Усі ви, мабуть, полюбляєте якийсь вид спорту. Авторам подобається футбол і шахи. У цих видах спорту, як і в багатьох інших, для виявлення переможця, наприклад чемпіонату країни з шахів, або відбіркової групи Ліги Європейських Чемпіонів з футболу, необхідно заповнити таблицю першості, яка і є прекрасною ілюстрацією двомірних масивів.
Одразу ж зауважимо, що коло використання таблиць значно ширше, адже це не тільки спортивні змагання, а й в першу чергу різноманітні економічні розрахунки, ведення статистичних даних і т.д. Практично неможливо навести приклад галузі людської діяльності, де б не використовувались таблиці. Саме тому ми і помістили розгляд двомірних масивів у окремий розгляд. Одразу ж зауважимо, що практично нічого нового у порівнянні з одномірними масивами тут немає, крім способу запису двомірних масивів. Так, для наведеного прикладу з футболу для групи у якій 4 команди для ведення обліку можна використати найпростішу таблицю 4 на 4, куди будемо заносити очки команд у зустрічах один з одним (при турнірі в одне коло). Цю таблицю на мові Паскаль можна задати у розділі опису змінних як масив 4 на 4 таким способом:
array res[1..4,1..4] of byte;
А на папері дана таблиця мала б приблизно такий вигляд:
Зліва і зверху проставлені номери команд, що знаходяться у розглядуваній підгрупі.
Для кращого розуміння двомірних масивів ми розберемо ряд задач, що пропонувались на олімпіадах різного рівня у різні роки.