Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Оплата векселів за дорученням клієнта (доміциляція векселів)

 

Доміциляція векселя— це доручення оплатити вексель в особливому місці платежу, яке відрізняється від місцезнахо­дження (доміциль) особи, котра зазначена як платник за вексе­лем. Відповідно, вексель, що підлягає оплаті в місці доміциляції, називається доміцильованим.

Ті векселі, оплата яких повинна здійснитися за місцезнахо­дженням платника, вважаються недоміцильованими, а особа, призначена для оплати таких векселів, єособливим платником.Натомість особа, призначена для оплати векселів поза місцезна­ходженням платників, виступає в ролі доміциліата.

Уповноваження на оплату векселя дає векселедавець простого чи переказного векселя (або акцептант переказного векселя). Ко­ли в тексті векселя доміциліата не визначено, його може назначи­ти трасат при акцептуванні або векселедавець при пред'явленні векселя до платежу. Якщо ж останні не вказують доміциліата, то вважається, що оплату векселя вони здійснять самі.

Зовнішньою ознакою доміцильованого векселя є напис, учине­ний на лицьовому боці векселя (під ім'ям платника) векселедавцем простого чи переказного векселя або ж акцептантом переказного векселя на зразок «Доміцильований в ... (назви банку й особливого місця платежу)», чи «Платник ... (назви банку й особливого місця платежу)», «Підлягає сплаті в ... (назви банку й особливого місця платежу)» або іншими рівнозначними виразами, разом з підписом особи, котра здійснює доміциляцію — доміциліата.

Ознакою недоміцильованого векселя з особливим платником є наявність на лицьовому боці векселя напису «Підлягає сплаті в ... (назви місця платежу і банку)» або «Платник ... (назви банку і місця платежу)».

Поширеним є призначення доміциліатом чи особливим плат­ником установи банку. При цьому основним завданням банку є здійснення платежів за векселями у встановлений строк. На від­міну від інкасової послуги, банк у ролі доміциліанта виступає не отримувачем платежу, а платником за векселем.

Для виконання послуги доміциляції між банком і векселедержателем укладається спеціальна угода, згідно з якою банк зо­бов'язується здійснити оплату за наданими йому клієнтом (дові­рителем) векселями за відповідну винагороду — комісію. Клієнт дає зобов'язання до настання терміну платежу за векселями, але не пізніше визначеного угодою терміну (звичайно 3—5 днів) за­резервувати у банку грошові кошти в сумі доміцильованих век­селів. Договір може укладатися на певний термін або на оплату визначеної суми та/або визначених векселів.

Після підписання угоди довіритель сплачує комісійну винаго­роду (якщо послуги доміциляції не є для нього безплатними за умовою договору на розрахунково-касове обслуговування) і пе­редає в банк векселі, попередньо вчинивши на них напис про доміцилювання.

Працівники банку безумовно приймають до сплати подані до­міцильовані векселі довірителя згідно з реєстром і реєструють їх у Книзі обліку доміцильованих векселів.Довіритель зобов'язаний перерахувати в банк на відповідний рахунок кошти в обсязі, до­статньому для оплати векселя. За рахунок цих коштів або за рахунок наданого довірителю кредиту, сума якого попередньо за­рахована на відповідний рахунок для оплати векселів, банк як особливий платник, або доміциліат, здійснює платіж за векселем законному векселедержателю в такому порядку:

- оплата векселів, за якими установлено день погашення, здійснюється в день погашення, проставлений на бланку векселя;

- оплата векселів, за якими не встановлено терміну платежу (таких, що погашаються за поданням), здійснюється протягом одного банківського дня після його подання, якщо інше не пе­редбачено змістом векселя.

Банк здійснює платіж лише при виконанні таких умов:

1) подання оригіналу (але не копії!) векселя і супровідного реєстру векселів, поданих до оплати. Якщо подаються переказні векселі, складені в кількох примірниках, то платіж виконується проти того акцептованого й індосованого примірника (або примі­рників), який поданий до оплати першим;

2) наявності коштів для оплати на відповідному рахунку. Платіж за векселем може бути здійснений у повній сумі за наявності Достатньої суми коштів і частково (у межах наявних коштів) у Разі їх недостатності для оплати векселя у повній сумі.

Банк може відмовитись від оплати недоміцильованих з особ­ливим платником та невизначено-доміцильованих векселів, у яких прямо не вказаний саме цей банк як особливий платник (доміциліат) або зазначена лише адреса банку, навіть якщо банку і відомо, що він призначений платником за векселем на підставі інших документів.

Після оплати векселів банк повідомляє про це клієнта і повер­тає йому векселі під розписку або вони відсилаються з повідом­ленням про оплату. Банк відмовляється від оплати векселів у разі, якщо клієнтом не внесено коштів, достатніх для оплати векселя. У такому разі подавець векселя має здійснити протест, однак цей протест спря­мований не проти банку-доміциліата (хоч він і здійснюється в приміщенні банку), а проти платника (доміциліата). Отже, опера­ція доміциляції є цілком безпечною для банку, що, однак, не означає відсутності відповідальності при її здійсненні. Так, якщо, не оплативши вексель, банк порушив умови договору з клієнтом, останній має право звернутися з судовим позовом на доміциліата з вимогою компенсувати збитки.


Читайте також:

  1. III. Захист інтересів клієнта
  2. Авалювання векселів. Видача гарантій на забезпечення оплати векселів
  3. Акцепт векселів
  4. Аудит довгострокових позик і векселів
  5. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.
  6. Види та характеристика векселів
  7. Використання векселів у банківській діяльності
  8. Виписка з номера готелю й оплата рахунку
  9. Відповідно, за першооснову джерел погашення кредиту, безумовно, повинні прийматися стабільні доходи клієнта — заробітна плата, надходження від акцій та інше.
  10. Врахування і переврахування векселів.
  11. Гарантована оплата чеків забезпечується депонуванням коштів платника на окремому рахунку в банку-емітенті.
  12. Горизонтальні банківські правовідносини виникають між комерційними банками та їхніми клієнтами з приводу банківського обслуговування.




Переглядів: 455

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інкасування векселів | Зберігання банками векселів клієнтів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.