Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тиски у надрах

Під надрами розуміємо верхню частину земної кори до глибин, доступних у даний час для геологічного вивчення та промислового видобування нафти і газу.

Розрізняють два види тиску в надрах – гідростатичний і геостатичний (гірничий, літостатичний).

Гідростатичний тиск – це тиск, що створюється стовпом води за умови нерозривності водної фази в породах (”водяного стовпа”), а гірничий – вищезалеглими гірськими породами.

Пластовий тиск – це тиск флюїдів у конкретному продуктивному (нафтовому, газовому) пласті. У верхній зоні вільного водообміну осадової товщі земної кори пластовий тиск за своєю природою є гідростатичним, тобто дорівнює останньому. Для більших глибин ввели поняття умовного гідростатичного тиску, тобто тиску стовпа прісної води густиною 1000 кг/м3, з висотою, що дорівнює глибині залягання пласта.

Оскільки густина пластових вод змінюється у межах 1000-1200 кг/м3, то пластовий тиск вважають нормальним гідростатичним, якщо він перевищує умовний гідростатичний тиск не більше, ніж у 1,2 рази.

На практиці зустрічаються відхилення від цього в більшу чи меншу сторони.

У глибше залеглих зонах утрудненого водообміну за рахунок літолого-тектонічного ущільнення гірських порід (зменшення пористості) і виділення флюїдів, відтікання яких утруднено, пластовий тиск перевищує гідростатичний. Виникає аномально високий пластовий тиск.

Зменшення пластового тиску нижче від гідростатичного (аномально низький пластовий тиск) може відбутися у випадку розущільнення гірських порід, збільшення пористості і тріщинуватості.

Загалом пластовий тиск, Па,

, (1.1)

де kа – коефіцієнт аномалії пластового тиску; H – глибина залягання (по вертикалі) розглядуваного пласта, м; r – густина прісної води, кг/м3; g – прискоренння вільного падіння, м/с2 (рис. 1.2).

 

 

 

Рис. 1.2 – Розподіл тиску р умовного гідростатичного (1), нормального пластового (2) та гірничого (3) і температури (4) з глибиною надр z. Область між віссю z і лінією 1 – область АНПТ, між лініями 1 і 2 – область нормального пластового тиску, між лініями 2 і 3 – область АВПТ

 

Якщо коефіцієнт kа > 1,2, то тиск називають аномально високим пластовим тиском (АВПТ), а якщо kа < 1 – аномально низьким (АНПТ).

Звідси зрозуміло, що коефіцієнт аномалії пластового тиску – це відношення фактичного пластового тиску рпл до умовного гідростатичного тиску рст, тобто

. (1.2)

За верхню межу АВПТ беруть гірничий (геостатичний) тиск, що в 2,3 рази перевищує умовний гідростатичний.

Гірничий тиск

, (1.3)

де rп – середня густина вищезалеглих насичених гірських порід, причому rп = 2300-2600 кг/м3 (див. рис. 1.2).

Отже, під час заглиблення в надра на кожні 100 м пластовий тиск зростає приблизно на 1 МПа, а гірничий – на 2,3-2,6 МПа.

Відмітимо, що в нафтових, а особливо в газових покладах завжди спостерігається надлишок пластового тиску порівняно з гідростатичним тиском. Це пояснюється різницею густин нафти (газу) і води. А гірничий тиск, окрім цього, ще й зумовлюється також певними тектонічними напругами в різних частинах надр Землі.

У покладах, які залягають у приповерневих шарах Землі пластовий тиск може бути дуже низьким, на рівні атмосферного тиску.

 


Читайте також:

  1. ІУ. Осмотичний і онкотичний тиски. Регуляція сталості осмотичного тиску.




Переглядів: 1215

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Енергетична і технологічна характеристика нафтового родовища та її зміна в часі | Пластова температура

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.