Цільова спрямованість: визначити основні правові положення товарознавчих експертиз та ознайомити студентів з видами товарознавчих експертиз.
1. Висновки експерта як доказ у судових процесах. Товарознавчі експертизи проводяться, як правило, за випадків виникнення конфліктних ситуацій між постачальниками товару та його покупцями під час виконання договорів купівлі-продажу відносно кількості та якості товару. Висновки експерта, викладені в заключній частині акту експертизи, мають бути використані учасниками торговельної угоди як підстава для корективів даних у бухгалтерських записах і за розрахункових взаємовідносинах, як свідоцтво в арбітражних судових справах за розгляду матеріалів, що мають відношення до проведеної експертизи, та як професійне компетентне тлумачення кількісних та якісних характеристик продовольчих товарів у кримінальних справах.
За необхідністю для уточнення якихось питань, що можуть з`явитися під час розгляду справи в суді, експерт може бути викликаний на судове засідання для пояснень і обґрунтування своїх висновків, як свідок судової справи.
2. Вимоги до фахівця з товарознавчих експертиз. До фахівця з товарознавчих експертиз ставляться певні вимоги. По-перше, він повинен мати вищу освіту, мати фах, пов`язаний з напрямком його роботи по експортованих групах продовольчих товарів. У своїй роботі він має бути компетентним професіоналом. По-друге, він повинен мати певний досвід з торговельної діяльності у визначення кількісних та якісних характеристик продовольчих товарів. По-третє, експерт повинен досконально знати нормативно-технічну документацію на продовольчі товари, з якими він стикається в своїй роботі. По-четверте, експерт повинен знати вимоги чинного законодавства та юридичних положень у межах своєї професійної діяльності.
3. Права, обов`язки та відповідальність експерта. Для осіб, яким доручається проведення товарознавчих експертиз, тобто експертів, необхідно створювати певні умови, як матеріальні, так і правові, а тому експертам надається ряд прав.
По-перше, вони мають право до початку експертування товару вимагати від замовника експертизи створити необхідні умови роботи.
Проводячи експертизу, експерт має право користуватись усією документацією, яка супроводжує партію товару, а також договором купівлі-продажу.
У процесі експертизи він має право направляти на додаткові або арбітражні фізико-хімічні, мікробіологічні та інші дослідження відібрані ним зразки експортованого товару в позавідомчі лабораторії на кошти замовника експертизи, а також залучати до експертизи представників іншої конфліктної сторони.
Крім прав, експерт повинен додержуватись і виконання певних обов`язків. Під час експертизи він повинен бути об`єктивним, неупередженим у оцінці кількісних та якісних характеристик товару: користуватися за визначенням якості продукції тільки офіційною, затвердженою нормативно-технічною документацією та службовими інструкціями з визначення якості продовольчих продуктів; заздалегідь перевіряти правильність показань ваговимірювальних засобів.
Особи, які під час експертизи допустили некомпетентність, перекручення, дали не об`єктивну оцінку кількості та якості товару, зробили помилкові висновки і т. ін. , повинні нести за це відповідальність.
Зважаючи на це, експерт повинен підходити до дорученої експертизи, сумлінно, об`єктивно, неупереджено, а його висновки за експертизою повинні бути безпомилковими.
4. Фактори, які зумовлюють можливість опротестування висновків експерта. Проводячи товарознавчу експертизу, експерт повинен усвідомлювати, що в кожному разі він вирішує якусь конфліктну ситуацію і що одна зі сторін конфлікту може бути незадоволена його висновками та опротестувати їх у встановленому порядку, тобто через судові інстанції.
Які ж фактори можуть зумовлювати можливість однієї з конфліктних сторін опротестувати висновки експерта?
Вони можуть бути різноплановими, але їх можна розподілити за двома напрямками:
- Фактори, які впливають з недостатнього кваліфікованого рівня експерта;
- Фактори, які впливають із рис, притаманних експерту як особистості;
Фактори першого напрямку, хоч і могли вплинути на помилковість зроблених висновків, але / якщо вони зроблені не свідомо/ відповідальність експерта може бути адміністративною або фінансовою.
Якщо ж результати експертизи свідомо перекручені експертом та привели до фінансових зловживань, то в цьому разі відповідальний експерт карається більш суворо, аж до кримінальної відповідальності.
5. Компетентність експерта та її межі. Вище було зазначено, що експертом товарознавчих експертиз продовольчих товарів може бути людина, котра є досвідченим фахівцем у своїй справі. Виходячи з цього, компетентність експерта з цього фаху обмежується фаховими межами.
Тобто компетентність експерта з фаху товарознавства продовольчих товарів обмежена питаннями харчової цінності, асортименту, кількості та якості, строку і умов зберігання, дефектів, використання продовольчих продуктів. У межах цих питань фахівець-експерт може робити висновки, надавати консультації, пропозиції, пояснення як у своїй безпосередній роботі, так і в судових засіданнях та на вимогу правоохоронних органів.