Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік доходів і витрат на основі базових принципів МСБО

Визнані банком доходи і витрати відображаються в обліку із застосуванням принципу нарахування та відповідності. Конкретизацію механізмів зазначених принципів банк описує обліковою політикою.

Утім з огляду на принцип нарахування в системі бухгалтерського обліку нараховані доходи (витрати) відображаються один раз у місяць (якщо програмний продукт дозволяє, то ця операція фіксується щодня).

За процедурою відображення записів за рахунками рахунки нарахованих доходів — активні і несуть інформацію щодо сум доходів, які банк повинен отримати за настання строків сплати. Відповідно, рахунки нарахованих витрат — пасивні й узагальнюють інформацію щодо сум, які підлягають сплаті. Економічний зміст принципу нарахування полягає в тому, що доходи і витрати банку в обліку фіксуються за фактом зароблення доходу чи виникнення зобов’язання, а не за фактом отримання чи сплати грошових коштів. Принцип нарахування передбачає: 1) визнання результату операції протягом періоду її здійснення; 2) відобра­ження операції у фінансовій звітності того періоду, в якому її проведено; 3) формування інформації про зобов’язання до оплати (кредитове сальдо рахунків нарахованих витрат) та про суми до отримання (дебетове сальдо рахунків нарахованих доходів).

Рахунки нарахованих доходів (дебет рахунків) кореспондують з рахунками класу 6 «Доходи» (кредит рахунків), а рахунки нарахованих витрат (кредит рахунків) кореспондують з рахунками класу 7 «Витрати» (дебет рахунків). Це означає, що в класі 6 «Доходи» обліковуються як реально отримані доходи, так і суми нараховані, котрі підлягають отриманню відповідно до строків, передбачених угодами. З іншого боку, обсяг витрат банків формують суми фактично сплачених витрат, понесених витрат на суми нарахованих витрат, що підлягають сплаті з огляду на зобов’язання банку. Облік операцій за принципом нарахування здійснюється в межах дії принципу обережності. Мета застосування цього принципу — недопущення переоцінки активів чи доходів, з одного боку, і недопущення фактів переоцінки видатків чи пасивів — з другого.

Трапляються випадки, коли достовірно оцінити обсяг заробленого доходу від надання послуг неможливо. У цьому разі дохід визнається та відображається в обліку в сумі, яка відповідає вже понесеним витратам і підлягає відшкодуванню. У такий спосіб в обліковій процедурі банку забезпечується додержання принципу відповідності. Якщо в банку обліковується актив, який приносить дохід протягом кількох звітних періодів, то завдяки використанню принципу нарахування доходи визнаються способом систематичного їх розподілу між усіма періодами з помісячним періодом нарахування.

Для прикладу проаналізуємо зміст такої банківської операції:

Банк А надав кредит юридичній особі — клієнтові банку на 6 місяців. Наприкінці дії угоди клієнт повинен сплатити банкові процентні доходи в сумі 120 000 грн. Реальні грошові кошти банк отримає через 6 місяців після дати надання кредиту. Щомісяця в обліку відображається операція з нарахування доходу в сумі 20 000 грн., що відповідає бухгалтерському проведенню:

Дебет рахунків нарахованих доходів;

Кредит рахунків класу 6 «Доходи».

За наведеним проведенням чітко простежуються два важливих методичних підходи за процедурою обліку нарахованих доходів.

Перший. Рахунки нарахованих доходів передбачено за всіма групами рахунків, за якими обліковуються активи, використовуючи які, банк, імовірно, отримає доходи. Рахунки нарахованих доходів виділено за класами 1, 2, 3 чинного плану рахунків.

Другий. Рахунки нарахованих доходів кореспондують з відповідними рахунками класу 6 «Доходи». Вибираючи рахунок доходів для кореспонденції, слід ураховувати зміст операції, за якою нараховується дохід. Наприклад, нараховуються доходи за кредитом у поточну діяльність, який наданий суб’єктові господарювання. Даний вид кредитів обліковується за групою 206 «Кредити в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання». Оскільки цей вид активів (кредити надані) пов’язаний з імовірністю отримання доходу, то в групі 206 виділено рахунок 2068 А «Нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання».

За процедурою нарахування доходу рахунок 2068 кореспондує з кредитом рахунка 6026 «Процентні доходи за кредитами в поточ­ну діяльність, що надані суб’єктам господарювання. Як бачимо, рахунки 2068 і 6026 за змістом операції (кредити, що надані суб’єк­там господарювання в поточну діяльність), щодо якої викону­ється нарахування доходів, збігаються з назвою групи 206.

Увага: усі номери рахунків нарахованих доходів мають четвер­ту цифру 8.

Підкреслимо, що викладене повною мірою стосується кореспонденції рахунків класу 7 «Витрати» з рахунками нарахованих витрат.

3.3. Правила обліку доходів (витрат)

Загальні правила бухгалтерського обліку доходів і витрат бан­ків України затверджено ПП НБУ від 18.06.03 за № 255. Зміни до зазначеної постанови затверджено ПП НБУ від 17.06.04 за № 279.

Усі доходи банку з огляду на ймовірність їх сплати боржником поділяються:

· на нараховані доходи, що фіксують суму, належну до отримання за настання строків, визначених угодами. Тож за рахунками нарахованих доходів обліковуються ті суми, строки погашення яких ще не настали (обліковуються за рахунками класів 1, 2, 3);

· прострочені нараховані доходи виникають у разі непогашення боржником заборгованості за нарахованими доходами в строк, передбачений угодою. На рахунках прострочених нарахованих доходів класів 1, 2, 3 (вони передбачені за тими самими групами рахунків, за якими обліковуються нараховані доходи за відповідним активом) несплачені в строк суми починають обліковуватися наступного робочого дня;

· сумнівні нараховані доходи визнаються у випадках, коли банк не має впевненості в їх сплаті з огляду на незадовільний фінансовий стан боржника та непогашення заборгованості за основ­ним боргом, щодо якого ці доходи нараховуються;

· безнадійні нараховані доходи списуються з балансу за рахунок сформованих резервів, коли ймовірність їх сплати практич­но неможлива (значне погіршення фінансового стану боржника, його збиткова діяльність).

Перелічені категорії щодо нарахованих доходів відобража­ються в таких правилах обліку доходів:

1. Обліковий запис з нарахування доходів (витрат) здійснюється не рідше від одного разу на місяць таким проведенням:

Дебет

· за нарахованими доходами:

Дебет рахунків нарахованих доходів;

Кредит рахунків класу 6 «Доходи»;

· за нарахованими витратами:

Дебет рахунків класу 7 «Витрати»;

Кредит рахунків нарахованих витрат.

Обов’язкова умова — відповідність рахунків нарахованих доходів (витрат) і рахунків класу 6 і класу 7 назві активу чи зобов’язання, щодо яких виконується операція з нарахування.

Наприклад, нарахування процентних доходів здійснюється за кредитом групи 206 «Кредити в поточну діяльність, що надані суб’єктами господарювання». Цій процедурі відповідає бухгалтерський запис:

Дебет рахунка 2068 А «Нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання»;

Кредит рахунка 6026 П «Процентні доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання».

2. Якщо доходи (витрати) отримані (сплачені) на дату складання балансу, то суми не обов’язково проводити через рахунки нарахованих доходів (витрат), тобто в обліку фіксується запис:

Дебет рахунка 2600 П «Кошти на вимогу суб’єктів господарювання»;

Кредит рахунка 6026 П «Процентні доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання».

Економічний зміст операції: позичальник сплатив проценти за кредит, наданий на поточні потреби за поточний місяць у цьому самому місяці.

3. Статті доходів (витрат) за тими самими операціями протягом року не згортаються.

4. На нетто-основі обліковуються доходи (витрати), що виникають унаслідок здійснення торговельних операцій (група рахун­ків 620 «Результат від торговельних операцій»).

5. Облік доходів (витрат) ведеться наростаючим підсумком з 1 січня до 31 грудня поточного року. Станом на 1 січня наступного року перевищення загальної суми доходів над загальною сумою витрат або загальної суми витрат над загальною сумою доходів починає обліковуватися відповідно за рахунком 5040 П «Прибуток звітного року, що очікує затвердження» або 5041 А «Збиток звітного року, що очікує затвердження».

6. Отримані доходи та сплачені витрати, які належать до майбутніх періодів, обліковуються як доходи (витрати) майбутніх періодів за рахунками відповідно 3600 і 3500.

7. У разі непогашення заборгованості за нарахованими доходами в строки, визначені угодами, наступного банківського робочого дня така заборгованість починає обліковуватись як прострочені нараховані доходи:

Дебет рахунка 2069 А «Прострочені нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання»;

Кредит рахунка 2068 А «Нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб’єктам господарювання».

8. У разі визнання заборгованості за нарахованими доходами сумнівною щодо погашення (як правило, несплата переви­щує 30 календарних днів), вона починає обліковуватися на рахун­ках обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами,
а саме:

1780 А «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями»;

2480 А «Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за операціями з клієнтами»;

3589 А «Сумнівна заборгованість за іншими нарахованими доходами».

Отже, облік нарахованих та прострочених нарахованих доходів ведеться в розрізі активів. На момент визнання заборгованості сумнівною втрачається сенс такого обліку, тому сумнівна заборгованість обліковується тільки за укрупненими групами опе­рацій (міжбанківські, операції з клієнтами, інші операції).

9. Визнання заборгованості за нарахованими доходами сумнів­ною не призупиняє процес дальшого нарахування процентних доходів. Але суми нарахованих доходів обліковуються на позабалансових рахунках способом здійснення таких бухгалтерських записів:

Дебет рахунка 9602 А «Нараховані та неотримані доходи за операціями з банками»;

Дебет рахунка 9603 А «Нараховані та неотримані доходи за операціями з клієнтами»;

Кредит рахунків групи 991.

Критерії, строки та порядок визнання заборгованості за нарахованими доходами сумнівною та безнадійною визначаються обліковою політикою банку відповідно до нормативно-правових актів НБУ, складених з урахуванням вимог законодавства України.


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  4. Автоматизовані форми та системи обліку.
  5. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  6. Адгезиви на основі латексів у взуттєвій промисловості
  7. Адміністративний примус застосовують на основі адміністративно-процесуальних норм.
  8. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  9. Акції та їх облік
  10. Акції та їх облік
  11. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  12. Альтернативна вартість і незворотні витрати




Переглядів: 1390

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація доходів і витрат банку та відображення класифікаційних груп у Плані рахунків бухгалтерського обліку банків | Облік формування резервів під заборгованість за нарахованими доходами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.