Д. Істан – американський політолог, глава Чиказької школи – вперше ввів поняття «політична система».
Схема функціонування політичної системи
Політична система – це цілісна і динамічна сукупність однотипних, що доповнюють одне одного ролей, відносин і інститутів влади, які взаємодіють на основі єдиних норм і цінностей, що задаються інтересами домінуючих у суспільстві соціальних груп і дозволяють останнім реалізовувати свої цілі і наміри.
Структура політичної системи
- Інституційний елемент – всі інститути, які існують у суспільстві та входять до суспільної системи, через які здійснюється влада (держава, партії, ЗМІ, громадські організації та ін.).
- Нормативний елемент – політичні та правові норми, політична культура, особливості конституційної та судової системи, норми політичної етики.
- Інформаційний елемент – традиції, символи, ритуали, особливості політичної мови.
Функції політичної системи:
- Цілеспрямоване регулювання суспільних процесів для забезпечення стійкого розвитку.
- Забезпечення оптимальної взаємодії між соціальними і політичними, суспільними та природними процесами та структурами.
- Включення громадян в політичне життя на основі пануючих в державі принципів і норм.
- Забезпечення упорядкованості та стабільності політичного порядку і т.д.
Типологія політичної системи
Семюель Хантинктон один із авторів ідеї того, що сучасний світ поділяється залежно від культурної різноманітності:
- Західна
- Конфуціанська
- Індуська
- Японська
- Латино-Американська
- Європейська та ін.
Політичні системи за критерієм концентрації та децентралізації влади поділяються на (за Алмандом):
- Англо-американська (США, Великобританія, Австралія, Канада) – цілісна визначена політична культура. Ці цінності підтримують більшість людей та всі державні інститути (свобода особистості, безпека, грошова забезпеченість). Домінує двопартійна система.
- Континентально-європейська (Франція, Германія, Італія) – однорідна політична культура. Ці суспільства більше сегментовані. Політична конкуренція та ідеологічна боротьба йдуть у більш жорсткій формі. Ця політична система менш стабільна.
- Доіндустріальних або частково індустріальних держав (Африка, країни Литанської Америки) – співіснують різні протилежні типи культури. Характерні авторитарні форми правління. Громадяни орієнтовані не на програмні цілі, а на лідера.
- Тоталітарна – висока стабільність (за рахунок страху, насилля, жорстокості), однопартійна система.
Ще одним різновидом є відкриті та закриті політичні системи. За ідеологічним критерієм: соціалістичні, комуністичні, буржуазні та ін.
Політичні режими
Політичний режим – це упорядкована взаємодія структур політичної системи, а також сукупність методів здійснення влади і досягнення політичних цілей.
Типи політичних режимів:
- Тоталітаризм – це режим, при якому держава прагне до всеосяжного контролю всіх форм і сфер суспільного життя держави. Вперше цей термін був введений у 1925 році Беніто Муссоліні. Ознаки: наявність офіційної ідеології; монополія на владу єдиної партії, яка є масовою (побудована на олігархічній основі та очолювана харизматичним лідером); система терористичного поліцейського контролю; монополія партії на ЗМІ; монополія на засоби озброєної боротьби; централізований контроль економіки, командно-адміністративна система; суспільство і держава єдині.
- Авторитаризм – монополія на владу одної партії, групи, коаліції, яка не перед ким не підзвітна; повна або часткова заборона опозиції, сильно централізована монополістична структура влади; обмежений плюралізм; наявність диференційованих відносин між державою і суспільством; відсутність політичної конкуренції; спадкування і кооптація політичної влади; активне використання силових структур для утримання влади, неможливість ненасильницької зміни влади (Азія, Африка, Латинська Америка, Росія).
- Демократичний.