Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



RС–АВTОГЕHЕРАТОРИ

Технічні характеристики LС–автогенераторів у діапазоні низьких частот суттєво знижуються, оскільки згідно з виразом (7.10) непомірно з6ільшу­ються індуктивність і ємність коливального контура. Це призводить до з6і­льшення омічного опору обмотки котушки і струмів витоку конденсатора, зниженню до6ротності коливального контура і ста6ільності частоти автоге­нератора. Тому в автогенераторах гармонічних коливань низькочастотного діапазону використовують частотно–ви6іркові кола з елементів R та С і, в за­лежності від створюваного ними зсуву фази на квазірезонансній частоті, інвертуючі або неінвертуючі підсилювачі.

На відміну від резонансної частоти ω0 коливального LС–контурадля частотно–ви6іркових RС–кілчастоту ω0, кратну πп, де п = 0 або 1, називають квазірезонансною частотою. Такі автогенератор й називають RС­–генераторами. За га6аритними і ваговими характеристиками в області частот від частин герца до десятків кілогерц вони мають значні переваги перед LС–­автогенераторами.

Структурна схема RС–автогенератора аналогічна схемі, показаній на рис. 7.1. Для того, щоб із всього можливого спектра частот автогенератор гене­рував лише одну гармонічну складову, умови самоз6удження генератора(формули (7.6), (7.7)) повинні виконуватися на цій частоті.

Як фазуючі використовують кола, що складаються з простих Г–подібних RС–ланок (звичайно трьох або чотирьох). На рис. 7.4, а зображений триланковий ланцю­жок, так звана R–паралель, а на рис. 7.4, б – його частотна і фазова харак­теристики. Як видно з рис. 7.4, б на квазірезонансній частоті фазовий зсув φβ для цього ланцюжка дорівнює 180 ел. град., а коефіцієнт передачі напруги має дійсне значення β0, що дорівнює 1/29. При цьому квазірезонансна частота ланцюжка визначається параметрами R і С.

ƒ0 = ω0/2π = 1/2πRС . (7.11)

Таким чином, підсилювальний каскад із зсувом фази напруги підсилюва­ного сигналу на 180 ел. град, за допомогою триланкового ланцюжка R­–паралель може генерувати гармонічні коливання з частотою ƒ0 (формула7.11), якщо його коефіцієнт підсилення перевищує 29, що відповідає також виконанню умови балансу амплітуд (формула (7.6)).

Рис. 7.4

Для чотириланкового ланцюжка R–паралель β0 = 1/18,4. Тому коефіцієнт підсилення підсилювальної ланки RС–генератора може бути меншим (КпU ≥ 18,4). Подальше збільшення числа ланок фазуючого ланцюжка не дає суттєвого зменшення затухання, ускладнюючи схему.

На рис. 7.4, в показана схема RС–генератор а на ОП 153УД1 з фазуючим ланцюжком R–паралель. Оскільки фазуючий RС–ланцюжок увімкнений між виходом і інвертуючим входом ОП, загальний фазовий зсув у замкнутій петлі дорівнює 360 ел. град., що забезпечує виконання балансу фази без утру­днення в зв'язку з надлишковістю коефіцієнта підсилення ОП. Великий вхідний і малим вихідний опори ОП дозволяють здійснювати режим практично ідеального узгодження фазуючого ланцюжка з підсилювальною ланкою. При цьому частота генерації з достатньою точністю визначається формулою (7.11) .

Найбільш часто застосовують RС–автогенератори, що використовують послідовно–паралельний частотно–вибірковий RС–ланцюжок (рис. 7.5, а). Квазірезонансна частота для цього ланцюжка

, (7.12)

і коефіцієнт передачі напруги на квазірезонансній частоті

(7.13 )

Через те, що дуже часто R1 = R2 =R і С1 = С2 =С, співвідношення (7.12) і (7.13) для цього випадку відповідно мають вигляд

ƒ0 = ω0/2πRС;

Оскільки коефіцієнт передачі напруги – величина позитивна, зсув фази вхідного сигналу на квазірезонансній частоті відсутній (φβ = 0, див. рис. 7.5, б).Таким чином, для виконання умов само­збудження підсилювальна ланка RС–генератора повинно забезпечувати фазовий зсув φк= 2πп, де п = 0, 1, 2, 3, ... , оскільки φβ = 0 і коефіцієнт підсилення більше трьох ( ). Цим самим за­довольняються умови балансу фаз і амплітуд.

Схема RС–автогенератора з послідовно–паралельним фазуючим RС­–колом, в якому застосовано стандартний операційний підсилювач 140УД2, зображена на рис. 7.6. Фазуюче RС–коло ввімкнене між виходом (вивід 5) і неінвертуючим входом (вивід 10)ОП, тому загальний фазовий зсув за за­мкненою петлею дорівнює нулю, що забезпечує баланс фаз. Коло частотно­–незалежного негативного зворотного зв'язку (з виходу підсилювача неінвертуючий вхід 9) для підвищення якості роботи і технічних показників автогенератора регульоване за рахунок резистора R4.

 




Переглядів: 1150

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Таким чином, щоб одержати стійкий автоколивальний процес з частотою коливань | СТАБІЛІЗАЦІЯ ЧАСТОТИ ВИХІДНИХ КОЛИВАНЬ В АВТОГЕНЕРАТОРАХ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.