Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Мутагенні властивості радіації

У 1925 році Г.С. Філіпов і Г.А. Надсон першими в світі встановили вплив рентгенівських променів на дріжджові грибки, в яких виникала мутація. Ця праця явилась передтечією радіаційної генетики. В 1927 році американському вченому Muller вдалося  при рентгенівському опроміненні дрозофіли отримати мутації різних типів, частота їх появи зросла більше ніж у 150 разів в порівнянні з контролем.

Мутації - природні або викликані штучно зміни генетичного матеріалу і успадковуються. Умовно поділяються на спонтанні, які виникають під впливом природних факторів або внаслідок біохімічних змін в самому організмі і індуковані, які виникають під впливом спеціальної дії мутагенних факторів. Наприклад, іонізуючі випромінювання, хімічні речовини. Негативних мутацій більше 99%, а позитивних менше 1%. Негативні приводять до гибелі клітин або виникненню у них нових властивостей – неконтрольований поділ (злоякісні пухлини).

Наслідок дії іонізуючого випромінювання  можна  представити в наступному порядку:

  1. зміни в соматичних клітинах, які приводять до виникнення злоякісних пухлин (частіше виникають при великих дозах опромінення);
  2. генетичні мутації, які впливають на майбутні покоління (залежать від дози і потужності дози);
  3. вплив на зародок і плід, внаслідок опромінення матері в період вагітності;
  4. смерть в момент опромінення.

Мутації в статевих клітинах - генетичні - передаються наступним поколінням. Мутації в любих інших клітинах організму - соматичні - успадковуються тільки дочірніми клітинами і діють лише на той організм, в якому виникли.

Нормальний набір статевих хромосом людини, зібраний в групи.Набір хромосом рентгенолога, який проробив з рентгенівськими променями 25 років.
В групі А – додаткова хромосома; в групі В – відсутня одна хромосома;  в групі С – відсутні дві хромосоми;  в групі F і G – є аберантні хромосоми.

Рис. 2.5. Хромосоми здорової та опроміненої людини

Генетичні  мутації  поділяються на: домінантні і рецесивні.

Домінантні проявляються в випадку, якщо ушкоджені обидва гени в хромосомі. Вони викликають різні захворювання. Відомо біля 500 хвороб людини, які є наслідком одиночної домінантної генної мутації. Це полідактилія, ретинобластома, карликовість та інш.

Рецесивні проявляються тільки в випадках, коли ушкоджується ген однієї з хромосом.

Доза радіації, необхідна для подвоєння частоти мутації знаходиться в діапазоні 0,5-2,5 Зв!

Чим більше людей опромінюється, тим більша вірогідність рецесивних мутацій. Тому такі жорсткі правила захисту і нормативів опромінення всіх людей. Якщо для професіоналів (група А) гранично допустима доза в рік в Україні складає 20 мЗв/рік, то для всього населення – 1 мЗв/рік. Ці процеси відбуваються і при лікувальному опроміненні.

Необхідно пам’ятати, що радіаційний фон постійно збільшується (техногенний фон). Спочатку це було за рахунок випробувань ядерної зброї, потім все більш частого використання джерел іонізуючого випромінювання в різних галузях народного господарства.

При направленні пацієнтів на променеве дослідження (рентгенівське, радіонуклідне), необхідно думати про дозу, яка обмежується категорією досліджуваного. При злоякісних пухлинах кожний 4-й чоловік і кожна 5-а жінка підлягають променевій терапії. Лікувальна доза не регламентується – вона визначається лікарем.

Переглядів: 6860

Повернутися до змісту: Медична радіологія

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.