Усяка дія одного тіла на інше носить характер взаємодії: якщо тіло 1 діє на тіло 2 із силою F21, то і тіло 2 в свою чергу діє на тіло 1 із силою F12.
Третій закон Ньютона стверджує, що сили взаємодії двох тіл рівні за величиною, протилежні за напрямком і напрямлені вздовж однієї прямої, що з’єднує тіла (рис. 1.19), тобто:
(1.50)
Особливістю даних сил є те, що обидві сили прикладені до різних тіл та мають однакову природу.
Третій закон Ньютона справджується не завжди. Він виконується більш строго у випадку контактних взаємодій (при безпосередньому дотику тіл), а також при взаємодіях віддалених одне від одного тіл, що перебувають у спокої. Обмежене застосування третього закону Ньютона зумовлене тим, щоб рівність сил виконувалось в один і той же момент часу. Оскільки взаємодія передається із кінцевою швидкістю, третій закон Ньютона виконується лише у випадку достатньо великої тривалості взаємодії. Третій закон не виконується при релятивістських взаємодіях, оскільки поняття одночасності в релятивістській фізиці відносне. Зокрема, сформульований в указаній формі третій закон Ньютона не виконується у випадку електромагнітних взаємодій.