Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Залежність біологічної дії іонізуючих випромінювань від його виду, енергії та дози

Всі іонізуючі випромінювання відрізняються фізичними і біологічними властивостями (див Табл. 1.2., 1.3 с. 9).

Виділяють таке поняття, як відносна біологічна ефективність (ВБЕ) або радіаційний зважуючий фактор ІВ, яка виражається коефіцієнтом ?. Дію хвильових ІВ (рентгенівських та ?-випромінювань), а також ?-променів прирівнюють до 1. У ?-променів ? досягає 20. Тому смертельна фізична доза цього виду випромінювання буде в 20 разів менше, а біологічна дія в 20 разів більше. ВБЕ має пряму залежність від енергії, маси електричного випромінювання і щільності іонізації.

Табл. 2.3. Середні значення коефіцієнта відносної біологічної ефективності (К)

Вид випромінювання

k

Рентгенівські, гамма-промені

1

Електрони, позітрони, b-промені

1

Протони (<10 МеВ)

10

Нейтрони (<20 кеВ)

3

Нейтрони (0,1-10 МеВ)

10

a-промені (<10МеВ)

20

Важкі ядра віддачі

20

Проникаюча здатність має зворотну залежність від довжини хвилі, маси частки і пряму - від швидкості розповсюдження. Виходячи з цього, ?-випромінювання має найменшу проникаючу здатність (?-частки повністю затримуються поверхневим шаром шкіри). Тому при зовнішньому опроміненні ці промені не представляють особливої небезпеки для людини. Але при внутрішньому – наносять значну шкоду.  Бета-промені не можуть проникнути в глибину людського організму більш, ніж на декілька міліметрів. Жорсткі рентгенівські та ?-промені здатні проникати скрізь все тіло людини, поглинаючись лише частково і питома іонізуюча здатність їх значно менша, ніж корпускулярних (1-2 пари іонів/см). Частина їх енергії перетворюється в кінетичну енергію електронів (які вибиті із орбіти), котрі і здійснюють подальшу іонізацію середовища. Нейтрино ж (їх не використовують в діагностиці та лікуванні) проходять навіть скрізь земну кулю не затримуючись повністю. 

Біологічна ефективність нейтронів також буде більшою, ніж електромагнітних ІВ. Чому? Нейтрони – це вторинно іонізуючі корпускулярні випромінювання. Вони передають свою енергію протонам водню (вибиваючи їх з межі ядра атому). І, як важкі позитивно заряджені частки, більш щільно іонізуючі і матимуть більшу ВБЕ (табл. 2.4.). Тому рівні дози різних видів ІВ викликають неоднакові біологічні ефекти.

Табл. 2.4. Порівняльна дія швидких нейтронів і рентгенівських променів  на різні види тварин і людину (LD100/30)

Вид тварин

Середня сумарна доза, що призводить до загибелі 100% тварин за 30 діб, Гр

Нейтрони

Рентгенівські промені

Миші

4-3,5

8,5-8

Пацюки

4-3,5

8,5-8

Кролі

3,5-3

8-7,5

Собаки

3-2,5

7,5-6

Людина

2,5

6

Енергія випромінювання – чим вона більше, тим більше ступінь іонізації, збудження і сильніше біологічна дія іонізуючого випромінювання. Наприклад, енергія світла 0,5 еВ, а a-частки до 20 МеВ. Тому вони володіють найбільшою іонізуючою здатністю (до 20 000 пар іонів/мм) і сильною біологічною дією.
Доза – чим більша доза і її потужність, тим значніша реакція і шкода або користь (при лікуванні) від іонізуючого випромінювання. Дозу можна отримати за секунди, хвилини, а можна і за роки. При дуже великих дозах (до 100 Зв) смерть наступає за години внаслідок ушкодження центральної нервової системи (цереброваскулярний синдром). Опромінення дозою в 10 Зв призводить до смерті за декілька днів в результаті деструкції слизової оболонки кишкок (кишковий синдром). При низьких рівнях 2-5 Зв, без лікування смерть може наступити в результаті ураження кровотворної системи (гематопоетичний синдром).

Переглядів: 5710

Повернутися до змісту: Медична радіологія

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.