Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ефективність обміну

 

У тій мірі, у якій граничні норми заміщення в учасників угоди розрізняються між собою, існує можливість взаємовигідного обміну і підвищення ефективності. І навпаки, якщо граничні норми заміщення є рівними для всіх пар товарів, що обмінюються:

MRSAXY = MRSBXY, (13.8)

то розподіл є ефективним і подальший взаємовигідний обмін є неможливим.

У дослідженні процесу обміну між споживачами А і В застосовується так звана “коробка Еджуорта”. Відкладемо у “коробці Еджуорта” криві однакової корисності (криві байдужості) споживача А U1A, U2A, U3A, U4A. Очевидно, що вони будуть віддалятись від лівого нижнього кута (рис. 13.1). За аналогією побудуємо криві байдужості споживача В U1B, U2B, U3B, U4B. Вони, в свою чергу, будуть віддалятись від правого верхнього кута. У загальному вигляді вся заштрихована на рис.13.1 ділянка описує всю множину взаємовигідних угод.

Товар Y Споживач В

 
 


ОB

 

U1B

E

U2B

 

U3B D U4A

C

U4B U3A

F

U2A

U1A

 

QA

Споживач А Товар Y

Рис. 13.1. Ефективність обміну

 

Розподіл продуктів є ефективним, коли увесь обсяг виробленої продукції розподіляється між споживачами таким чином, що не можна покращити стан одного з них, не погіршуючи стану іншого.

Щоб знайти всю множину можливих ефективних варіантів розподілу двох благ між двома споживачами, потрібно визначити всі точки взаємного дотику їх кривих байдужості. Поєднавши їх, отримаємо криву контрактів, чи договірну криву ОАОВ (рис. 13.2).

Крива контрактів – це множина можливих ефективних варіантів розподілу двох економічних благ між двома споживачами. Крива ОАОВ – множина точок, що відповідають розподілу благ, після якого взаємовигідний обмін втрачає сенс, тому що неможливі подальші взаємовигідні угоди. Множина таких розподілів має назву Парето-ефективною (Парето-оптимум) на ймення італійського економіста Вільфредо Парето, який запропонував цей критерій ефективності. Розподіл є Парето-ефективним, якщо товари неможна перерозподіляти таким чином, щоб покращити чиєсь положення, не погіршуючи положення інших. Точки F, C, D, E – Парето-ефективні. Рух у напрямку кривої контрактів підвищує загальний добробут, у той час як рух уздовж кривої контрактів лише перерозподіляє загальний добробут між учасниками угоди.

Товар Y Споживач В

ОВ

 

 

ОА

Споживач А Товар Y

 

Рис. 13.2. Крива контрактів

На лінії контрактів виконується наведена раніше рівність (13.8):

MRSAXY = MRSBXY = MRTXY,

де MRS – гранична норма заміни (субституції);

MRT – гранична норма трансформації.

 

Гранична норма трансформації показує мінімальну кількість одного товару, який необхідно принести у пожертву збільшенню виробництва іншого товару на одиницю.

Для досягнення ефективності по Парето необхідно усунути будь-які можливості отримання якої-небудь додаткової вигоди від обміну. Це і передбачає рівність граничних норм заміни одного товара іншим у всіх споживачів, що приймають участь в обміні. Дотик кривих байдужості означає рівність граничних норм заміни. В загальному вигляді це означає, що співвідношення цін товарів, що обмінюються, є рівним для всіх учасників угоди:

MRSAXY == MRSBXY. (13.9)

Маючи множину точок, ефективних по Парето, можна побудувати криву споживацьких можливостей, чи, як її інакше називають, криву можливих корисностей. Відкладемо на вісі абсцис корисність споживача А, а на вісі ординат – корисність споживача В (рис. 13.3). Тоді крива контрактів може бути представлена як крива споживацьких можливостей ОВЕСFКОА.

UB

OA

K

F ̣N

C

A E


 

OB UA

Рис.13.3. Крива споживацьких можливостей

Точка ОВ відображає максимальну корисність для споживача А, а точка ОА – максимальну корисність для споживача В. Точка А опиниться всередині межі споживацьких можливостей. Вона характеризує неефективний розподіл продуктів.

Будь-які угоди всередині заштрихованого простору покращують положення сторін. Переміщення в точку Е покращує положення споживача А, не погіршуючи положення споживача В. Рух у точку F покращує положення споживача В, залишаючи без змін положення споживача А. Досягнення точки С покращує положення обох.


Читайте також:

  1. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  2. Американський стандартний код для обміну інформацією ASCII.
  3. Буфер обміну — це тимчасове місце зберігання інформації, яку було скопійовано або переміщено з одного місця з метою використання в іншому.
  4. Вентиляція. Види вентиляції. Організація повітрообміну в приміщеннях, повітряний баланс, кратність повітрообміну
  5. Винагорода за брокерську діяльність та ефективність її здійснення
  6. Виробничі потужності та ефективність їх використання у будівництві
  7. Вплив емоцій та фізичного перенавантаження на ефективність управлінської діяльності. Особистісна тривожність і емоційна стійкість менеджера.
  8. Вплив ПР на ефективність реалізації концепції маркетингу.
  9. Впровадження та ефективність наукових досліджень.
  10. Гомеостаз вуглеводневого обміну
  11. Гранична ефективність капіталу
  12. Динаміка та ефективність структурної трансформації економіки




Переглядів: 1068

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналіз загальної рівноваги | Ефективність виробництва

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.