Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи землевпорядного проектування

 

Під час розроблення проектів землеустрою, як і в будь-якій іншій 1 сфері наукової і практичної діяльності, керуються певними засада­ми — вихідними положеннями, що визначають спрямованість, зміст і ефективність цієї діяльності. Оскільки досліджуваний предмет е однією зі сфер проектно-кошторисної справи, його принципи, з од­ного боку, відображують специфіку землеустрою, а з іншого, — на­лежать до будь-якого виду проектування.

Землевпорядне проектування вивчає закономірності організації те­риторії і засобів виробництва, нерозривно пов'язаних із землею, тому його принципи мають узгоджуватися з принципами землеустрою і не суперечити їм. Водночас слід ураховувати деякі інші обставини.

Насамперед будь-який проект землеустрою має максимально спиратися на досягнення науково-технічного прогресу і практики у сфері техніки і технології організації землевпорядних робіт. Потріб­но, з одного боку, використовувати найсучасніші обчислювальні й

вимірювальні засоби, програмне забезпечення, автоматизовані тех­нології землевпорядних робіт, а з іншого, - - розробляти форми зе­мельно-господарського устрою, які забезпечують упровадження про­гресивних систем землеробства, кормовиробництва, ефективних технологій оброблення сільськогосподарських культур, раціональ­них способів захисту земель від ерозії тощо.

Землевпорядне проектування досить тісно пов'язане з іншими видами проектно-кошторисної справи в Україні. Воно має визначе­ний нормативними актами порядок складання і обґрунтування про­ектів. Тому низка важливих принципів і вимог, які викладені в них, має пряме або непряме відношення до будь-якого виду проектуван­ня, в тому числі землевпорядного. До таких принципів належать: мінімум капіталовкладень і швидка їх окупність; відповідність за­планованого виходу продукції державному або іншому замовленню; використання в розрахунках прогресивних нормативів і технологій; використання матеріалів довго- або короткотермінових прогнозів як передпроектної документації; використання якісних матеріалів об­стежень і вишукувань тощо.

Завдання землевпорядного проектування випливають із загаль­них завдань землеустрою, які сформовані в Земельному кодексі України. Йдеться про організацію найбільш повного, науково обґрунтованого, раціонального й ефективного використання земель та їх охорони, забезпечення гарантій прав на землю. Тому принципи землевпорядного проектування випливають із принципів, на яких ґрунтується земельне законодавство. Це такі принципи:

* поєднання особливостей використання землі як територіально­го базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва;

* забезпечення рівності права власності на землю громадян,
юридичних осіб, територіальних громад та держави;

* забезпечення раціонального використання та охорони земель;

* забезпечення гарантій прав на землю;

* забезпечення пріоритету вимог екологічної безпеки.
Ураховуючи наведені принципи, на яких ґрунтуються земельне

законодавство, а отже, і землеустрій, при проектуванні дотримують­ся таких основних обов'язкових вимог:

1)забезпечення дотримання права власності на землю і права
користування відповідно до Земельного кодексу та інших законо­давчих актів України;

2)забезпечення пріоритету земель природоохоронного та сільсь­когосподарського призначення, недопущення необґрунтованого відведення земель для несільськогосподарських потреб;

3)детальний облік природних, економічних, соціальних і еколо­гічних вимог об'єктів землеустрою, просторових властивостей землі і
зонування при вирішенні землевпорядних завдань;

4) узгодження економічного, екологічного і технологічного підхо­дів до організації землеволодінь і землекористувань та організацій­
но-господарського устрою території;

5) забезпечення взаємного узгодження рішень проектних завдань у загальному комплексі з іншими інженерними рішеннями (з
меліорації земель, рекультивації і землювання, консервації мало­
продуктивних і деградованих угідь, будівництва доріг тощо), які
стосуються раціонального використання та охорони земель.

Ураховуючи загальні принципи землеустрою та обов'язкові ви­моги до процесу проектування, можна сформулювати принципи зе­млевпорядного проектування.

Перший принцип полягає в урахуванні сучасних земельних правовідносин, вважаючи землі об'єктами ринкового механізму.

Другий принцип — це висока економічна, екологічна і со­ціальна ефективність проектних пропозицій. Кожне проектне рішення має бути детально економічно обґрунтоване. Таким обґрун­туванням є розрахунок очікуваного ефекту у вигляді додаткового і доходу чи збільшення вартості землі в результаті запропонованих і землевпорядних заходів.

Третій принцип полягає в охороні землі від безгосподарського використання, нераціональної господарської діяльності та несприятливих явищ природи. Кожне проектне рішення повинно мати правове і екологічне обґрунтування. Пропозиції щодо подальшого використання кожної ділянки землі мають ґрунтуватися на певних нормативних актах, які запобігають недбайливому витрачанню і г землі і спрямовані на збереження і збільшення родючості ґрунтів та і поліпшення природних ландшафтів.

Четвертий принцип — це комплексність у вирішенні проектних завдань. Потрібне тісне узгодження складових частин і елементів проекту між собою та з іншими прогнозованими, плановими і проектними рішеннями з використання і поліпшення землі, а також з організації засобів виробництва, які тісно пов'язані з нею.

П'ятий принцип — це зональність, тобто йдеться про детальне врахування при проектуванні природно-сільськогосподарського районування земельного фонду країни, природних умов і просторових властивостей землі об'єкта землеустрою. Для цієї мети використовують дані Земельного кадастру України, матеріали різних j обстежень і вишукувань та класифікацій придатності земель.

Основні вимоги і принципи покладені в основу розроблення за­гальних методичних положень, окремих методик складання і обґрунтування землевпорядних проектів різних видів.

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. V. Робоче проектування та авторський нагляд.
  3. VII. Етап проектування
  4. VII. Етап проектування
  5. Автоматизація проектування напівзамовлених ВІС.
  6. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  7. Антикорупційні принципи
  8. Антикорупційні принципи
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Б/. Принципи виборчого права.
  12. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції




Переглядів: 1483

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Місце землевпорядного проектування у системі землеустрою України | Предмет землевпорядного проектування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.141 сек.