Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Повені.

Річкова ерозія.

Ерозійна робота річок полягає в розмиві порід і залежить від параметрів річки: ширини, глибини, швидкості, ухилу.

Розмив може бути механічним, коли частинки порід, що знаходяться у воді, ударяються і труться об річкове дно; гідравлічним, залежним від підйомної сили води, її сточувальної і розклинювальної дії; хімічним, при якому розчиняються породи русла. Річковий потік розмиває дно русла (донна ерозія) і підмиває береги, розширюючи долину (бічна ерозія). На деяких ділянках Міссісіпі кожні декілька років меандри відсікали штучними виїмками і захисними насипами, вартість яких доходила до 1 млн. доларів за кілометр (А. Алісон, Д. Палмер, 1984).

Річкова ерозія руйнує породи і створює каньйони|, стовпові гори, пороги, водопади і т.п.

Річки переносять частинки порід, сортують і відкладають їх на всьому протязі. В результаті утворюються алювіальні конуси винесення, алювіальні рівнини, прируслові мілини, заплави, вали, тераси і дельти.

Ресурси річок використовують для водопостачання, зрошування сільськогосподарських угідь, отримання електроенергії. Процес вироблення електроенергії за допомогою гідростанцій не забруднює навколишнє середовище, але має наслідки, що негативно впливають на екологію: затоплення обширних територій, зміна гідрогеологічного| режиму, підвищення сейсмічності. На Ангарі діє 6 гігантських гідростанцій. В результаті їх роботи в річці підвищився рівень води, і зникли нерестовища. Забруднення річок відбувається в значній мірі за рахунок скидання в них стічних вод. Найбільш забрудненими на території Росії є річки острова Сахалін, річки і озера Кольського півострова, нижня течія річки Амур. Концентрація ряду забруднюючих речовин в цих річках перевищує гранично допустимий рівень в 10 і більше разів. У середньому перебігу річки Волги концентрації фенолів і нафтопродуктів складають 8-10 ГДК, з'єднань азоту і міді - 3-4 ГДК, в нижній течії вода забруднена солями міді до 15 ГДК.

Негативна дія річок пов'язана із зміною русла, розвитком меандр, розмивом берегів, утворенням заторів і зажорів|, повінню, заболочуванням території. В результаті збільшення ухилу річки вода підточує засади мостів, зміщує водопровідні труби, руйнує дороги. Для запобігання подібних явищ будуються захисні насипи, штучні виїмки і т.д.

Основною бідою, пов'язаною з водною стихією, є повені. Повені – це значні затоплення місцевості в результаті підйому рівня води в річці, озері, морі, викликані різними причинами. Існують природні і антропогенні причини. Серед них: випадання опадів, танення снігу і льоду, цунамі, тайфуни, спорожнення водосховищ та інші. Розрізняють наступні види затоплення місцевості: повінь, паводки, зливові, заторно-зажорні|, завально-проривні і наганяючі повені. Повінь – це підйом води в період танення снігу. Паводок пов'язаний із затяжними дощами. Зливові повені відбуваються із-за інтенсивних тривалих дощів. У Китаї на річці Хуанхе під час зливової повені 1959 року рівень води піднявся на 30 метрів, загинули 2 млн. чоловік.

Затори утворюються при розкритті річок в період руйнування крижаного покриву, а зажори| – в період його формування. Це приводить до підйому рівня води і затоплення прилеглої території. Затори характерні для річок, поточних на північ. Заторний підйом води в середньому 10 м, але іноді досягає 30-40 м (Нижній Тунгус). Довжина заторів доходить до 50-100 км (пониззя Олени). Довжина зажорних| скупчень шуги із-за мілкобитого| льоду на Ангарі досягає 25 км, товщина – 10-15 м, а підйом рівня води - 12 м. Боротьба із заторами (зажорами|) полягає в запобіганні їх створенню (розкриття річки) або ліквідації тих, що вже утворилися (найбільш ефективним є вибуховий спосіб).

Завальні і проривні повені в основному бувають в горах і пов'язані з обвалами, льодовиками, землетрусами, проривом штучних дамб. В результаті землетрусу в 1911р. на Памірі на річці Мургаб утворився завал і виникло Сарезське озеро завглибшки до 500 м.

Повені наганяючі виникають при сильному вітрі на приморських територіях (Каспійське, Азовське моря, в гирлах Неви, Північної Двіни). Вони характеризуються раптовістю, короткочасністю і інтенсивністю підйому рівня води. У Санкт-Петербурзі подібні повені виникають протягом всього року, але найнебезпечніші доводяться на осінь.

Заходи боротьби з повенями можуть бути оперативними і технічними. На річках будуються гідротехнічні споруди спеціального призначення, берегозахісні споруди, проводиться регулювання поверхневого стоку і стоку в руслі річки, відведення паводкових вод, випрямлення русел річок, днопоглиблення. Матеріальний збиток від повеней значно зменшується за наявності завчасного прогнозу і служби сповіщення. Для прогнозування повеней ведеться обробка гідрокліматичної| інформації і районування заплав.




Переглядів: 1464

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗМІНИ В ГЕОЛОГІЧНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ПІД ВПЛИВОМ ЕКЗОГЕННИХ ПРОЦЕСІВ | Підземні води.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.