крім Італії, Україна).
- Закон місця діяльності юридичної особи (Італія, країни третього світу).
- Теорія контролю.
У кожній правовій системі критеріїв, як правило, декілька.
В Україні основним критерієм є теорія осілості, а додатковим - теорія інкорпорації.
Підтвердження резидентності
Ст. 13 ЗУ «Про МПП» документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Лист Комітету ВРУ Про підтвердження резидентності від 07.07.2000. Консульська легалізація полягає у встановленні і засвідченні справжності підписів на цих документах та актах і відповідності їх законам держави перебування.
Порядок консульської легалізації встановлюється Міністерством закордонних справ України.
Проставляння апостилів Гаазька Конвенція від 05.10.1965 р. Скасовується легалізація документів, замість якої проставляється апостиль. Україна приєдналася до Конвенції у 2002 році. Апостиль проставляється на більш прості документи: про сімейний стан, спеціальність, кваліфікацію особи. Апостиль проставляють, відповідно до документів, Міністерство юстиції, МВС, МОН.
ЗУ «Про режим іноземного інвестування»
Документи представництв іноземних підприємств в Україні.
Службовим особам представництва видаються службові картки. Документи, які посвідчують автотранспортні засоби представництва. Після цього представництво, протягом місяця з моменту отримання свідоцтва про реєстрацію повинно стати на облік в податкову інспекцію за місцем знаходження цього представництва і міністерство статистики.
Положення про порядок реєстрації філіалів, відділень, представництв та інших структурних підрозділів суспільних організацій від 26.02.1993 р. зі змінами 07.03.1998 р.
Офшорні зони
Є офшорні зони загального та спеціального характеру (підприємства певних галузей виробництва). Перелік офшорних зон ведеться КМУ. Останні перелік від 20.02.2003 року. Зараз в цьому переліку 38 країн та територій.
ЗУ «Про ЗЕД» всі суб’єкти господарювання в Україні мають право на здійснення ЗЕД. Для такої діяльності передбачений певний порядок: контроль за здійсненням цієї діяльності проводиться Міністерством економіки України. Для цих підприємств встановлюється національний закон. Держава виступає гарантом по зовнішньоекономічним угодам і не приймає активної участі у такій діяльності.
Ст. 29 ЗУ «Про МПП» закон ЮО. Діяльність іноземних ЮО прирівняна до діяльності національних ЮО.