Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Диспозиція - серцевина юридичної норми, яка вказує на дозволену, обов'язкову (необхідну) або заборонену (неприпустиму) поведінку.

Абсолютно-визначена диспозиція - диспозиція, яка чітко визначає права і обов'язки учасників відносин, чітко називає варіант поведінки. Наприклад, в Кримінально-процесуальному праві абсолютно-визначеною диспозицією є розпорядження суду видаляти із залу судового засідання всіх свідків, що з'явилися до початку їх допиту.

Відносно-визначена диспозиція - диспозиція, яка не містить істотних ознак поведінки учасників і достатньо повних відомостей про їх права і обов'язки.

Альтернативна диспозиція - диспозиція, яка характеризується тим, що вказує на декілька правових наслідків, але допускає настання тільки одного з них.

Наприклад, в кримінально-процесуальному кодексі є норма яка передбачає, що в результаті розгляду справи в касаційному порядку суд приймає одне з наступних рішень: (1) залишає вирок без зміни; (2) скасовує вирок і направляє справу на нове розслідування або новий розгляд; (3) скасовує вирок і припиняє справу; (4) змінює вирок.

Санкція - частина правової норми, яка забезпечує здійснення її диспозиції.В санкції виражається негативне ставлення суспільства, держави, особи до порушників правової норми (охоронна санкція). В санкції може виражатися схвальне ставлення у вигляді заохочення - премії, підвищення на посаді до осіб, що виконують диспозицію (корисні варіанти поведінки) .

Абсолютно-визначена санкція - санкція, в якій чітко вказані вид і міра юридичної відповідальності за порушення норми права. Санкції норм про майнову відповідальність в переважній більшості абсолютно визначені. Абсолютно визначеними можуть бути санкції і інших норм, наприклад, адміністративних - штраф в 20-кратному розмірі за безбілетний проїзд в трамваї.

Відносно-визначена санкція - санкція, в якій межі юридичної відповідальності за порушення норми права вказані від мінімальної до максимальної або тільки до максимальної. Правозастосовчим органам надається можливість вирішувати справу з урахуванням конкретних обставин. Відносно-визначений характер має більшість санкцій кримінального права, які встановлюють нижні і верхні межі покарання (напр., позбавлення волі від 1 до 5 років).

Альтернативна санкція - санкція, в якій перераховані декілька видів юридичної відповідальності, з яких правозастосовчий орган вибирає тільки один, - найдоцільніший для вирішуваного випадку.

Проста гіпотеза - гіпотеза, яка ставить дію юридичної норми в залежність від однієї умови, однієї фактичної обставини.

Складна гіпотеза - гіпотеза, яка ставить дію юридичної норми в залежність від певної сукупності умов, сукупності фактів (тобто передбачає фактичний юридичний склад).

Проста диспозиція - диспозиція, що передбачає один конкретний правовий результат, який настає за наявності певних фактичних обставин.

Складна диспозиція - диспозиція, що передбачає декілька правових наслідків, які одночасно настають за наявності певних фактичних обставин.

Проста санкція - санкція, яка визначає одну міру державного стягнення до порушника правил, передбачених диспозицією.

Складна санкція - санкція, яка визначає одночасно два (і більше) заходи державного стягнення до порушника правил, передбачених диспозицією.

 




Переглядів: 760

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура, або внутрішня форма норми права - ця внутрішня будова норми права, що виражається в її поділі на складові елементи, зв'язані між собою. | Логічна норма права і текст нормативного акту: співвідношення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.