Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структура, або внутрішня форма норми права - ця внутрішня будова норми права, що виражається в її поділі на складові елементи, зв'язані між собою.

Елементи норми права:

Гіпотеза (припущення) Диспозиція (розпорядження) Санкція (стягнення)
- частина норми, яка вказує, за яких обставин норма вступає в дію. Відповідає на питання: Де? Коли? В якому випадку? За яких умов? - частина норми, в якій формулюється саме правило поведінки, права і обов'язки - частина норми, що встановлює заходи (вид і розміри) державного примусу, які застосовуються при її порушенні

 

Елементи класичної моделі норми права можна умовно уявити по такій схемі: «якщо - то - інакше».

Приклад: «Якщо продавець оформляє договір купівлі-продажу (гіпотеза), то він зобов'язаний при оформленні договору попередити про право третіх осіб (диспозиція), інакше до нього будуть застосовані засоби впливу, спрямовані на захист прав покупця (санкція)».

Класифікація структурних елементів норми права за ступенем визначеності і складу.

За ступенем визначеності змісту гіпотези, диспозиції, санкції можуть бути:

• абсолютно-визначені

• відносно-визначені

• альтернативні.

Гіпотеза - приводить в рух юридичну норму. За допомогою гіпотези абстрактний варіант поведінки «прив'язується» до конкретного життєвого випадку, до конкретної людини, часу і місця. Призначення гіпотези - визначити сферу і межі регулятивної дії диспозиції і правової норми.

Наприклад, відповідно до законодавства про шлюб і сім'ю для укладення шлюбу необхідна взаємна згода осіб, які вступають в шлюб, і досягнення ними шлюбного віку. Тільки за наявності згаданих обставин (позитивна гіпотеза) норми діятимуть. Але дія даної норми зв'язується і з іншими обставинами: відсутністю вже зареєстрованого шлюбу, а також визнаної судом недієздатності внаслідок душевної хвороби або недоумства (негативна гіпотеза).

В абсолютно-визначеній гіпотезі вичерпно визначаються обставини, з наявністю або відсутністю яких пов'язується дія юридичної норми. Наприклад, карно-процесуальне законодавство встановлює вичерпний перелік обставин (умов), при яких вирок суду повинен бути безумовно скасований; якщо вирок ухвалений незаконним складом суду, або з порушення таємниці нарадчої кімнати, або вирок не підписаний одним з суддів і ін.

Відносно-визначена гіпотеза не містить достатньо повних відомостей про обставини дії норми, обмежує умови застосування норми певним колом формальних вимог.

Альтернативна гіпотеза ставить дію юридичної норми в залежність від однієї або декількох фактичних обставин (умов). Наприклад, норма, що регламентує припинення шлюбу, встановлює, що шлюб припиняється зі смертю одного з подружжя, оголошенням його померлим в установленому порядку, а за життя подружжя - розлученням за заявою одного з них або обох. Достатньо однієї з фактичних обставин, щоб наступили передбачені нормою правові наслідки - припинення шлюбу.




Переглядів: 814

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура норми права. | Диспозиція - серцевина юридичної норми, яка вказує на дозволену, обов'язкову (необхідну) або заборонену (неприпустиму) поведінку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.