Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підземні води.

Окрім поверхневих вод для водопостачання населених пунктів, в сільському господарстві і промисловості використовуються підземні води. Підземні води знаходяться нижче земної поверхні в пароподібному, рідкому і твердому (лід) стані. За походженням вони підрозділяються на інфільтраційні, конденсаційні, седиментогенні|, магматогенні| і метаморфогенні. Інфільтраційні – це атмосферні і поверхневі води, які просочилися всередину Землі. Конденсаційні води утворюються в результаті конденсації в порожнечах пари атмосферної вологи. Седиментогенні (осадові, або реліктові) – є води стародавніх похоронених морів. Магматогенні підземні води виділяються з остигаючої магми, а метаморфогенні – в результаті метаморфізму, процесу зміни гірських порід і мінералів під дією високої температури і тиску.

За умовами залягання підземні води підрозділяються на чотири типи. У самої поверхні знаходяться ґрунтові води, нижче – води верховодки, звичайно у вигляді лінз невеликої потужності (до 1-2 метрів, рідко до 5), які підстилають водотривкими породами. Ці два типи розташовуються в зоні аерації, в яку вільно проникає повітря. Нижче за зону аерації знаходиться зона насичення, де всі порожнечі заповнені ґрунтовою водою. Межею між двома зонами є рівень, або дзеркало ґрунтових вод. Пласт гірської породи від рівня ґрунтових вод до водотриву називається водоносним горизонтом. Рівень ґрунтових вод звичайно повторює рельєф місцевості і ґрунтова вода рухається по пласту до знижених ділянок під дією сили тяжіння. Там, де цей пласт виходить на поверхню, відбувається розвантаження вод у вигляді джерел . Якщо води розташовані між двома водотривкими пластами, вони називаються міжпластовими. Такі води можуть бути безнапірними і напірними. Напірні, або артезіанські підземні води знаходяться на великих глибинах і володіють гідростатичним тиском. Артезіанські води, розташовані в прогинах і западинах, утворюють артезіанські басейни, розміри яких досягають сотень тисяч км.

В останні десятиліття зросло споживання підземних вод і, відповідно, їх виснаження. Щоб зберегти запаси підземних вод необхідно контролювати їх використання, обмежити відбір води на ділянках, де він перевищує швидкість природного поповнення, уникати втрат, штучно поповнювати запаси води, повертати в ґрунт використану і очищену воду. В результаті антропогенної дії води забруднюються нафтопродуктами, фенолами, нітратами, сульфатами, хлоридами, з'єднаннями заліза, важкими металами і іншими шкідливими речовинами.

Охорона підземних і поверхневих водних ресурсів включає низку заходів:

• вдосконалення технології використання води;

• використання підземних вод тільки для питного і господарчо-побутового водопостачання населення;

• знешкодження стічних вод, їх очищення;

• очищення водних об'єктів від нафтової плівки і плаваючих предметів;

• створення водозахисних зон і лісозахисних смуг, проведення комплексу протиерозійних заходів і ін.

Хімічний склад і мінералізація підземних вод залежать від умов їх створення і від взаємодії з вміщуючими породами. За хімічним складом вони підрозділяються: по переважанню аніонів на гідрокарбонатні, сульфатні, хлоридні| і змішані і по переважанню катіонів - на кальцієві, магнієві і ін. По мінералізації – кількості солей в одиниці об'єму – розрізняються прісні, солонуваті|, солоні і розсоли|. У лікувальній меті використовуються мінеральні води: вуглекислі (Кисловодськ), сірчановодневі (Єсентуки), радонові (Цхалтубо). По температурі їх ділять на холодні, теплі, термальні, гарячі і гіпертермальні. У виходів гіпертермальних вод з температурою 1000 і вище будуються електростанції (Камчатка).

В процесі вилуговування підземними і поверхневими водами таких порід як вапняк, доломіт, гіпс, солі, утворюються різні порожнини, печери, западини, воронки і інші карстові форми. Інтенсивне використання підземних вод приводить до утворення великих порожнеч. Внаслідок цього відбувається опускання поверхні. Наприклад, в Токіо окремі райони осідають на декілька сантиметрів в рік.

Близьке залягання вод від поверхні викликає заболочування сільськогосподарських угідь, підтоплення житлових і промислових об'єктів, вимушує проводити роботу по попередженню затоплення шахт, кар'єрів і ін.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Антропогенний вплив на поверхневі та підземні води
  3. Безнапірні підземні води
  4. Вертикальні відцентрові насоси для води.
  5. Водні ресурси світу. Світовий океан, поверхневі та підземні води - реферат українською
  6. Дезінфекція гною, гноївки, ґрунту, води. Дезінфекція спецодягу, взуття, предметів догляду за тваринами, збруї. Дезінфекція транспортних засобів, інкубаторів, вагонів та вуликів.
  7. Дисоціація води. Водневий показник
  8. Дисоціація води. Водневий показник.
  9. Дисоціація води. Йонний добуток води
  10. Дисоціація води. Йонний добуток води.
  11. До комунікаційних споруд відносяться системи тепло -, водо -, електро - забезпечення, лінії зв’язку, очисні споруди. Вони можуть бути підземні, наземні та повітряні.
  12. Збір за спеціальне використання води.




Переглядів: 808

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Повені. | Світовий океан.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.