Розвиток сучасного сільського господарства пов'язаний з широким використанням добрив, засобів боротьби з бур'янами, шкідниками культурних рослин.
Пестициди або сільськогосподарські отрутохімікати включають засоби боротьби з комахами, збудниками бактеріальних захворювань рослин, гризунами, хімічними препаратами для знищення бур'янів.
Вплив отрутохімікатів на природу і людину - одна з актуальних проблем сучасності. Майже все населення земної кулі контактує з пестицидами. Пестициди можуть потрапити в організм людини через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт, а також через непошкоджену шкіру.
Організм людини, особливо людей похилого віку та дітей, чутливий до отрутохімікатів. Потрапляючи в організм людини, пестициди можуть викликати гострі отруєння.
Речовина
Клінічні прояви
Перша допомога
Гексахлоран, гептахлор, хлорорганічні сполуки
При вдиханні: подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, головний біль, головокружіння, загальна слабкість, нудота, лихоманка.
При прийомі внутрішньо: блювота, біль за грудиною (внаслідок спазм стравоходу), різкі болі в епігастральній ділянці та в ділянці правого підребір'я, м'язова слабкість, зниження рефлексів, чутливості, судоми, дрижання рук, можливі паралічі, жовтуватість шкіри, збільшення печінки, болі в попереку, зменшення сечовиділення. При попаданні на шкіру: набряк, свербіння, висипка,
1. Винести хворого із зони забруднення.
2. Обробити шкіру спиртово-лужним розчином (25 мл нашатирного спирту на 5 л води).
3. Слизові оболонки промити розчином харчової соди.
4. Закапати в ніс 2 % розчин новокаїну, очі -30 % розчин альбуциду.
5. При попаданні внутрішньо - промивання шлунка.
6. Антидотна суміш (25 г таніна, 50 г активованого вугілля, 25 г окису магнію змішують з водою до консистенції пасти) -внутрішньо.
7. Через 10-15 хв. - сольове послаблююче. Заспокоїти хворого.
Термінова госпіталізація.
Мідний купорос
Сильний біль в животі, блювота, іноді з домішками крові, пронос з тенезмами. Блювотні маси і випорожнення - синьо-зеленого кольору з домішками крові та слизу. У тяжких випадках -дегідратація, колапс і м'язові посіпування, а також анемія, гемолітична жовтуха, зменшення сечовиділення, сеча з домішками крові (ураження нирок).
1. Припинення контакту з отрутою.
2. Промивання шлунку розчином магнезії (1-1,5 ст. л. на 5 ст. води).
3. Введення через зонд 25-30 г сульфату магнію в 400 мл води. Антидот-унітіол, який ввести внутрішньо.
4. Багато пити.
Термінова госпіталізація.
При попаданні через дихальні шляхи: подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і очей, головний біль, нудота, головокружіння, солодкуватий смак у роті. Шлунково-кишкова форма: ознаки з'являються через 30 хв. - 2 год. після початку контакту з отрутою. Металевий присмак в роті, сухість і печіння в стравоході, блювота, профузний пронос у вигляді рисового відвару з домішками крові, зниження артеріального тиску, головокружіння, непритомність, колапс. Паралітична форма (тяжкий ступінь отруєння): різка слабкість, судоми, колапс, параліч, зниження больової, тактильної чутливості.
1. Припинення контакту з отрутою.
2. Промивання шлунку розчином магнезії (1-1,5 ст. л. на 5 ст. води).
3. Введення через зонд 25-30 г сульфату магнію в 400 мл води. Антидот-унпіол, який ввести внутрішньо.
4. Багато пити.
Термінова госпіталізація.
Фосфід цинку
Стадії: 1. Шлунково-кишкові розлади: нудота, блювота, спочатку чорного кольору, а далі з домішками крові, болі в животі та пронос з домішками крові.
2. Покращення стану на 1-2 дні.
3. Ураження печінки з її збільшенням та жовтухою, посилення шлунково-кишкових розладів.
1. Промивання шлунка 5% розчином бікарбонату натрію.
2. Внутрішньо - активоване вугілля і сольове послаблююче.
3. Багато пити.
Термінова госпіталізація.