Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік операцій на поточному рахунку в національній валюті.

Для зберігання грошових коштів і здійснення безготівкових розрахунків підприємства та інші суб’єкти підприємницької діяльності відкривають рахунки в банках. У процесі відкриття рахунків клієнтам банки керуються Інструкцією «Про порядок відкриття, використання і закриття банками рахунків у національній та іноземних валютах», затвердженою Постановою Правління НБУ від 12 листопада 2003 р. № 493 (далі — Інструкція). Ця Інструкція визначає порядок не тільки відкриття, а й переоформлення та закриття поточних, депозит­них рахунків у національній та іноземній валюті, а також бюджетних рахунків у національній валюті України.

Поточний рахунокце рахунок підприємства, відкритий в уповноваженій установі банку (за вибором підприємства) для зберігання грошових коштів і проведення розрахунків у безготівковій формі.


Підприємство має право відкрити не один, а необмежену кількість поточних рахунків за своїм вибором і згодою банків. У разі відкриття двох або більше таких рахунків у національній валюті підприємство зобов’язане протягом трьох робочих днів з дня відкриття визначити один з рахунків основним, на якому буде обліковуватися заборгованість, що списується (стягується) в безспірному порядку, і повідомляє його номер податковому органу, де воно зареєстровано як платник податків.


Поточні рахунки в національній валюті відкриваються підприємствами, що здійснюють науково-дослідну, виробничу чи іншу комерційну діяльність з метою одержання прибутку, що володіють основними та оборотними засобами й мають самостійний баланс.


Поточні рахунки (субрахунки) можуть бути відкриті за клопотанням власника основного поточного рахунка філіям та іншим відокремленим підрозділам цього власника, які перебувають на окремому балансі. Субрахунки відкриваються за місцем розташування цих підрозділів.
У разі необхідності підприємство відкриває поточний рахунок і в іноземній валюті. Цей рахунок відкривається в тому банку, де є поточний рахунок у національній валюті.


Якщо такий банк не має ліцензії НБУ на здійснення валютних операцій, то рахунки в іноземній валюті можуть відкриватися в іншому банку, який має означену ліцензію. Розрахунки іноземною валютою здійснюються в межах чинного законодавства України.


Для відкриття поточних та інших рахунків підприємства подають установам банків такі документи:

  • заяву встановленого зразка про відкриття рахунка. Її підписують керівник і головний бухгалтер підприємства. Якщо в штаті відсутня посада головного бухгалтера, то заяву підписує тільки керівник;
  • копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємства, засвідчену нотаріально або органом, який видав таке свідоцтво;
  • копію рішення про створення, реорганізацію підприємства;
  • копію належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвідчену нотаріально або органом, який реєструє;
  • копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік;
  • картку зі зразками підписів осіб, яким відповідно до чинного законодавства чи установчих документів підприємства надано право розпоряджатися рахунком і право підпису розрахункових документів, засвідчену нотаріально або вищою організацією в установленому порядку. У картку включається також зразок відбитка печатки підприємства;
  • копію документа про реєстрацію підприємства в органах Пенсійного фонду України. Якщо в цій установі банку відкрито поточний рахунок клієнта, то бюджетний рахунок відкривається на підставі заяви на відкриття останнього. У разі ненадходження коштів з бюджету протягом року такий рахунок закривається.

У разі відкриття поточних рахунків відокремленим підрозділам підприємства в установу банку, в якій відкривається поточний рахунок відокремленому підрозділу, подають такі документи:

  • заяву на відкриття поточного рахунка, підписану керівником і головним бухгалтером відокремленого підрозділу або особою, на яку покладено обов’язки ведення бухгалтерського обліку та звітності. Якщо в штаті відсутня посада особи для ведення бухгал­терського обліку, то заяву підписує лише керівник;
  • копію довідки про внесення відокремленого підрозділу до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену нотаріально або органом, який видав відповідну до-
    відку, чи вповноваженим працівником банку;
  • копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі державної виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально або органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію;
  • копію належним чином оформленого положення про відокремлений підрозділ, засвідчену нотаріально чи органом, що створив відокремлений підрозділ;
  • картку з відбитком печатки та зразками підписів службових осіб підрозділу, яким згідно з чинним законодавством та відповід­ними документами підприємства надано право розпорядження
    рахунком і підписування розрахункових документів. Зразки підписів і повноваження службових осіб засвідчуються нотаріально або керівником підприємства — юридичної особи, до складу якого входить відокремлений підрозділ;
  • клопотання підприємства — юридичної особи — про відкриття для його підрозділу поточного рахунка;
  • довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України;
  • копію документів про взяття на податковий облік юридичної особи, яка створила відокремлений підрозділ, і відокремленого підрозділу (від податкового органу за місцем знаходження цього підрозділу), засвідчену податковим органом, нотаріально або вповноваженим працівником банку;
  • копію страхового свідоцтва, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Для відкриття тимчасових поточних рахунків господарським товариством з метою залучення коштів, що вносяться для формування статутного фонду (капіталу), подається заява про відкриття рахунка.


У разі переоформлення рахунка у зв’язку з реорганізацією під­приємства (злиттям, приєднанням, поділом тощо) до банку подаються також документи, що й під час створення підприємства.


В Інструкції № 493 наведені й деякі інші особливості щодо відкриття рахунків для окремих суб’єктів підприємницької діяльності (дочірніх, орендних та інших підприємств).
Підставою для закриття поточних рахунків можуть бути:

  • заява власника рахунка;
  • рішення органу, на який законом покладено функції з ліквідації або реорганізації підприємства;
  • рішення суду про ліквідацію підприємства або визнання його банкрутом;
  • інші підстави, передбачені чинним законодавством України або договором між банком і власником рахунка.

Підприємства, незалежно від форм власності, всі розрахунки з ін­шими підприємствами повинні здійснювати в безготівковій формі.
Банківські операції щодо рахунків підприємства проводяться на підставі розрахунково-платіжних документів установленої форми.
Найпоширенішими з них є: платіжні доручення, платіжні вимоги, платіжні вимоги-доручення, розрахункові чеки, заяви на виставлення акредитиву, об’яви про внесення готівки, грошові чеки тощо. Форми цих документів затверджені НБУ.


Об’ява про внесення готівки використовується для оформлення операцій із зарахування готівки на поточний рахунок підприємства (зразок 2.4).
Як видно, об’ява складається з трьох частин: перша — власне об’ява — залишається в банку, друга — квитанція — повертається підприємству для підтвердження внеску, а третя — ордер — додається до виписки банку з поточного рахунка підприємства.


Грошовий чекнаказ банку власника рахунка про видачу готівки з його поточного рахунка пред’явникові чека в сумі, зазначеній в останньому.
Платіжне дорученнядоручення (наказ) банку про перерахування з поточного рахунка підприємства в безготівковій формі певних сум на рахунок одержувача (постачальнику, підряднику, казначейству, фондам соціального страхування та ін.).
Платіжна вимога-доручення
розрахунковий документ, який виписується одержувачем (постачальником, підрядником) і подається у свій банк з метою одержання коштів за товарно-матеріальні цінності, роботи, послуги. Таку ж мету має і вимога-доручення, але вона надсилається платникові та після його згоди на оплату (акцепту) він передає її у свій банк як доручення.


Можуть застосовуватися й інші розрахунково-платіжні документи, але за обов’язковим призначенням. Усі вони підписуються керівником і головним бухгалтером і засвідчуються гербовою печаткою підприємства.
Для синтетичного обліку операцій на поточних рахунках у банках використовується активний рахунок 31 «Рахунки в банках», а точніше субрахунок 311 «Поточні рахунки в національній валюті» і субрахунок 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті», на яких відображаються наявність і рух коштів, що перебувають на рахунках у банках і використовуються для поточних операцій.


Наявність і надходження коштів оформляються за дебетом,
а списання — за кредитом цих субрахунків.


Підставою для відтворення операцій з наявності й руху грошових коштів на субрахунку 311 є виписка банку. У ній реєструються всі операції з надходження та списання коштів з поточного рахунка та показується їх залишок на початок і кінець дня. До виписки додаються розрахунково-платіжні документи, на підставі яких проведено операції.


Зразок 2.2


«28» січня 2003 р.

 

ОБ’ЯВА № 8
про внесення готівки

 

Від кого ТОВ «Маркет» Для зарахування «28» січня 2003 р.

Петренко Н. І.    
Банк одержувача Укрсоцбанк  
  500-00
___________________________ Номери рахунків Сума цифрами

Одержувач Укрсоцбанк, ТОВ «Маркет»
Загальна сума літерами П’ятсот грн 00 коп.
Призначення платежу виручка
Пред’явлений* _________________________ серія ___ № _________
(паспорт або документ, що його замінює)
виданий _____________________________________________________
(ким виданий)
дата народження ______________________________________________
(адреса особи)
___________________________ Бухгалтер ________________________
Підпис клієнта______________ Готівку прийняв касир____________

«28» січня 2003 р.

 

КВИТАНЦІЯ № 8
Від кого ТОВ «Маркет» Для зарахування _______________

Петренко Н. І.    
Банк одержувача Укрсоцбанк  
  500-00
__________________________ Номери рахунків Сума цифрами

Одержувач Укрсоцбанк, ТОВ «Маркет»
Загальна сума літерами П’ятсот грн 00 коп.
Призначення платежу виручка
МП Бухгалтер ________ Готівку прийняв касир____________

Продовження зразка 2.4
«28» січня 2003 р.

ОРДЕР №8 030Рахунок 500-00Загальна сума цифрами

Від кого ТОВ «Маркет»

Банк одержувача Укрсоцбанк КРЕДИТ  
   
Код установи банку 322180  
500-00
Одержувач Укрсоцбанк, ТОВ «Маркет» Номери рахунків Сума цифрами

Призначення платежу__________________________________________
Бухгалтер_________________________ Касир_______________________
(підпис) (підпис)
* Дані поданого документа, що засвідчують особу, заповнюються за наявності сум, які перевищують еквівалент 10 000 євро за офіційним курсом гривні до іноземної валюти.

Одночасно виписка є й регістром аналітичного обліку.
Таким чином, виписка— це другий примірник записів з поточного рахунка підприємства, які здійснює банк.


На сьогоднішній день єдиної форми виписки не встановлено, тому в різних банках вона буде неоднаковою, але обов’язково слід вказувати залишки коштів на початок і кінець дня, операції з надходження та списання коштів, код банку (МФО), коди банків кореспондентів і кореспондуючі поточні рахунки з кожної операції.


Обробляючи виписку банку, необхідно мати на увазі, що для банку рахунки підприємства пасивні, а для підприємства активні, тому операції з зарахування коштів на рахунок для банку — це кредит, а для підприємства — дебет, а під час списання — навпаки.


Виписка банку може мати форму, що її ілюструє (таблиця 2.3).
Дані виписки банку на підприємстві перевіряються по суті й арифметично. У разі виявлення помилки про це обов’язково повідомляється банк, який їх виправляє в наступних виписках. Бухгалтерія підприємства відображає на рахунку 31 всі операції, які оформлені у виписці, навіть якщо вони помилкові. На підставі виправлень банку бухгалтерія підприємства також здійснює виправлення записів з рахунка 31.
Таким чином, записи у виписці й на рахунку 31 мають бути ідентичними.


Таблиця 2.3

ВИПИСКА З ПОТОЧНОГО РАХУНКА 26005200002446
ДАРНИЦЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ УСБ м. КИЄВА

 

Операції за 04-01-03
Попередній рух 03-01-03
ВАТ «Олімпійський»

Номер документа МФО Рахунок кореспондента Дебет Кредит
260 082 840 830 00 800,00
260 090 001 131 01 753,42
260 053 013 304 96 556,58 10 300,00
100 539 000 1
Разом 2110,00 10 300,00
Вхідний залишок 94 415,00
Рух 8190,00
Вихідний залишок 102 605,00

Форми регістрів синтетичного обліку для відображення операцій за рахунком 31 за структурою такі ж, як і регістри для обліку операцій з рахунка 30 «Каса»

Таблиця 2.4

СХЕМА ОСНОВНИХ БУХГАЛТЕРСЬКИХ ПРОВЕДЕНЬ
ОПЕРАЦІЙ З ПОТОЧНОГО РАХУНКА В БАНКУ
В НАЦІОНАЛЬНІЙ ВАЛЮТІ (СУБРАХУНОК 31)

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунка
Дебет Кредит
Зараховано на поточний рахунок у банку готівку, внесені з каси підпри­ємства (виручка від реалізації запасів, суми депонованої зарплати тощо)
Зараховано на поточний рахунок у банку грошові кошти, які надійшли від покупців (замовників) за реалізовану продукцію (роботи, послуги) та інші активи
Зараховано на поточний рахунок у банку грошові кошти, які надійшли від інших дебіторів як погашення заборгованості

 

Продовження 2.4.

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунка
Дебет Кредит
Зараховано на поточний рахунок залишки в банках, кошти невикористаних акредитивів, лімітованих чекових книжок
Зараховано на поточний рахунок у банку грошові кошти, які були в дорозі
Зараховано на поточний рахунок одержані банківські кредити:    
— довгострокові;
— короткострокові
Зараховано на поточний рахунок грошові кошти:    
— за операціями одержання авансів від покупців (замовників) за продукцію (роботи, послуги);
— одержані від внутрішніх операцій з дочірніми підприємствами;
— одержані від внутрішньогосподарських підрозділів, що мають окремі баланси (філії тощо);
— одержані як погашення іншої кредиторської заборгованості
Зараховано на поточний рахунок раніше виданий аванс покупцем (підрядником) за проміжними розрахунками
Зараховано на поточний рахунок суми, одержані від органів соціального страхування, за перевищення відповідних перерахувань над відрахуваннями
Зараховано на поточний рахунок суми, одержані від фінансових органів з платежів до бюджету, і позабюджетні фонди 641, 642
Зараховано на поточний рахунок одержані штрафи, пені, неустойки
Зараховано на поточний рахунок кошти, одержані від різних підприємств, організацій, підприємців, безповоротні фінансові допомоги
Зараховано на поточний рахунок у банках кошти цільового фінансування та цільових надходжень
Зараховано на поточний рахунок у банках суми внесків, що надійшли від засновників (учасників) як внески до статутного фонду, а також за акції

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунка
Дебет Кредит
Зараховано на поточний рахунок кошти в порядку повернення короткострокових інвестицій
Зараховано на поточний рахунок грошові кошти, що надійшли як погашення раніше списаної дебіторської заборгованості
Зараховано на поточний рахунок суми з нарахованих доходів (дивідендів, відсотків, роялті тощо)
Зараховано на поточний рахунок кошти страхового відшкодування від страхових організацій у разі надзвичайних ситуацій
Списано з поточного рахунка в банку до каси готівкові кошти, видані підприємству для виплати зарплати, премій, допомоги, на службові відрядження та господарські потреби.
Списано з поточного рахунка грошові кошти, перераховані постачальникам (підрядникам) за одержані запаси (роботи, послуги)
Списано з поточного рахунка кошти, перераховані постачальникам (підрядникам) як аванси
Перераховано з поточного рахунка платежі до бюджету та позабюджетних фондів (податок на прибуток, ПДВ тощо)
Перераховані кошти органам соціального страхування, пенсійному фонду, фонду соціального страхування тощо
Перераховано кошти різним кредиторам (аліменти, утримані з заробітної плати, кошти вищим навчальним закладам за навчання студентів, підприємствам зв’язку за послуги тощо)
Перераховано кошти внутрішньогосподарським підрозділам, що мають самостійний баланс (філіям і т. д.), у порядку погашення заборгованості
Перераховані кошти для погашення заборгованості філіям

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунка
Дебет Кредит
Перераховано кошти для погашення заборгованості за нарахованими відсотками
Перераховано кошти для погашення заборгованості з банківських кредитів:    
— довгострокових;
— короткострокових
Перераховані засновникам дивіденди
Списано з поточного рахунка суми використаних грошових коштів цільового фінансування та цільових надходжень
Перераховано кошти як фінансові інвестиції:    
— довгострокові;
— короткострокові
Сплачено штрафи, пені, неустойки
Перераховано грошові кошти міжбанківській валютній біржі для придбання іноземної валюти
Погашені видані короткострокові векселі
Погашена довгострокова заборгованість з оренди
Перераховано грошові кошти як аванс підзвіт­ній особі, яка перебуває у відрядженні
Списані грошові кошти за викуплені акції власної емісії
Перераховано суми заробітної плати на особисті рахунки працівникам
Зараховано на поточний рахунок через помилку банку суми, які не належать підприємству
Повернуті банку суми помилково зараховані на поточний рахунок підприємства кошти
Помилково списано банком грошову суму з поточного рахунка
Повернута підприємству помилково списана банком сума

Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. Автоматизація касових операцій
  6. Автоматизована форма обліку
  7. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  8. Автоматизовані форми та системи обліку.
  9. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  10. Акції та їх облік
  11. Акції та їх облік
  12. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.




Переглядів: 3702

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік касових операцій | Облік операцій на поточному рахунку в іноземній валюті та курсових різниць.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.