Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Бухгалтерській облік валютних операцій банку з використанням платіжних карток

Облік операцій з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти

 

Зміст операції     Бухгалтерські проведення
Дебет Кредит
Відображення суми купленої банком іноземної валюти одночасно з відображенням суми проданої національної валюти 1001, 1002, 1003, 3801   3800, 1001, 1002, 1003  
Відображення суми проданої банком іноземної валюти одночасно з відображенням суми отриманої національної валюти 3800, 1001, 1002, 1003   1001, 1002, 1003, 3801  
Відображення результату від купівлі-продажу іноземної валюти:    
а) у разі виникнення позитивної різниці між гривневим еквівалентом придбаної (проданої) іноземної валюти за офіційним курсом гривні до іноземних валют та вартістю придбання      
б) у разі виникнення від'ємної різниці між гривневим еквівалентом купленої (проданої) іноземної валюти за офіційним курсом гривні до іноземних валют та вартістю придбання    

 

До розрахунку реалізованого фінансового результату від операцій з іноземною валютою за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату проведення операції приймаються всі операції, які відображені бухгалтерському обліку в кореспонденції з аналітичними рахунками балансового рахунка №3800.

Переоцінка позабалансових вимог і зобов’язань в іноземній валюті, крім вимог і зобов’язань за похідними фінансовими інструментами, здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют за технічним рахунком №9920 АП «Позабалансова позиція банку за іноземною валютою та банківськими металами».

Результат переоцінки позабалансових вимог і зобов'язань в іноземній валюті та банківських металах за операціями, що здійснюються за умовами спот, відображається за балансовим рахунком №6204 АП «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами» у кореспонденції з балансовим рахунком №3811 АП «Переоцінка фінансових інструментів, що обліковуються за позабалансовими рахунками».

Сплата комісійної винагороди за здійснення операції з конвертування відображається в бухгалтерському обліку:

1) у разі сплати в гривнях:

Д-т рахунків 1001, 1002, 1003;

К-т рахунка 6114 П «Комісійні доходи за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів»;

2) у разі сплати в іноземній валюті:

Д-т 1001, 1002, 1003;

К-т 3800 та одночасно:

Д-т 3801;

К-т 6114.

 

 

Дедалі більшого поширення набувають розрахунки з використанням платіжних карток. Ними користуються фізичні особи та суб’єкти підприємницької діяльності.

Платіжна картка – спеціальний платіжний засіб, що використовується для ініціювання переказування грошей з рахунка клієнта з метою оплати вартості товарів і послуг та отримання грошей у готівковій формі в касах банків, через банківські автомати.

Банківські платіжні картки бувають різних видів і розподілити їх можна за різними ознаками.

Нині у світі найвідомішими міжнародними платіжними системами є VISA, MASTER CARD, DINERS CLUB, JCB, AMERICAN EXPRESS. Тому картки відрізняються, насамперед, платіжною системою, учасники якої її емітують.

Відповідно до чинного законодавства, міжнародна платіжна система – це платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом, і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує переказування грошей з однієї країни в іншу.

Порядок діяльності платіжної системи визначається відповідними правилами, які встановлюють її організаційну структуру, умови членства, порядок вступу та виходу із системи, принципи розрахунків та порядок документообігу, порядок вирішення спорів, управління ризиками в системі, систему страхування, систему захисту інформації, процедури реконсиляції (контролю) тощо.

Платіжна схема може бути дебетовою або кредитною, відповідно до чого картки поділяються на дебетові та кредитні.Так, наприклад, картки внутрішньодержавної платіжної системи частіше випускають тільки дебетові картки. Такі лідери карткового бізнесу, як VISA International та Europay International підтримують одночасно як кредитні, так і дебетові продукти.

Відмінність кредитних карток від дебетових полягає і в технології здійснення операцій. Дебетові картки при розрахунках завжди використовують процедури авторизації, а кредитні картки в окремих випадках їх не виконують.

Авторизація – процедура отримання дозволу на проведення операції із застосуванням платіжної картки. Під час цієї процедури здійснюється зв'язок з процесинговим центром, де утримується інформація про стан карткового рахунка.

Дебетна платіжна картка використовується для розрахунків за товари та послуги в межах власних коштів на картковому рахунку клієнта. Однак якщо умовами договору з банком передбачено овердрафт, то розрахунки клієнта можуть вийти за межі залишку на його рахунку(короткостроковий кредит, що надається банком у разі перевищення суми операції за платіжною карткою встановленого ліміту витрат). Сума такого ліміту визначається та установлюється банком виходячи з середньомісячного обороту коштів на рахунку клієнта, «кредитної історії» останнього та інших показників довіри до клієнта. Плата за овердрафт значно вища від плати за звичайний кредит.

Банківські операції з платіжними картками можна розподілити на операції емісії та еквайрингу.

Емісія– проведення операцій з відкриття картрахунків і випуску платіжних карток.

Для отримання платіжної картки клієнти банку відкривають карткові рахунки: картковий рахунок для юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності – на балансовому рахунку 2605 АП «Кошти на вимогу суб’єктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток»; картковий рахунок для фізичних осіб – на балансовому рахунку 2625 АП «Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток».

До операцій емісії належать: вкладення, перерахування або поповнення коштів на картрахунки шляхом вкладення готівкових коштів через банкомат, касу банку-емітента, банку, що працює за агентською угодою, іншого банку шляхом переказування коштів зі своїх поточних або депозитних рахунків, а також з рахунків інших осіб за їх дорученням.

У бухгалтерському обліку такі операції відображаються у такий спосіб:

1. Поповнення коштів на картковий рахунок фізичної особи у банку-емітенті:

у разі внесення готівкових коштів через касу:

Д-т 1001 А «Банкноти та монети в касі банку»;

К-т 2625 АП «Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток»;

у разі переказування з поточних та інших рахунків:

Д-т 2620 АП «Кошти на вимогу фізичних осіб», Д-т 2630 П «Короткострокові вклади (депозити) фізичних осіб», інші рахунки;

К-т 2625.

2. Поповнення коштів на картрахунки може здійснюватися безготівковим шляхом через інший банк як у національній, так і в іноземній валюті:

Д-т коррахунка;

К-т 2924 АП «Транзитний рахунок за операціями, здійсненними з використанням платіжних карток»;

Д-т 2924;

К-т 2625.

Одночасно платіжні картки можуть бути індивідуальними (приватними) та корпоративними. Індивідуальні (приватні) картки надаються фізичним особам, які здійснюють розрахунки в межах власних коштів на картковому рахунку або наданого банком кредиту. При цьому на одну й ту саму особу може бути відкрито необмежену кількість карткових рахунків. Рахунки можуть бути як у національній, так і в іноземній валюті.

Корпоративні картки надаються підприємствам, організаціям та фізичним особам – суб’єктам підприємницької діяльності.

Довірені особи клієнтів – юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців – можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів (послуг) та одержувати готівку із застосуванням корпоративних платіжних карток у таких випадках:

одержання готівки у валюті України для здійснення розрахунків, пов’язаних із господарськими потребами, у тому числі для оплати витрат на відрядження в межах України;

здійснення розрахунків у безготівковій формі у валюті України, пов’язаних зі статутною та господарською діяльністю, витратами представницького характеру, а також витратами на відрядження в межах України;

одержання готівки в іноземній валюті за межами України для оплати витрат на відрядження;

здійснення розрахунків у безготівковій формі в іноземній валюті за межами України, пов'язаних з витратами на відрядження та витратами представницького характеру.

Розрахунки з використанням корпоративних карток відображаються у бухгалтерському обліку в такий спосіб:

1. Під час оформлення звіту працівником банку до отримання банком платіжного повідомлення (клірингової інформації) такі проведення:

на загальну суму використаних працівником коштів установленого ліміту:

Д-т рахунка витрат;

К-т рахунка 2924;

на суму повернення коштів, використаних на власні потреби:

Д-т рахунка 1001;

К-т рахунка 2924;

у разі надходження платіжного повідомлення з пpoцесингового центру (розрахункового банку):

Д-т рахунка 2924;

К-т коррахунка.

2. Під час оформлення звіту працівником банку після отримання платіжного повідомлення з процесингового центру (розрахункового банку):

на суму списаних коштів з коррахунка в розрахунковому банку:

Д-т рахунка 2924;

К-т коррахунка;

одночасно:

Д-т рахунків: 3550 А «Аванси працівникам банку на витрати з відря­дження»; Д-т 3551 А «Аванси працівникам банку на господарські витрати»;

К-т 2924 на суму оформленого працівником банку авансового звіту;

Д-т рахунка витрат;

К-т рахунків: 3550; К-т 3551.

Для забезпечення розрахунків з використанням банківських платіжних карток банки впроваджують широку мережу обладнання – банкомати, постермінали та імпринтери, що забезпечує їм можливість здійснювати другу функцію – еквайринг – це виконання розрахунків за операціями з використанням платіжних карток.

Банк-еквайр– банк, що здійснює технологічну обробку та забезпечує надання необхідної інформації щодо обслуговування торговців, розрахунків за операції, які здійснені із застосуванням платіжних карток, розрахунків у мережі банкоматів та іншого обладнання.

Банк-емітент– це банк, що є членом платіжної системи та здійснює емісію платіжних карток.

Обслуговування торговців і виконання розрахунків з ними за операціями, здійсненими із застосуванням платіжних карток, банк-еквайр проводить на підставі договору.

У бухгалтерському обліку видача готівки через банкомат відображається наступним чином:

1. Видача готівки через банкомат держателю платіжної картки на суму заявленої готівки за вирахуванням комісійної винагороди:

Д-т рахунка 2920;

К-т рахунка 1004 А «Банкноти та монети в банкоматах».

2. Якщо клієнт отримав готівку в банкоматі, що належить банку, у якому він відкрив картковий рахунок (тобто операція проведена у банку, котрий одночасно є банком-емітентом та еквайром):

Д-т рахунка 2605 «Кошти на вимогу суб'єктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток»;

Д-т рахунка 2625;

К-т рахунка 2920.

3. Якщо операція отримання готівки проведена у банкомат іншого банку (під час переказування з карткових рахунків держателів платіжних карток, відкритих в інших банках):

у банку-емітенті:

Д-т рахунків 2605, 2625;

К-т коррахунка;

у банку-еквайрі:

Д-т коррахунка;

К-т рахунка 2920.

4. Якщо картковий рахунок відкрито в іноземній валюті, а видача готівкових коштів – у національній валюті через банкомат, у банку-еквайрі здійснюються такі проведення:

у разі видачі коштів у національній валюті:

Д-т рахунка 2920;

К-т рахунка 1004;

у разі надходження відшкодування з карткових рахунків в іноземній валюті:

Д-т рахунків 2605, 2625;

К-т рахунка 3800;

на суму гривневого еквівалента іноземної валюти:

Д-т рахунка 3801;

К-т рахунка 2920.

За користування кредитом держатель платіжної картки сплачує банку проценти.

Операції, у результаті яких виникає дебетове сальдо за картковим рахунком, відображаються у бухгалтерському обліку за дебетом рахунків 2605 АП та 2625 АП.

У разі непогашення боргу за умови виникнення дебетового сальдо за картрахунком, яке не було обумовлене договором, установа банку застосовує штрафні санкції у розмірах, передбачених тарифами банку та договором.

У разі виконання банком – основним членом платіжної системи – функцій банку – агента з розрахунків – за операціями з платіжними картками між банками – членами платіжної системи, а також між банками, що не є членами платіжної системи, але беруть участь у розповсюдженні платіжних карток за агентськими угодами, банк – агент з розрахунків – за результатами проведеного розрахунковим банком переказування та на підставі платіжних повідомлень платіжної системи виконує розрахунки.

Відповідно до правил платіжної системи розрахунковий банк може здійснювати облік та контроль за формуванням основними членами платіжної системи страхового фонду, призначеного для погашення платіжною організацією або розрахунковим банком заборгованості члена платіжної системи в разі його неплатоспроможності.

Зазначені в бухгалтерському обліку операції відображаються відповідно до порядку формування та використання страхового фонду, визначеного правилами відповідної платіжної системи.

 


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  6. Автоматизація касових операцій
  7. Автоматизовані форми та системи обліку.
  8. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  9. Акції та їх облік
  10. Акції та їх облік
  11. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  12. Алгоритм формування статутного фонду банку




Переглядів: 1624

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості роботи з готівковою іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті | Критерії визнання основних засобів і нематеріальних активів у бухгалтерському обліку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.