Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Експертиза свіжих овочів та плодів

Цільова спрямованість: ознайомити студентів з порядком і правилами товарознавчої експертизи свіжих овочів і плодів.

1. Експертиза картоплі

1.1. Основні категорії якості. Органолептичні: зовнішній вигляд, розміри, механічні пошкодження, наявність бульб, що пошкоджені шкідниками, хворобами, наявність органічних та мінеральних домішок.

1.2. Транспортна тара та маркування. Свіжу картоплю пакують у транспортну тару: ящики, ящичні піддони, мішки з тканини та сіток, а також у контейнери та тару-обладнання. Споживча тара: сітки, пакети з полімерних матеріалів. Маркування – прикріплений або наклеєний ярлик позначенням найменування виготувача, виду продукції та ботанічного сорту, дати пакування, номер НТД.

1.3. Транспортування та зберігання. Картоплю транспортують усіма видами транспорту, вони мають бути чистими, не забрудненими, продукт має бути захищений від опадів та пилу, мати санітарне свідоцтво. Картоплю до реалізації зберігають у контейнерах та тарі-обладнанні за температури від 0 до 90С за відносної вологості повітря 85…90%.

1.4. Строки виклику експерта. Оскільки картопля – продукт швидкопсувний, то його експертиза проводиться протягом 24 години. Експертизу бажано проводити в місцях закупівлі, продажу, на кордоні. Картопля, що надходить на ринок за імпортними поставками повинна пройти карантинну обробку та витримку.

Прийомка картоплі та її ідентифікація проводиться за суворого дотримання вимог діючих стандартів та НТД.

1.5. Відбір проб. Відбір точкових проб роблять з різних шарів картоплі через рівні відстані по довжині та ширині  настилу картоплі. Крапкові пробі зводять у об’єднану  пробу, частина якої становить середній зразок для дослідження і поширення результатів на всю парті.

2. Експертиза яблук

2.1. Основні критерії якості. Органолептичні: зовнішній вигляд, розмір за найбільшим розміром, механічні пошкодження, пошкодження шкідниками та хворобами, відсутність плодоніжки, в`янення, підкіркова п'ятнистість, побуріння шкірки та м’якоті.

2.2. Транспортна тара та маркування. Яблука упаковують в ящики дерев’яні, картонні та контейнери. Тара повинна бути чистою, міцно., сухою, без стороннього запаху. Дно тари вистилають обгортковим папером. Споживча тара – сітки та пакети з полімерних матеріалів.

На кожну одиницю транспортної тари наклеюють етикетку з позначенням: найменування виробника або відправника, помологічного сорту, товарного ґатунку, дати пакування, номера партії, стандарту.

Транспортують яблука всіма видами транспорту згідно з правилами. Зберігають у чистих, сухих приміщеннях за 0…20С та вологості 80…90%.

2.3. Відбір проб. Проби відбираються залежно від кількості упаковок, що зумовлено вимогами НТД. Крапкові проби зводять у об’єднану пробу, частина якої представляє середній зразок. Після його дослідження результат поширюється на партію.

3. Експертиза субтропічних і тропічних плодів

3.1. Основні категорії якості. Субтропічні та тропічні плоди в Україні не вирощуються, а тому вони надходять на ринок лише за імпортними поставками. До таких культур належать цитрусові (апельсини, мандарини, лимони, грейпфрути), субтропічні (гранати, інжир, хурма, фейхоа) і тропічні (банани, ананаси, манго, авокадо, папайя та ін.).

Особливістю їхнього експортування є обов’язкова наявність сертифікату відповідності або визнання, дозволу карантинної служби та митних органів, дозволу купівлі-продажу з погодженими вимогами до якості, пакування, маркування та методами контролю і дослідження зразків продукції.

Переглядів: 3103

Повернутися до змісту: Товарознавство продовольчих товарів 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.