Цільова спрямованість: ознайомити студентів з порядком та правилами експертування жирових товарів.
1.Експертиза олій
1.1. Основні критерії якості. Органолептичні : смак та запах, прозорість, колір, осад, фізико-хімічні: кольорове число, кислотне число, вміст вологи і летучих речовин, йодне число, неомилювані речовини, температура спалаху.
1.2. Транспортна та споживча тара, маркування. Транспортна тара - залізничні цистерни, автоцистерни, діжки сталеві, фляги алюмінієві, тара для розташування розфасованої олії, дощаті гніздові багатооборотні ящики, тара з полімерних матеріалів та гофрованого картону. Споживча тара: скляні та полімерні спеціальні пляшки. Вони мають бути щільно укупорені корковими пробками або картонними капсулами з целулоїдними ковпачками.
Маркування транспортної тари: найменування виготувача, товарний знак, вид і сорт олії, кількість пляшок в одиниці упаковки, стандарт. На кожній пляшці наклеюється етикетка з цими ж показниками, є крім того, маса нетто, дата розливу.
1.3. Транспортування. Олії можуть транспортуватись усіма вадами транспорту з додержанням правил перевезень.
1.4.Зберігають олії в закритих затемнених приміщеннях, за температури не вище 18°С. Термін зберігання олій:соняшникової-4 місяці у флягах та пляшках, 1,5 місяця в діжках; кукурудзяної - 4 місяці; соєвої - 1,5 місяця; рафінованих . дезодорованих - 3 місяці, рафінованих недезодороваких - 6 місяців.
1.5. Відбір зразків.. Від олії в однорідній упаковці (контейнер, діжка, фляга, ящик) відбирають 10% упакованих місць ( не менше).
від пляшок відбираюсь по одній пляшці на 1л олії, але не менше 4-х пляшок. У зимовий час олію в тарі підігрівають до переходу в рідкий стан. Проби відбирають пробовідбірником - металевою трубкою. Крапкові проби зводять у об'єднану, яку скорочують до об'єму 200 см3.Таку середню пробу розливають у чисті, сухі пляшки по 500 см3.
2.Експертиза маргарину
2.1. Основні критерії якості. Органолептичні: смак та запах, консистенція, колір. Фізико-хімічні: масова частка жиру, масова частка вологи та летких речовин, температура топлення, масова частка солі, кислотність маргарину. Періодично встановлюють показники безпеки.
2.2. Транспортна і споживча тара. Маргарин не фасований упаковують у ящики з гофрованого картону для вершкового масла, дощаті, фанерні, а також діжки та барабани, Розфасований маргарин пакують, загортаючи у пергамент, фольгу кашировану, тару з полімерних матеріалів, дозволених Мінздравом України, а також у банки металеві консервні. Для фасованого маргарину використовують: ящики з гофрованого картону, дощаті, фанерні масою нетто не більше 22 кг.
2.З.Маркування. На транспортній і споживчій упаковці під час маркування наноситься: товарний знак, найменування виготувача, найменування маргарину, сорт, маса нетто, перелік основних інгредієнтів, дата вироблення, термін споживання, стандарт.
2.4.Транспортування і зберігання.Транспортують маргарин усіма видами транспорту з додержанням правил і вимог. Зберігають маргарин за вологості повітря 80 %. Термін зберігання залежить від температури. Тож нефасований маргарин зберігають за температури 10…15°С до ЗО діб, 5 ...І0°С - до 45 діб, 0...4°С - 60 діб, О...-9°С - 75 діб. Розфасований у пергамент маргарин за вказаних температур можна зберігати вдвічі менший термін.
2.5.Відбір зразків проводять відповідно до діючої НТД залежно від кількості упакованих місць у партії. З кожної відібраної для контролю упаковки щупомвідбирають точкову пробу по 20….30 г. Для складання об'єднаної проби точкові проби масою до 200 г поміщають у банку з щільною кришкою, яку нагрівають у теплій воді до розм'якшення маргарину, увесь час його обережно переміщують Після застигання середню пробу направляють на дослідження.,