Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Роль транснаціональних корпорацій у світогосподарських зв'язках

 

Останнім часом спостерігається постійне зростання масштабів транснаціоналізації - підвищення частки міжнародного руху капіталу, праці та інших ресурсів.

Влада і вплив ТНК обумовлюються концентрацією контролю над стратегічно важливими сферами - фінансами, робочою силою, технологією, поставками сировини і компонентів, послугами і збутом.

Роль транснаціональних корпорацій (ТНК) у світовій економіці можна аналізувати в різних аспектах: - політико-економічному, виробничо-торговому, підприємницькому, макроекономічному, системному. Макроекономічний аналіз їх діяльності на порозі XXI століття в рамках усього світового господарства і їх взаємозв'язок з процесом глобалізації - головна тема цього розгляду.

Нова ера співробітництва та конкуренції

Після другої світової війни стала проявлятися тенденція до постійного розширення економічної взаємодії і взаємозалежності держав, хоча інтенсивність цього процесу нерівномірна. Величезну роль тут грали і продовжують грати міжнародні компанії, в рамках яких здійснюється перетікання значної частини ресурсів. Їх влада і вплив обумовлюється концентрацією контролю над стратегічно важливими сферами - фінансами, робочою силою, технологією, поставками сировини і компонентів, послугами і збутом.

Концентрація людських здібностей, науково-технічного знання і досвіду, а також міжнародна (глобальна) організація управління дозволяють таким компаніям оптимально розміщувати джерела матеріально-технічного постачання, виробництва і збуту. В силу своєї транснаціональної структури вони можуть отримувати вигоду з міжнародних відмінностей у діловому циклі, економічній політиці, рівні податків і митних зборів, темпах інфляції, ставках заробітної плати, продуктивності, технічних стандартах, номенклатурі попиту і т.д. Більш того, вони здатні певною мірою згладжувати або підсилювати ці відмінності. Використовуючи сучасні системи планування та інформаційні комунікації, багато хто з них змогли розробити і розповсюдити на низку країн, регіонів і навіть на весь світ достатньо ефективні конкурентні стратегії. Завдяки зазначеним та багатьом іншим обставинам міжнародні компанії придбали зростаючий вплив на міждержавні відносини.

Деякі з таких компаній ведуть своє походження з часів промислової революції, але саме кінець XIX в. став періодом їх активного і широкого розповсюдження. Стимули, напрямок і темпи розвитку, характер діяльності і послідовність заходів, здійснюваних міжнародними корпораціями, за минулий час, безумовно, змінилися, особливо після другої світової війни, коли прискорилися процеси інтернаціоналізації і глобалізації. Причому хочеться зауважити, що їх зростаюча роль була одночасно і наслідком, і причиною названих процесів.

У 90-ті роки експансія ТНК посилилася. По-перше, вони зуміли відкрити для себе деякі нові регіони: з розпадом Радянського Союзу і зміною орієнтації в колишніх соціалістичних країнах система світового ринку поширилася на значні території.

По-друге, прискорилася глобалізація фінансового сектора і інтеграція фінансових ринків. Виникли величезні транснаціональні фінансові конгломерати. Глобальні фінансові потоки стали значимим фактором міжнародних економічних відносин.

По-третє, процеси приватизації і комерціалізації відкрили нові ринки і галузі, які раніше були не доступні або ж доступні з істотними обмеженнями.

По-четверте, з ряду причин конкуренція стала жорсткішою. Особливо значущими чинниками стали поширення технологічної революції; конвергенція технологічних можливостей у багатьох галузях виробництва, що полегшує швидку імітацію та появу різних видів товарів з кращими якостями; злиття корпорацій в світовому масштабі. Формування нових рамок корпоративної співпраці та стратегічних союзів підсилило інтенсивність та розширило територіальне розповсюдження конкуренції. На ринку з'явилися нові конкуренти, зокрема з азіатських країн.

По-п'яте, збільшилася значущість регіональних інтеграційних процесів і зон співпраці, що стало надавати багатоплановий вплив на прямі капіталовкладення. Один з найбільш показових прикладів - поглиблення європейської інтеграції та створення в даному регіоні єдиного ринку.

По-шосте, у всьому світі набули поширення сучасні технічні досягнення та технології їх застосування, які зумовили структурні зрушення і породили нові можливості для підприємництва (особливо, інформаційна революція).

По-сьоме, окремі ринки і національні економіки стали більш взаємозалежні. Але при цьому збільшуються технологічний розрив, розрив у рівні доходів і нерівність між регіонами, країнами та всередині країн.

Звідси можна зробити висновок, що інтеграція світового господарства в майбутні роки, поки світ не переживає великомасштабних економічних або політичних вибухів, буде явно продовжуватися. Однак процес, очевидно, залишиться жорстким у сенсі конкуренції, асиметричним з точки зору волаючого нерівності переможців і переможених. І він як і раніше багато в чому буде залежати від ТНК.

Розширення транснаціонального сектору економіки в 90-ті роки XX століття

Зазвичай ТНК розширюють міжнародну діяльність шляхом придбання або створення нових компаній, організації спільних підприємств або ж вступаючи в об'єднання іншого роду. Причому для даних операцій не обов'язково вдаватися до експорту капіталу і реінвестування прибутку, заробленого за кордоном, - можна поглинути іноземну фірму, отримавши кредит за місцем здійснення угоди з її придбання. Застосовуються й інші методи укрупнення активів і придбання контролю (наприклад, присвоєння місцевого основного капіталу в рахунок погашення боргу).

Дуже важливим явищем в 90-ті роки стали злиття і поглинання компаній (в той час як нових з'являлося відносно мало). Особлива роль у цьому відводиться стратегії конкуренції, згідно з якою в багатьох галузях виробництва нарощувалася ринкова частка або ж робилися спроби завоювати виняткове становище шляхом поглинання конкурентів. У відповідності з цією стратегією корпорація також повинна швидко мобілізувати величезні капітали.

За даними за першу половину 90-х років, майже 90% світового обсягу виробництва продукції знаходилося в руках материнських компаній промислово розвинених держав, причому, у представників США, Франції, Великобританії, Німеччини та Японії - 60%. Однак реально контрольована ними сфера була значно ширше, оскільки треба приймати в розрахунок контракти з управління та інші форми участі. В кінці 90-х років контроль передбачав залучення афілійованої компанії або венчурного підприємства в систему стратегічного планування материнської структури, підпорядкування її фінансової та інвестиційної програмам. Правда, останнім часом багато міжнародних корпорацій передають чималу частку управлінської відповідальності своїм афілійованим компаніям, розосередженим у різних країнах.

Останнім часом спостерігається постійне зростання масштабів транснаціоналізації - підвищення частки міжнародного руху капіталу, праці та інших ресурсів. Транснаціоналізація перетворилася на багатоканальний процес.

Починаючи з 80-х років, швидко прогресував процес інтернаціоналізації капіталу ТНК через ринок цінних паперів. Разом з тим фактичний контроль над корпорацією зазвичай зберігається за країною походження. Помітним явищем стало зростання кількості спільних підприємств, засновниками яких виступають або материнська і афільована компанії, або самі афілійовані компанії, що породжує цікаві й різноманітні внутрішні зв'язки. Зокрема, приблизно 46% афільованих компаній американських ТНК володіють акціями інших утворень, що входять в систему. Поширення такої практики пояснюється головним чином функціональними потребами. Подібна структура власності полегшує застосування трансфертних цін та інших способів маніпулювання (скажімо, з ліцензіями, прибутками).

Ступінь інтернаціоналізації компаній, як і країн, можна розрахувати через співвідношення зовнішньої і внутрішньої господарської діяльності (інвестиції, зайнятість, виробництво, продажу, НДДКР). Так, аналіз динаміки співвідношення між ПІІ (зовнішні активи) і ВВП показує, що в цілому у всіх промислово розвинених держав воно виросло з 6% в 1980 р. до 11,5 - у 1995 р, у країн ЄС -. із 6,3 до 14,6% відповідно (найбільший показник припав на Великобританію -. 27,4% в 1995 г), у США - з 8,1 до 9 , 8, а у Японії - з 1,8 до 6% 6. Ще більше розміри даного показника по окремих корпораціях. Так, майже 2/3 капіталовкладень бельгійських, голландських і швейцарських ТНК прямувало за кордон. Для компаній Rоуа1 Dutch Shell і Philips іноземні інвестиції склали 70% внутрішніх, американського концерну Exxon – 80%, IВМ - 50%.

Це стосується не тільки інвестицій, а й зарубіжної діяльності в області НДДКР. Виключення з даної тенденції становить сфера використання робочої сили, де приріст був більш повільним.

Ділова активність ТНК у цій сфері залежить від ряду факторів - стратегічних цілей компанії, сектору економіки, в якому вона діє, наявності альтернативних з точки зору трудовитрат варіантів функціонування, міжнародної конкуренції і характеру технічного розвитку. Транснаціональна корпорація може в своїй закордонній діяльності копіювати модель зайнятості, застосовувану материнською компанією, а може і пристосовуватися до місцевих умов.

Трудові ресурси

Згідно з оцінками ООН на початку 90-х років ТНК прямо або побічно забезпечили роботою (створили робочі місця) 150 млн. людина, причому безпосередньо - 73 млн. чол., що еквівалентно 10% загального числа зайнятих в сучасному несільськогосподарському виробництві. З них майже 60% є співробітниками материнських компаній, 40 - їх різних зарубіжних утворень. Більше половини працівників ТНК, зайнятих за кордоном, трудилося в промислово розвинених країнах і 47% - в країнах, що розвиваються.

На початку 90-х років 1 млн. дол. у вигляді вкладень забезпечував приблизно 30 тис. робочих місць в розвиваються і близько 11 тис. в промислово розвинених країнах. У транснаціональних корпораціях, якщо не рахувати США, кількість працюючих за кордоном зростало швидше, ніж на батьківщині материнської компанії. У країнах, що розвиваються 1/3 зайнятих у ТНК трудилася в зонах вільної торгівлі, що виробляють експортну продукцію. Більше 2/3 іноземних співробітників афілійованих компаній було задіяно в промисловому виробництві, близько 30% - у сфері послуг, решта - у видобувних галузях.

Крім безпосереднього впливу ТНК на рівень зайнятості необхідно враховувати непрямі ефекти, пов'язані із закупівлями та субпідрядними контрактами. У силу цього, за моїми розрахунками, показник даного впливу може бути збільшений приблизно вдвічі.

Інтегруючи робочу силу різних країн і пред'являючи їй повсюдно одні й ті ж вимоги, ТНК відіграють важливу роль в інтернаціоналізації ринку праці та поширенні міжнародних стандартів. Цьому сприяє також трудова міграція всередині міжнародних корпорацій, насамперед переміщення висококваліфікованих інженерно-технічних працівників і менеджерів.

Прагнення роздобути дешеву та кваліфіковану робочу силу завжди служило важливим стимулом для іноземних інвестицій, як потенційне джерело значного прибутку. Як уже зазначалося, на країни, що розвиваються припадає приблизно половина робочої сили, використовуваної ТНК за кордоном. 1/3 її трудиться в 200 спеціальних зонах, які орієнтуються на експорт промислової продукції.

Низький рівень заробітної плати у 90-ті роки притягнув дуже багатьох іноземних інвесторів. Одна з причин полягає в тому, що в розвинених країнах в багатьох галузях значимість заробітної плати, як фактора витрат, постійно зростає. Він особливо важливий у виробництві традиційних товарів споживання (правда, ці галузі не займають першорядного місця у ПІІ). Розвиток інформаційних послуг та освіти дозволив чинним в цьому секторі ТНК поєднувати високоефективні технології, що розробляються у власних країнах, з дешевою і відносно кваліфікованою робочою силою інших країн, що сприяє зниженню виробничих витрат і значно підвищує продуктивність і прибуток.

Компанії, що віддають перевагу країнам з низьким рівнем заробітної плати, як правило, легко адаптуються і тому можуть робити вибір з великого числа альтернатив. Вони відіграють важливу роль в інтеграції менш розвинених країн у світову економіку. ТНК такого роду зазвичай обслуговують "материнський ринок" або ж ринки інших промислово розвинених країн. Місцевий ринок (на якому вони здійснюють виробництво) здебільшого для них не цікавий.

У деяких випадках, коли необхідно забезпечити транспортування великих обсягів продукції та швидке виконання замовлень, територіальна близькість до ринків збуту може компенсувати високі витрати праці. Іншими чинниками, які зумовлюють інвестиційні рішення і пропорційними за значенням з рівнем заробітної плати, є надійність робочої сили, гнучкість ринку праці та здатність уряду контролювати соціальну напруженість.

Концентрація знань

Технологія є ключовим, найбільш значущим чинником міжнародного поділу праці. На передньому плані тут знаходяться провідні промислово розвинені країни і їх ТНК - основне джерело нових технологій. Технологічність і пристосованість до впровадження інновацій виступають провідними напрямками конкурентної боротьби, вони активно впливають на стратегію компаній. Однак наслідки науково-технічного розвитку для міжнародного поділу праці, особливо стосовно до ТНК, істотно відрізняються від тих, які викликають інші фактори.

Стратегія завоювання технічного лідерства в міжнародному масштабі, як правило, вимагає високих витрат на НДДКР, концентрації ресурсів і інтеграції суміжних видів послуг, а часом і поглинання конкурентів. ТНК в більшості випадків воліють утримувати в рамках материнських структур не тільки самі істотні виробничі потужності з виготовлення інноваційної продукції, обладнання, що визначають технологічний процес, але і випуск нової продукції і як можна більш тривалий збут своїх інновацій. Однак в умовах конкурентного світу, при конвергенції потужностей НДДКР і існування небезпеки підробки або крадіжки інтелектуальної власності ця політика виявляється недостатньою. Для утримання лідерства необхідно постійно нарощувати і удосконалювати інноваційні можливості. Чим вище наукоємність продукції та технологічних процесів, тим більше зусиль потрібно для цього.

Основною формою передачі технології у рамках системи ТНК залишається постачання власних афілійованих компаній практично всією необхідною документацією з центру. Дослідницька робота організована переважно так, що лише певні її етапи здійснюються за кордоном, більша ж частина, особливо стратегічно значимі елементи, НДДКР і раніше виконуються в країні розміщення материнської компанії.

Природні ресурси

У історичному розвитку міжнародного бізнесу важливу роль відіграли компанії, що займалися освоєнням природних ресурсів. У більшості випадків вони починали з імпорту сільськогосподарських продуктів і мінеральної сировини, потім перейшли до організації їх іноземного виробництва і збуту, що спричинило за собою встановлення контролю над гірничодобувної та нафтової промисловістю, а також над сільським господарством і було тісно пов'язано з системою колоніалізму.

Сировинна та видобувна галузі завжди капіталомісткі. В даний час вони вимагають ще більших і тривалих інвестицій, в силу чого піти з них важче, ніж з промислового виробництва. Дана обставина змушує інвесторів особливо гостро реагувати на політичні зміни, несприятливі зрушення в податковій і правовій сферах, а останнім часом - на заходи з охорони навколишнього середовища.

Наслідком розпаду колоніальних імперій стали зусилля урядів нових держав щодо встановлення контролю над національними природними ресурсами шляхом експропріації та націоналізації власності. Деякі з них прагнули збільшити доходи за рахунок організації у себе окремих стадій первинної переробки сировини. Це змінило умови функціонування ТНК. У ряді випадків останні втратили прямий контроль над видобутком, але їх панівне становище у сфері міжнародних продажів в основному зміцнилося, так як транспортування, велика частина технологічних переділів переробки та продаж як і раніше контролювалися ними. Вони також володіли значною вагою на товарних біржах і в створенні матеріальних запасів.

На стратегію цієї групи ТНК у кінці минулого століття вплинула низка чинників - насамперед попит, ціни, науково-технічні досягнення і тенденції, конкуренція. В цілому вони мають хороші перспективи, оскільки природні ресурси розподілені в світі нерівномірно - більше половини країн світу і 2/3 промислових потужностей залежать від імпорту матеріалів. Причому вплив ТНК на територіальне розміщення продуктивних сил стає все більш складним, зважаючи на поєднання конгломерації і вертикальної інтеграції.

ТНК в міжнародному поділі праці

Особливу сферу в міжнародному поділі праці, заснованому на розвитку технологій, складають стратегічні союзи, що укладаються корпораціями. Звичайно, різні типи угод між ними існували і в минулому. Так, як і раніше присутні на світовому ринку міжнародні картелі, полягають численні неформальні угоди. Але якщо вони стосуються в основному регулювання тих чи інших моментів ринкових відносин (сфера дії, ціна, ринкова частка), то новий тип стратегічних союзів головним чином пов'язаний з НДДКР. Останні націлені на те, щоб розподіляти між собою високі дослідні витрати, особливо на стадії, що передує комерціалізації. Союзи можуть також служити інструментом розподілу праці всередині галузі.

У даний час у рамках глобальної стратегії ТНК фактори трудомісткості та техноємкості все більше поєднуються. Зазвичай міжнародні корпорації розміщують виробництва традиційних товарів споживання (скажімо, текстиль) у менш розвинених країнах, де є можливість накласти на дешеву працю високі технології, що багаторазово збільшує їх прибуток. Виробництва, що вимагають економії масштабу (наприклад, автомобілебудування), ТНК найчастіше розміщують в країнах із середнім рівнем розвитку, причому нерідко такі структури потрібні для міжнародної інтеграції. Наукомісткі галузі (електроніка, літакобудування і т.д.) сконцентровані переважно в промислово розвинених країнах, але місце їх розміщення також змінюється. Так, науково-дослідна база США залучає багато неамериканські транснаціональні освіти, і ті нерідко прагнуть прилаштувати свої дослідницькі підрозділи саме в цій країні.

Описані вище зрушення зовсім не є добре продуманими і організованими і зовсім не протікають гладко. В епоху жорсткої міжнародної конкуренції розміщення або зміна місця господарської діяльності ТНК в різних частинах світу носить імовірнісний характер. Часто буває раптове припинення виробництва в одній країні і створення нового, більш ефективного венчурного підприємства в інший. Нерідко конкуренти починають виробляти і збувати за різною ціною одну і ту ж продукцію, але з деякими модифікаціями і вдосконаленнями.

Швидкість дій, елементи несподіванки і нові форми підприємництва подібно "худої компанії" (вона здійснює НДДКР, організовує виробництво, транспортування і продаж зі свого невеликого за розмірами центру, але залучає до співпраці велике число незалежних структур, заощаджуючи, таким чином, на капіталовкладеннях) відіграють важливу роль в діяльності найбільш просунутих ТНК. Традиційні корпорації також вимушені проводити реструктуризацію і сприймати її як ключовий компонент своєї стратегії. Це може підвищити ефективність окремих транснаціональних утворень, але може привнести і хаос у світову економіку, збільшити число безробітних і кількість компаній, що розорюються, потужності і обсяг виробленої продукції, причому дані процеси будуть проходити набагато швидше, ніж раніше.

У силу взаємозв'язку між фондовими ринками і ТНК, вплив цього нового типу конкуренції пошириться на область фінансів, доходів і заощаджень, торкнеться широкі верстви населення, особливо в промислово розвинених країнах.

Активно беручи участь у процесах міжнародного виробництва на базі традиційного міжнародного поділу праці, ТНК створили власне внутрішньофірмове міжнародне виробництво на основі модернізованого міжнародного поділу праці, з підключенням ряду ринків, що розвиваються з новою для них спеціалізацією. Саме цей внутрішньофірмовий варіант міжнародного виробництва став для сучасних міжнародних корпорацій основним.

Організація внутрішньофірмового міжнародного виробництва дає ТНК ряд переваг:

1) використовувати вигоди міжнародної спеціалізації виробництва окремих країн;

2) максимально використовувати податкові, інвестиційні та інші пільги,

надаються країнами для зарубіжних інвесторів;

3) маневрувати завантаженням виробничих потужностей, пристосовуючи свої виробничі програми відповідно до кон'юнктури світового ринку;

4) використання своїх дочірніх компаній в якості плацдарму для завоювання ринків, що розвиваються. Так, наприклад, реалізація продукції через свої закордонні філії ТНК значно перевищує світовий експорт. При цьому продажі транснаціональних корпорацій поза країни основного базування ростуть на 20-30% швидше, ніж експорт. Здійснюючи інвестиції в багатьох країнах, що розвиваються, ГМК будують заводи не для того, щоб вироблену продукцію реалізовувати в країні свого базування, а для потреб країн-реципієнтів капіталу;

5) організація власного міжнародного виробництва дає можливість ТНК продовжувати життєвий цикл продукту, налагоджуючи виробництво продукту по мірі його морального старіння на закордонних філіях, а потім і продаючи ліцензії на його виробництво іншим компаніям.

Основа світового панування ТНК - вивіз капіталу і його ефективне розміщення

Сукупні закордонні інвестиції всіх ТНК у даний час грають більш істотну роль, чим торгівля. ТНК контролюють третину продуктивних капіталів приватного сектору усього світу, до 90% прямих інвестицій за кордоном. Прямі інвестиції ТНК за рубежем у підприємства, обладнання та іншу власність в середині 90-х років перевищили 3 трлн. дол При цьому прямі інвестиції зростали в 3 рази швидше, ніж інвестиції в цілому, хоча перші все ще складають приблизно 6% річних капіталовкладень промислово розвинутих країн.

Володіючи величезними капіталами, ТНК активно діють на міжнародних фінансових ринках. Сукупні валютні резерви ТНК у кілька разів більше, ніж резерви всіх центральних банків світу разом узятих. Переміщення 1-2% маси грошей, що знаходяться в приватному секторі, цілком здатне змінити взаємний паритет будь-яких двох національних валют. ТНК часто розглядають обмінні валютні операції як найбільш вигідного джерела своїх прибутків. Галузева структура виробництва ТНК достатньо широка: 60% матеріальних компаній зайняті в сфері виробництва, 37% - у сфері послуг і 3% у видобувній промисловості і сільському господарстві. Чітко виділяється тенденція збільшення інвестицій у сферу послуг і технологічному виробництві. Одночасно знижується частка у видобувній промисловості, сільському господарстві і ресурсоємкому виробництві.

За даними американського журналу «Форчун» головну роль серед 500 найбільших ТНК світу грають чотири комплекси: електроніка, хімія нафтопереробка, й автомобілебудування. Їхні продажі становлять близько 80% загальної активності транснаціональних корпорацій і п'ятисот «грандів». Дуже характерна регіонально-галузева спрямованість інвестицій ТНК. Як правило, вони робить капіталовкладення в галузі обробної промисловості НІС і щодо розвинених держав. У цьому випадку йде конкурентна боротьба за інвестиції країн-одержувачів капіталу. Для найбідніших країн політика інша - ТНК вважають за доцільне здійснювати там капіталовкладення у видобувну промисловість, але, головним чином, нарощувати товарний експорт. У цьому випадку розгортається жорстка конкурентна боротьба між ТНК за просування своїх товарів на місцеві ринки.

Транснаціональні корпорації в усе більшому ступені стають визначальним чинником для вирішення долі тієї або іншої країни в міжнародній системі економічних зв'язків. Активна виробнича, інвестиційна, торгова діяльність ТНК дозволяє їм виконати функцію міжнародного регулятора виробництва і розподілу продукції і навіть, як вважають експерти ООН, сприяти економічній інтеграції в світі.

ТНК вторгаються в сфери, які традиційно вважалися областю державних інтересів, - роблять висновок експерти ООН в доповіді ЮНКТАД про транснаціональні корпорації (1993 р.). Разом з тим, мова не йде про рух до повної інтеграції світової економіки під керівництвом ТНК. В дійсності, діяльність ТНК веде до інтеграції, інтернаціоналізації тільки в тих рамках і межах, що визначені одержанням максимального прибутку.

Відзначаючи позитивні сторони функціонування ТНК у системі світового господарства і міжнародних економічних відносин, слід сказати і про їх негативний вплив на економіку тих країн, в яких вони функціонує. Фахівці вказують:

- На протидію реалізації економічної політики держав, де ТНК здійснюють свою діяльність;

- На порушення державних законів. Так, маніпулюючи політикою трансфертних цін, дочірні компанії ТНК, що діють в різних країнах, уміло походять національні законодавства з метою укриття доходів від оподаткування, шляхом перекачування їх з однієї країни в іншу;

- На встановлення монопольних цін, диктат умов, ущемляє інтереси приймаючих країн;

- Переманювання висококваліфікованих фахівців провідними ТНК з багатьох країн світу.

У цілому ТНК - це досить складний і безперервно розвивається феномен в системі міжгосподарських зв'язків, що вимагає постійної уваги, вивчення і міжнародного контролю. Тим більше що в нашій країні починають виникати і розвиватися великі російські корпорації - фінансово-промислові групи, які бачать свої перспективи в активній експансії на зовнішніх ринках.

Післявоєнна історія західноєвропейських країн, Японії та «нових індустріальних країн» свідчить про те, що національний капітал здатний витримувати конкуренцію з ТНК в тому випадку, якщо він сам структурується в потужні фінансово-промислові утворення (адекватні міжнародним аналогам), здатні проводити активну зовнішньоекономічну політику.

 




Переглядів: 2773

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи і структура корпорацій в економічній діяльності міжнародного рівня | Тема 5. ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ ПІДЛІТКА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.