Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Апаратура та методика проведення газометрії свердловин в процесі буріння

Газометричні дослідження в процесі буріння свердловин дозволяють виконувати наступні види аналізу газів: 1) сумарний вміст горючих газів у газоповітряній суміші, яка отримується в результаті дегазації промивної рідини; 2) повний газо вміст промивної рідини в окремих його пробах; 3) по компонентний аналіз газів. Перший вид проводиться безперервно по розрізу свердловин, другий і третій – епізодично.

Принципова схема газометрії свердловин приведена на рис. 131. Для видалення газу із промивної рідини використовують дегазатор, який встановлюється в жолобі. Із дегазатора під дією перепадів тиску, який створюється вакуумним насосом і контролюючим вакуумметром, газоповітряна суміш по вакуумній лінії надходить у відсік з водою, де вона очищується від механічної суміші. Дальше газоповітряна суміш, швидкість якої регулюється вентилем, через ротаметр надходить в газоаналізатор для визначення сумарного вмісту горючих газів у ній, який фіксується реєструючим приладом у функції заглиблення свердловини.

Однак газонасиченість промивної рідини, а відповідно, і величина Гсум, залежать не тільки від газонасиченості пласта, але і від режиму буріння свердловини – швидкості буріння Vб і розходу промивної рідини на виході свердловини Qвих. При інших умовах підвищення швидкості буріння приводить до росту Гсум, а збільшення розходу промивної рідини – до зменшення Гсум. У зв’язку з цим при низьких швидкостях буріння та великих розходах рідини можливий пропуск на кривій Гсум навіть пластів з високою газо- та нафтогазонасиченістю, та навпаки, при високих швидкостях і малих розходах промивної рідини пласт навіть з низькою газо- та нафтогазонасиченістю може зафіксувати на кривій Гсум значну аномалію.

Для більш надійного виділення продуктивних пластів слід врахувати вплив ружиму буріння свердловини. Найбільш ефективне врахування режиму буріння свердловини за допомогою так званого коефіцієнта розбурювання Eрб:

 

 

де dн – номінальний діаметр свердловини; τб – тривалість буріння одного метру свердловини.

За допомогою коефіцієнта розбурювання отримують приведені газо покази Гприв – приведений до нормальних умов об’єм газу (в м3), який переходить в промивну рідину при розкурюванні 1 м3 породи:

 

,

 

де Kд – коефіцієнт дегазації промивної рідини (, де Cд – степінь дегазації промивної рідини, Qд – розхід промивної рідини через дегазатор).

Ймовірність пропуску продуктивного пласта на кривій Гприв значно менша, ніж на кривій Гсум.

Для визначення повного газо вмісту промивної рідини відбирають окремі її проби, піддають їх глибокій дегазації та за допомогою хроматографа визначають процентний вміст вуглеводневих газів в отриманій газоповітряній суміші.

У тих випадках, коли необхідно мати більш повну характеристику вуглеводневих газів, проводять по компонентний аналіз газоповітряної суміші за допомогою хроматографа.

Безперервну газометрію в процесі буріння свердловини здійснюють автоматичними газометричними станціями.

Автоматичні газометричні станції забезпечують: 1) безперервну газометрію свердловин із визначенням сумарних газо показів, приведених газо показів і компонентного складу вуглеводневих газів у функції дійсних глибин; 2) безперервне вимірювання діючої глибини розміщення вибою свердловини та дійсної глибини залягання пласта; 3) визначення та реєстрацію в функції діючих глибин параметрів, які пов’язані з режимом буріння свердловин; 4) періодичний аналіз промивної рідини та шламу для виділення нафтоносних пластів за наявністю люмінесцентних бітумінозних речовин; 5) періодичні вимірювання фізичних властивостей промивної рідини; 6) реєстрацію широкого комплексу виміряних величин в аналоговій та цифровій формах, а також допоміжні операції.


Читайте також:

  1. II. Організація і проведення спортивних походів
  2. VI. Оформлення маршрутної документації на проведення туристичних походів та експедицій
  3. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  4. Автоматизація виробничих процесів
  5. Автоматичний розрахунок суми проведення.
  6. Алгоритм проведення внутрішнього аудиту.
  7. Аналіз потреб споживачів та аналіз конкурентів у процесі маркетингового дослідження
  8. АНАЛІЗАТОРІВ У ПРОЦЕСІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ.
  9. Апаратура акустичного каротажу
  10. Апаратура акустичного каротажу
  11. Апаратура для термічних вимірювань у свердловині
  12. Апаратура і методика проведення густинного гамма-гамма-каротажу




Переглядів: 1424

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Газовий каротаж в процесі буріння | Механічний каротаж

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.