Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розслідування та облік нещасних випадків.

Виробничий травматизм — це явище, що характеризується су­купністю виробничих травм і нещасних випадків на виробництві.

Виробнича травма — це травма, отримана працюючим на виробництві внаслідок недотримання вимог охорони праці.

Нещасний випадок на виробництві — це раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, внаслідок якого заподіяна шкода його здоров'ю або смерть.

Нещасні випадки — це травми, гострі професійні захворювання та отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, ушкодження внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха, контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори.

Патологічний стан людини, зумовлений роботою і пов'язаний з надмірним напруженням організму або несприятливою дією шкідливих виробничих факторів, називається професійним захворюванням.

Професійне захворювання виникає як наслідок дії на працюючого специфічних для даної роботи шкідливих виробничих факторів, і якщо їх не буде, виникнути не може. Наприклад, виникнення вібраційної хвороби внаслідок роботи з недосконалою щодо вібрації бензопилою.

Професійні захворювання є наслідком багаторазової, тривалої дії на органи людини відповідних виробничих шкідливих чинників: пилу, пару, газів, шуму, вібрації, випромінювань тощо.

До професійних захворювань відносять також і професійні отруєння. Отруєння можуть бути гострими або хронічними, що виникають внаслідок тривалої дії на людину шкідливих речовин.

Нещасний випадок — це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду його здоров'ю або настала смерть.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру затверджено спеціальною постановою Кабінету Міністрів України. Нещасні випадки, що стались з працівниками під час виконання трудових обов’язків розслідуються і визнаються пов’язаними з виробництвом і складається акт за формою Н-1. До них належать:

- перебування на робочому місці, території підприємства робітника протягом робочого часу;

- приведення в порядок знарядь виробництва, засобів захисту, одягу перед початком роботи і після її закінчення;

- проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі підприємства, або на засобі іншого підприємства, яке надано згідно договору;

- використання власного транспортного засобу в інтересах підприємства з дозволу роботодавця;

- провадження дії в інтересах підприємства на якому працює потерпілий, тобто дій які не входять до виробничих обов’язків працівника;

- ліквідації аварій, пожеж та наслідків стихійного лиха на виробничих об’єктах і транспортних засобах.

Нещасні випадки, що сталися з працівником на території підприємства під час перерви для відпочинку та харчування, яка встановлюється згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку та інші належать до нещасних випадків, що пов’язані з виробництвом і складається акт за формою Н-1.

Нещасні випадки, що сталися з працівниками не визнаються пов’язаними з виробництвом і не складається акт за формою Н-1. До них належать:

- під час прямування до роботи чи з роботи пішки, на громадському, власному транспортному засобі, який не належить підприємству і не використовувався в інтересах його;

- за місцем постійного проживання на території польових і вахтових селищ;

- під час використання ними в особистих цілях транспортних засобів підприємства без дозволу роботодавця;

- внаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами за наявністю медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин у виробничих процесах, коли потерпілий, який перебував у алкогольному або наркотичному сп’янінні був відсторонений від роботи;

- під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду;

- у разі природної смерті або самогубства.

На такі нещасні випадки складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм).

Працівник, який виявив нещасний випадок, повинен негайно повідомити безпосередньо керівника робіт і вжити заходів до надання необхідної допомоги.

Керівник робіт зобов’язаний: організувати надання медичної допомоги потерпілому, повідомити про те, що сталося роботодавця; зберегти до прибуття комісії обстановку на робочому місці та устаткуванні у такому стані, в якому вони були на момент події.

Роботодавець повідомляє про нещасний випадок відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, а якщо випадок стався внаслідок пожежі – у відповідні органи державної пожежної охорони, а в разі гострого профзахворювання (отруєння) в органи державної санітарно-епідеміологічної служби, організовує розслідування і створює комісію з розслідування, до комісії включаються керівник служби ОП, керівник структурного підрозділу, представник профспілкової організації або уповноважений трудового колективу з питань ОП, якщо потерпілий не є членом профспілки.

Комісія протягом трьох діб:

- обстежує місце нещасного випадку, опитує свідків і осіб, які причетні до нього і одержує пояснення потерпілого, якщо це можливо;

- визначає відповідність умов і безпеки праці до вимог нормативно-правових актів до ОП;

- з’ясовує обставини і причини, що призвели до нещасного випадку, визначає пов’язаний чи непов’язаний цей випадок з виробництвом;

- визначає осіб, які допустили порушення нормативно-правових актів про ОП і розробляє заходи, щодо запобігання подібних нещасних випадків;

- складає акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 в 2 примірниках, за формою Н-1 або акт за формою НТ про потерпілого в 6 примірниках.

Нещасні випадки, про які складаються акти за формою Н-1 або НТ, беруться на облік і реєструються роботодавцем у спеціальному журналі. Роботодавець розглядає і затверджує акти за формою Н-1 протягом доби. Затверджені акти протягом трьох діб надсилається потерпілому, разом з актом розслідування нещасного випадку за (формою Н-5); керівникові цеху де стався нещасний випадок; відповідному робочому органу виконавчої дирекції Фонду разом з копією акта за формою Н-5; відповідному територіальному органу Держнаглядохоронпраці; профспілковій організації; керівникові служби охорони праці.

Акти розслідування нещасного випадку за формою Н-1 або НТ разом з матеріалами розслідування зберігається протягом 45 років на підприємстві, працівником якого є потерпілий. У разі ліквідації підприємства - до державного архіву.

Після закінчення тимчасової непрацездатності або у разі смерті потерпілого роботодавець складає повідомлення про наслідки нещасного випадку за формою Н-2 і в десятиденний термін надсилає його організаціям і посадовим особам, яким надсилався акт.

Спеціальному розслідуваннюпідлягають:

- нещасні випадки із смертельним наслідком;

- групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками;

- випадки смерті на підприємстві;

- випадки зникнення працівника під час виконання ним трудових обов’язків.

Роботодавець негайно передає засобами зв’язку повідомлення за встановленою формою:

- відповідному територіальному органу Держнаглядохоронпраці;

- відповідному органу прокуратури за місцем виникнення нещасного випадку;

- відповідному робочому органу виконавчої дирекції Фонду;

- органу до сфери управління до якого належить це підприємство;

- відповідній установі (закладу) санітарно-епідеміологічної служби у разі виявлення гострих професійних захворювань (отруєнь);

- профспілкові організації, членом якої є потерпілий;

- вищестоящому профспілковому органу;

- відповідному органу з питань захисту населення з надзвичайних ситуацій.

Розслідування проводиться комісією. До складу комісії входять: посадова особа органу Держнаглядохоронпраці (голова комісії); представник відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду, представники органу до сфери управління якого належить підприємство, роботодавця, профспілкової організації, членом якої є потерпілий, вищестоящого профспілкового органу або уповноваженим трудового колективу з питань ОП, якщо потерпілий не є членом профспілки, а у разі розслідування випадків гострих професійних захворювань (отруєнь), також спеціаліст відповідної установи державної санітарно-епідеміологічної служби.

Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 10 робочих днів і складається акт спеціального розслідування за формою Н-5, а також оформляються інші матеріали передбачені Положенням.

Акт спеціального розслідування підписується головою і всіма членами комісії. Акт за формою Н-1 або НТ на кожного потерпілого складається відповідно до акта спецрозслідування у 2 примірниках, підписується головою і членами комісії і затверджується роботодавцем на протязі доби після одержання цих документів.

Роботодавець у п’ятиденний термін з моменту підписання акта спеціального розслідування нещасного випадку зобов’язаний розглянути ці матеріали і видати наказ про здійснення запропонованих заходів, щодо запобігання виникненню подібних випадків, а також притягнути до відповідальності працівників, які допустили порушення законодавства про ОП.

Після закінчення спеціального розслідування нещасного випадку роботодавець у п’ятиденний термін надсилає копії в органи прокуратури і в органи, представники яких брали участь в розслідуванні.

Нещасні випадки, які виникають не на виробництві, узагальнено називають, на відміну від виробничого травматизму, невиробничими. Основну частину таких травм становлять ті, що їх лю­ди зазнають удома, у повсякденному побуті.

Травмуватися можна не лише у помешканні, де ви живете, а також у саду, присадибній ділянці, подвір'ї, гаражі, вулиці, у комунальних закладах тощо.

Всі ці травми називають побутовим травматизмом. В У країні щорічно в побуті травмується близько 2 млн чол., 28 тис. з них стає інвалідами.

Внаслідок низки особливостей побутовий травматизм меншою мірою, ніж травматизм на виробництві, піддається організованим заходам профілактики. Специфіка побуту, проведення більшої частини вільного часу вдома, у дворі, в квартирі, на присадибній ділянці, на вулиці біля будинку висувають у профілактиці бутового травматизму на перше місце особисті фактори: розуміння необхідності попередження можливого нещасного випадку в домашній обстановці, дотримання певних правил поведінки в побуті, при експлуатації побутових електричних і механічних приладів, опалювальних пристроїв тощо.


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизована форма обліку
  4. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  5. Автоматизовані форми та системи обліку.
  6. Акта спеціального розслідування нещасного випадку.
  7. Акції та їх облік
  8. Акції та їх облік
  9. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  10. Аналітичний облік основних засобів і нематеріальних активів.
  11. Аналітичний та синтетичний облік ГП
  12. Аудит на підприємствах з комп’ютеризованим бухгалтерським обліком




Переглядів: 1112

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА Розслідування та облік нещасних випадків, профзахворювань, отруєнь, аварій на виробництві | Розслідування та облік профзахворювань та отруєнь.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.