Цільова спрямованість: ознайомити студентів з порядком експертування товарів зарубіжного виробництва.
1. Поняття «ліцензія», «декларація», санітарно-ветеринарне посвідчення. У експертно-імпортних поставках ці поняття мають важливе значення. При перетинанні кордону імпортні товари мають бити пред’явлені митній службі. «Ліцензія» - це документ дозволу, який видається державними органами і в якому засвідчується право займатися певними видами діяльності, у тому числі й торгівлею.
«Декларація» - це накладна з переліком товарів, яка подається імпортом під час сплати митних зборів і податків. «Санітарно-ветеринарне свідоцтво» видається певними органами держави імпортера товару і засвідчує про те, що імпортована продукція не містить шкідливих для організму людини речовин і відповідає вимогам законів, що діють у державі імпортера.
2. Особливості маркування та пакування імпортних товарів.товари, які надходять в Україну за імпортними поставками, повинні мати надійне пакування, розраховане на неодноразове транспортування і тривалий час зберігання в державі призначення. Тому для цих товарів використовують надійні пакувальні матеріали і компактна тара. Пакувальні засоби та транспортна та споживча тара повинні бути виготовлені з матеріалів, які дозволені Міністерством охорони здоров`я України. На транспортній та споживчій тарі повинні бути всі позначки маркування, які передбачені стандартами та ТУ України. Воно має містити необхідну інформацію для споживача: назву продукту, найменування виробника або постачальника, інформацію про склад та енергетичну цінність продукту, штрих-код, строк вживання та ін.
Згідно з постановою Кабінету України, з 01.01.98р. маркування повинне бути зроблено національною / державною / мовою.
3. Сертифікати відповідності, визначення та походження. Сертифікат відповідності видається центром стандартизації та сертифікації після проведення лабораторних досліджень на якість продукту як вітчизняних так і зарубіжних виробників. Сертифікати відповідності підтверджують, що досліджена продукція відповідає вимогам діючих в Україні стандартів як за органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками, так і за вмістом і ній речовин, шкідливих для здоров`я людини / солі важких металів, пестициди, радіонукліди та ін./.
Сертифікат визначення видається центром стандартизації та сертифікації, але не на вітчизняну продукцію, а на імпортовану. Він видається на основі сертифікату відповідності, виданого на імпортовану продукцію органом сертифікації держави-імпортера.
Сертифікат походження видається на експортовану з України продукцію. У ньому підтверджують, що цей продукт виготовлений в Україні з місцевої сировини і за національними технологіями. Сертифікат походження призначено для пред`явлення митним органам під час проведення експортних ситуацій.
4. Види закупки, порядок приймання, контроль якості імпортних товарів. Закупки імпортних товарів здійснюється згідно з заключними контрактами. Вони можуть бути одноразовими та довгостроковими, заклечатись як з товаровиробником, так і з товаропостачальником, а також з їх посередниками. У контрактах купівлі-продажу необхідно передбачити всі умови, які б сприяли виконанню угоди та були в межах закону. У них повинні бути зазначені пункти відповідальності обох сторін контракту за несвоєчасне або неповне виконання тих або інших пунктів договору та штрафні санкції.
Імпортовані в Україну продовольчі продукти обов`язково повинні бути сертифіковані. Якщо ж партія імпортованого товару не має сертифікатів, то необхідно в акредитованій лабораторії провести ретельне дослідження його якості за всіма показниками, у тому числі за показниками безпеки для здоров`я людини.
5. Санітарно-гігієнічні норми якості імпортних товарів. Для імпортованих продовольчих товарів за оцінки їхньої якості в Україні необхідне санітарно-ветеринарне свідоцтво, яке підтверджує відсутність у продукції шкідливих для людини мікроорганізмів. За відсутності такого свідоцтва до реалізації партії цього товару необхідно провести ретельне мікробіологічне дослідження на якісний та кількісний вміст у ньому патогенної мікрофлори та спів ставити результати досліджень з національними вимогами до них.
6. Особливості експертизи партії товару за відсутності сертифікату якості, ТУ, контракту, які не мають аналогів в Україні. Такі випадки бувають рідкісними, але якщо така ситуація має місце, то необхідно:
- Визначити дійсні показники цього товару за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними показниками та за показниками безпеки в сертифікованій лабораторії Центру стандартизації;
- Не зважаючи на те, що аналоги такого продукту в Україні відсутні, порівняти одержані показники зі спорідненою групою продовольчих товарів, які виробляються в Україні, та застосувати до імпортного продукту вимоги, що встановлені вітчизняними стандартами якості цієї групи продуктів.