Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 1. Корпорація (якціо'нерне товариство) як найбільш поширена форма організації підприємницької діяльності

ВСТУП

Одеса ОДЕУ 2012

Усі цитати, цифровий і фактичний

Курс лекцій

Одеса ОДЕУ 2012

Курс лекцій

«КОРПОРАТИВНЕ УПРАВЛІННЯ»

ДЛЯ СТУДЕНТІВ 5-ГО КУРСУ

всіх форм навчання

спеціальності “Менеджмент організацій”


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

«КОРПОРАТИВНЕ УПРАВЛІННЯ»

ДЛЯ СТУДЕНТІВ 5-ГО КУРСУ

всіх форм навчання

спеціальності “Менеджмент організацій”

 

матеріал, бібліографічні відомості Затверджено

перевірені, написання сторінок на засіданні кафедри

відповідає стандартам. Зауваження менеджменту

рецензентів ураховані. Протокол №

від ________ 2012р.

____________________________

(підпис укладача )


Курс лекцій «Корпоративне управління»для студентів 5-го курсу всіх форм навчання

спеціальності “менеджмент організацій”( уклад. м.а. саєнсус. - одеса: одеу, ротапринт, 2012р.- 33 с.)

 

Укладач: М.А. Саенсус, канд. екон. наук, доцент

 

Рецензенти: А.В. Горбатенко, канд. екон. наук, ст. викладач

І.Ф.Кошелупов , канд. екон. наук, ст. викладач

 

 

Коректор:


Мета курсу: навчити слухачів магістерської програми специфіці корпоративного управління в умовах України, враховуючи досвід зарубіжних країн.

Завдання курсу: полягає в оволодінні студентами професійними знаннями і навичками щодо створення акціонерних товариств, розподілу управлінських функцій, реалізації внутрішньо економічного механізму корпорацій, формування корпоративної культури.

Курс "Корпоративне управліннярозрахований на слухачів -магістрів І спеціалістів з урахуванням того, що вони знайомі з загальним менеджментом, інноваційним та операційним менеджментом.

Курс"Корпоративне управління є одним із базових у системі підготовки магістрів за програмою "Менеджмент корпорацій" та спеціалістів за програмою "Корпоративне управління".

Основні завдання курсу: і

• оволодіння студентами знаннями, уміннями та навичками для
вирішення проблем; '

• визнання ними корпорації як особливої форми підприємницької
діяльності;

• визначення можливостей щодо перетворення (створення) акціонерного
товариства;

• забезпечення ефективного управління акціонерними товариствами з
регламентацією діяльності всіх органів управління;

• реалізація можливостей щодо створення нових форм корпоративної
діяльності (ТНК,ФПГ тощо).

У результаті вивчення курсу студент повинен розуміти:

• у чому полягає відмінність управління акціонерними товариствами від
управління підприємствами інших організаційних форм;

• що свідоме та цілеспрямоване управління акціонерним товариством має
загальний позитивний вплив на розвиток економіки країни, галузі.
Студент повинен знати:

• специфічні особливості реалізації функцій управління в акціонерних
товариствах;

• систему управління акціонерним товариством та функції кожного
управлінського органу;

• організаційно - правовий механізм управління корпорацією;

• специфіку зовнішньоекономічного механізму функціонування
корпорацій;

• можливі системи і форми участі персоналу в діяльності корпорацій,

як здійснюється формування корпоративної культури та особливості.


Корпоративне управління (Согрогаіе Єоуегпапсе) - це система виборних та призначених органів, які здійснюють управління діяльністю відкритих акціонерних товариств, що відображає баланс інтересів власників і спрямована на забезпечення максимально можливого прибутку від усіх видів діяльності відкритого акціонерного товариства в межах норм чинного законодавства.

Відкрите акціонерне товариство (надалі: Товариство) є самостійною юридичною особою, створеною для отримання прибутку від будь-яких видів діяльності, не заборонених законом.

Статутний фонд акціонерного товариства поділяється на заздалегідь визначену кількість акцій рівної номінальної вартості. Акції надають їх власникам право здійснювати контроль за діяльністю акціонерного товариства, а також отримувати частину прибутку. Кожний акціонер має право володіти будь-якою кількістю акцій, якщо інше не передбачено чинним законодавством.

Акції відкритого акціонерного товариства розповсюджуються шляхом відкритої підписки та є предметом купівлі-продажу на фондовій біржі. Акції закритого акціонерного товариства розподіляються лише серед засновників і не можуть бути предметом купівлі-продажу на фондовій біржі. У міжнародній практиці відкриті акціонерні товариства прийнято називати «публічними», а закриті акціонерні товариства - «приватними» компаніями.

Треті особи та органи державного управління не мають права втручатися в діяльність акціонерного товариства за винятком випадків, передбачених законодавством.

Оскільки Товариство є окремою юридичною особою, його власники (акціонери) не несуть особистої відповідальності за його зобов'язаннями (акціонерне товариство несе відповідальність за зобов'язаннями лише своїм майном), за винятком випадків вчинення ними злочинів.

Основною метою діяльності акціонерного товариства є отримання прибутку. Конкретні цілі, форми та види діяльності фіксуються в Статуті Товариства, що затверджується Загальними зборами акціонерів.

Для досягення цілей діяльності Товариства Правління від його імені укладає необхідні контракти й угоди, проводить певну кадрову політику, здійснює інші юридично значущі дії в межах повноважень, визначених Статутом. Для досягнення поточних цілей дуже корисною є наявність бізнес-плану.

Відповідно до чинного законодавства України, господарські товариства можуть існувати в таких організаційно-правових формах (таблиця 1):


Таблиця 1

Організаційно-правові форми господарських товариств

Акціонерне товариство Товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки своїм майном. Акціонери відповідають за зобов'язаннями Товариства лише в межах належних їм акцій.
Товариство з обмеженою відповідаль­ністю Товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах своїх внесків.
Повне товариство Товариство, усі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном.
Товариство з додатковою відповідаль­ністю Товариство, статутний фонд якого поділений на частки, розмір яких визначається в установчих документах. Учасники такого товариства відповідають за його боргами своїми внесками до статутного фонду, а у разі їх недостатності - додатково майном, що їм належить, пропорційно до розміру внеску кожного учасника до статутного фонду. Максимальний розмір відповідальності учасників передбачається в установчих документах.
Командитне товариство Товариство, в якому разом з одним або більше учасниками, які здійснюють від імені Товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном, є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується внеском у майно товариства.

Акціонерне товариство є найбільш прийнятною організаційно-правовою формою для великих підприємств з великою кількістю власників (акціонерів). Відкриті акціонерні товариства мають такі переваги:

• більш широкі можливості для залучення капіталу шляхом емісії
додаткової кількості акцій, емісії облігацій, отримання кредитів на
вигідних умовах тощо;

• фінансовий ризик акціонерів обмежується розміром належної їм
часікл а майні Тиьариства (вартістю акцій, гдс їм належать);

• відповідно до чинного законодавства України та внутрішніх
нормативних документів Товариства акціонери можуть продавати
або іншим способом відчужувати акції, що їм належать, на власний
розсуд, не повідомляючи про це інттих акціонерів;


• функції власника та керівника чітко розмежовані, тому власники (акціонери) мають широкий вибір можливостей щодо найму

команди" високо професійних корівників.

Держава бере участь в управлінні Товариством лише в межах пакету акцій, що ЇЙ належить. Якщо держава продає свій пакет, то вона впливає на діяльність Товариства опосередковано, наприклад, шляхом проведення певної банківської, податкової, соціальної, антимонопольної, митної політики тощо.

Діяльність Товариства пов'язана з інтересами різноманітних внутрішніх та зовнішніх груп, зокрема; засновників, акціонерів, керівництва, споживачів, постачальників, кредиторів, працівників, пенсіонерів, центральних та регіональних органів державного управління, місцевого самоврядуваня та суспільства в цілому. Кожна з цих груп має певні юридично захищені права та інтереси і прагне не лише зберегти, а й розширити їх. Наприклад, Товариство має зобов'язання перед місцевими органами самоврядування щодо дотримання законів про охорону навколишнього середовища, сплату податків та інших обов'язкових платежів. В інтересах кредиторів Товариство також повинно дотримуватися законів, що регулюють питання застави, банкрутства, стежити за змінами в чинному законодавстві про оподаткування, митний контроль тощо. В інтересах працівників Товариство має дотримуватися положень Цивільного кодексу, Кодексу законів про працю, а також інших законів, що захищають права працівників.

Під час створення конкретної схеми корпоративного управління Товариства дуже важливо розробити систему, яка буде максимально демократичною та забезпечить доступ всіх акціонерів до механізмів задоволення своїх інтересів, пов'язаних з роботою акціонерного товариства.

Відповідно до Закону України "Про господарські товариства", кожне Товариство повинно мати Статут. Статут є основним документом акціонерного товариства, що має юридичну силу та регламентує, серед інших положень, питання діяльності Товариства, а також основні права та обов'язки акціонерів.

Вимоги Статуту Товариства є обов'язковими для виконання всіма органами Товариства та його акціонерами. У Статуті визначаються цілі створення Товариства, види його діяльності та органи управління. Для створення акціонерного товариства його засновники повинні зареєструвати Статут у виконавчому комітеті державної адміністрації за місцезнаходженням Товариства відповідно до вимог законодавства.

Протягом усього періоду діяльності Товариства Його Статут повинен бути доступним для ознайомлення всім акціонерам, інвесторам, аудиторам та іншим особам, які мають таке право згідно з чинним законодавством України. Статут є важливим джерелом інформації для третіх осіб, які бажають стати акціонерами Товариства.

Статут обов'язково повинен містити відомості про:

• вид господарського товариства;

• найменування та місцезнаходження Товариства;

• мета та предмет діяльності Товариства;

• склад засновників та учасників Товариства;

• розмір та порядок створення статутного фонду Товариства;

• відомості про типи та категорії акцій, що випускаються, їх номінальну
вартість, співвідношення акцій різних типів та категорій, кількість
акцій, що купуються засновниками, наслідки невиконання зобов'язань
щодо викупу акцій;

• порядок розподілу прибутку, включаючи виплату дивідендів, та
покриття збитків;

• склад та компетенція органів управління Товариства та порядок
прийняття ними рішень;

• порядок внесення змін до установчих документів Товариства;

• порядок реорганізації та ліквідації Товариства.

Крім вищезазначених положень, Статут може містити інші додаткові відомості, що не суперечать чинному законодавству України.




Переглядів: 475

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи класу URL | Тема 2. Організаційно - правовий механізм управління корпорацією

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.