Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Канатна відкатка

Рейковий транспорт

Рейкова колія складається з двох ниток – рейок, покладених на шпали. Шпали можуть бути дерев’яними, металевими чи залізобетонними. Шпали кладуть на баластовий шар гравію або щебінки завтовшки не менше 10 см. Застосовують рейки масою 18, 24, 33, 38, 43 кг/м. Ширина колії 600 або 900 мм.

Вантажі рейковою колією перевозять у вагонетках, з’єднаних зчіпками у состави. Використовуються, переважно, вагонетки з суцільним кузовом місткістю від 0,8 до 3,4 м³. Вугілля і породу з таких вагонеток розвантажують в приствольному дворі з допомогою перекидачів (рис. 9-1). Застосовуються й вагонетки з донним розвантаженням. Ці вагонетки без перекидання проходять з малою швидкістю над розвантажувальною ямою – бункером. При цьому їх відкидні днища спеціальними напрямними автоматично розкриваються на підході до бункера і закриваються у кінці зони розвантаження.

 

Рис. 9‑1 – Вагоноперекидач:

1 – приводні ролики; 2 – вільні ролики; 3 – гальмові колодки; 4 – стопори в перекидачу

Людей в горизонтальних і похилих виробках перевозять вагонетками з сидінням та металевим дахом (рис. 9-2). Состав, який перевозить людей похилими виробками, обладнується безвідмовною діючою системою, яка зупиняє вагонетки, якщо швидкість перевищить установлену на 25 %, а також у випадку обриву зчіпки чи каната.

   

Рис. 9‑2 – Вагонетки для перевезення людей горизонтальними (а, в) і похилими виробками (б)

Металеве кріплення, кріпильний ліс, кабелі, канати, матеріали та устаткування доставляють у спеціальних вагонетках або у спеціальних із прилаштуванням для полегшення вантажних та розвантажувальних операцій (кози, площадки).

 

Рис. 9‑3 – Рудничні електровози, контактний і акумуляторний

У горизонтальних виробках окремі вагонетки та їх состави приводяться у рух локомотивами. На навантажувальних пунктах вагонетки притягують канатом лебідки.

Одні шахтні локомотиви використовують власний запас енергії (акумуляторні електровози, пневмовози, гіровози), інші отримують енергію від зовнішньої енергетичної мережі (контактні та високочастотні електровози) (рис. 9-3). Вага контактних електровозів досягає 7, 10, 14 і 20, т і вони найшли найбільше застосування на вугільних шахтах.

Акумуляторні електровози, вагою 8 т, застосовуються на шахтах III категорії та надкатегорійних по газу.

У похилих виробках вагонетки рухаються по колії з допомогою канатів, які намотуються на барабани лебідок або підйомних машин. Канатна відкатка буває однокінцева та двокінцева рис. 9-4. У першому випадку по виробці рухається один состав спочатку в одну сторону, а потім у зворотному напрямі (а, б, г). Однокінцева відкатка застосовується в похилих виробках з кутом не менше 5-60, коли состав вверх рухається з допомогою лебідки, а вниз – під дією власної ваги.

Двокінцева відкатка забезпечує одночасний спуск і підйом двох составів двома паралельними коліями (в, д-е). Відкатка кінцевими канатами за схемами «г», «д», «е» застосовується для горизонтальних і похилих виробок.

 

Рис. 9‑4 – Схеми канатних відкаток

Відкатка механічним канатом (схема «ж») являє собою транспортну установку безперервної дії і використовується в похилих виробках.

Нескінченний канат, напрямним ведучим і натягувальним шківами, в часи роботи рухається безперервно, а зціплення і розчеплення вагонів проводиться вручну на ходу при допомозі спеціальних ручних обладнань. Підтягування вагонеток до канату або відтягування їх від нього здійснюється спеціальними товкачами.

Перевагами канатної відкатки є простота обладнання та обслуговування, можливість застосування при різних похилах виробок, а також у виробках, які мають непрямолінійність.

Канатний транспорт у вагонетках має суттєві недоліки: висока трудомісткість, аварійність, недостатня надійність роботи, трудність в повній механізації і автоматизації робіт.

Ці недоліки набувають все більше значення в зв’язку зі зростанням та удосконаленням технології ведення гірничих робіт і механізації процесів вуглевидобутку. Тому на нових шахтах цей спосіб транспортування, по можливості, заміняють на конвеєрний та локомотивний. А канатну відкатку застосовують як допоміжний транспорт для переміщення матеріалів, обладнання, підйому і спуску людей, механізації маневрових робіт і т. п.

 




Переглядів: 976

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 9. Підземний транспорт | Конвеєрний транспорт

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.