Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РОЗДІЛ 3. РЕЖИМ ЗРОШЕННЯ КУЛЬТУР У СІВОЗМІНІ

 

Україна належить до країн, де меліорація є одним з визначальних факторів стабільного виробництва продуктів харчування, сировини для промисловості, забезпечення продовольчої безпеки держави та експорту продукції сільськогосподарської галузі. В другій половині ХХ століття на півдні України було створено потужний водогосподарсько-меліоративний комплекс: побудовані канали, водойми, великі зрошувально-зволожувальні системи.

На Херсонщині створено найбільш потужний в Україні меліоративний комплекс високого технологічного рівня, який є золотим фондом землеробства як в області, так і в Україні в цілому. Необхідність водних меліорацій обумовлена природними умовами. В середньому кожний третій в області рік є посушливим, томуроль зрошення для Херсонщини була і буде головним стратегічним напрямком у соціально-економічному розвитку області.

Зрошувані землі використовуються для вирощування зернових, технічних, кормових та овочевих культур, садівництва та виноградарства. На зрошенні вирощується зерна - близько 30%, овочів - 95% та 60% кормів від загального виробництва в області.

За проектною документацією площа зрошуваних земель Херсонської області становить 425,6 тисяч гектарів, тобто кожний четвертий гектар ріллі повинен бути зрошуваним. Практично було використано 285 тис. га (67% від проекту), 142 тис. га не задіяні у поливі. За останні 10 років 46 тис. га зрошуваних земель переведені в богарні Така ситуація склалась через неспроможність багатьох сільгосппідприємств нести витрати за експлуатацію внутрішньогосподарських мереж, ремонт і придбання дощувальної техніки, оплату вартості електроенергії для поливу та нераціонального режиму зрошення сільськогосподарських культур.

Поливний режим як сукупність числа, величини поливних норм і строків поливу встановлюється з урахуванням біологічних особливостей культур, планованого врожаю і технічних можливостей зрошувальної системи для середньої за багаторічними даними вологості року.

У проектуванні використовуються рекомендації близьких за розташуванням до господарства науково-дослідних установ, що доповнюються розрахунками зрошувальних і поливних норм із метою наближення поливного режиму до оптимальних показників для кожної культури сівозміни в конкретних ґрунтово-кліматичних умовах.

Основні терміни та визначення, які застосовують при розрахунку режиму зрошення:

Регулювання водного режиму ґрунту -підтримання вологості ґрунту в оптимальному для розвитку рослин діапазоні меліоративними заходами (зрошуванням, осушуванням).

Режим зрошення -сукупність кількості, строків і норм поливу сільськогосподарських культур.

Полив -одноразове штучне зволожування ґрунту на задану глибину та (або) приземного шару повітря.

Поливна норма -об’єм води, який подається за один полив на одиницю площі зрошення. Розрахований для конкретних ґрунтових умов та сільськогосподарських культур об’єм води на одиницю площі нетто поливної ділянки, який подають за один полив.

Дощувальна машина -машина, що забирає воду із закритої чи відкритої зрошувальної мережі і подає її на поле у вигляді штучного дощу.

Дощувальна система -сукупність технологічно пов’язаних між собою технічних засобів, призначених для транспортування та розподілювання води по зрошуваній території у вигляді штучного дощу.

Дощувальна установка -установлений на гідранті закритої зрошувальної мережі пристрій для позиційного поливу дощуванням, який працює від тиску води в мережі.

Зрошувальна вода -вода, призначена для поливу сільськогосподарських культур, яка за рівнем мінералізації та складом розчинених у ній речовин відповідає встановленим вимогам.

Зрошувальна мережа -гідромеліоративна мережа зрошувальної системи, яка складається з водоводів різного порядку і забезпечує підведення води до зрошуваного масиву та розподіл її між поливними ділянками.

Зрошувальна норма -сумарний об’єм води, який подають на одиницю площі поливної ділянки за усі поливи одного зрошувального періоду або протягом одного поливного сезону.

Зрошувальна система -гідромеліоративна система, призначена для проведення поливів сільськогосподарських культур.

 

3.1. Характеристика й обґрунтування планованого режиму зрошення культур в сівозміні

 

Для визначення зрошувальної нормикористуються методом водного балансу за формулою 3.1:

М=У×КВ-О×µ- 100×h×α×(Wсівба-Wзбирання)-Г+N, м3/га (3.1)

де М – зрошувана норма, м3/га;

У – урожайність культури, ц/га;

КВ – коефіцієнт водоспоживання, м3/ц;

О – опади, які випали за період вегетації культури, м3/га;

µ - коефіцієнт використання опадів (дорівнює 0,6-0,7);

h - глибина розрахункового шару ґрунту, м;

α - щільність складення ґрунту, г/см3;

Wсівба – вологість ґрунту на початок сівби (посадки) культури, %;

Wзбирання - вологість ґрунту на початок збирання культури, %;

Г – запас вологи, який випростовують рослини з ґрунтових вод, м3/га;

N – невиробничі втрати (10-15% від розрахункової зрошуваної норми).

 

Вологість ґрунту на момент посіву (Wсівба) культур ранньовесняного терміну (багаторічні трави, ячмінь, овес, горох, МКС на з/к) складають 90-95% НВ; середнього терміну сівби чи посадки (буряк, соняшник, картопля) – 85 -90% НВ; пізньовесняного терміну (кукурудза, соя, сорго тощо) – 85% НВ; для культур післяукісного терміну – 70% НВ; для післяжнивного терміну і люцерни, що вийшла з-під покрову, 60-65% НВ. Вологість ґрунту на момент збирання (Wзбирання) для більшості культур знаходяться на рівні 60-70% НВ; овочів – 70-75% НВ; для культур післяукісного і післяжнивного термінів посіву – 65-70% НВ.

Потім, з урахуванням фаз розвитку сільськогосподарських рослин, установлюються терміни поливу, кількість і величина поливних норм.

Розрахунок поливної норми (Нп) виконується за формулою 3.2:

m.=100×h×α×(WНВ-r)., м3/га   (3.2)

де m – поливна норма, м3/га;

h - глибина розрахункового шару ґрунту, м;

α - щільність складення розрахункового шару ґрунту, г/см3;

WНВ – найменша вологоємність розрахункового шару ґрунту, %

r - передполивна вологість ґрунту, %

 

Терміни поливів варто розподіляти за періодом вегетації з урахуванням зміни величини середньодобового сумарного водоспоживання окремих культур за фазами розвитку.

Орієнтовно (на випадок відсутності опадів) міжполивний період можна розрахувати за формулою Т = , де Т – кількості днів до поливу; W – запас легкодоступної вологи в ґрунті, м3/га; Е – середньодобове водоспоживання, м3/га.

Кількість поливів і сума поливних норм вологозарядкових і вегетаційних поливів повинні в підсумку забезпечити повне використання розрахункової зрошувальної норми.

Для розрахунків використовуються дані, що повинні бути в попередніх розділах проекту, а також літературних джерелах і довідниках зі зрошуваного землеробства.

Вибір способу поливу повинний проводитися відповідно до наявності поливної техніки, водних властивостей ґрунту, ухилу поверхні поля й особливостей прийомів обробітку окремих культур. При цьому варто враховувати, що поливи дощуванням пов’язані зі зменшенням поливних норм і, відповідно, збільшенням кількості поливів порівняно з поверхневими способами поливу (борознами, смугами тощо).

Розділ повинен закінчуватися висновком, де відзначаються позитивні сторони планованого режиму зрошення і як вирішуються питання вологозабезпеченості в критичний період розвитку окремих культур.

 


Читайте також:

  1. I. ІСТОРИЧНІ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
  2. I. Культура учебного труда как теоретическая и прикладная проблема педагогической психологии
  3. I.2. МЕСТО И РОЛЬ КУЛЬТУРЫ УЧЕБНОГО ТРУДА
  4. I.3. КУЛЬТУРА УЧЕБНОГО ТРУДА
  5. II. КУЛЬТУРА КИЇВСЬКОЇ РУСІ
  6. II.2. Культура конспектирования
  7. II.3. Культура слушания
  8. III. УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ПІСЛЯ ТАТАРО-МОНГОЛЬСЬКОЇ НАВАЛИ (ДРУГА ПОЛОВИНА ХIII – XV ст.)
  9. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  10. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  11. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  12. V. ТРАДИЦІЙНА КУЛЬТУРА УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ




Переглядів: 2127

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розрахунок виходу кормових одиниць та перетравного протеїну з продукції, яку використовують на корм | Подекадний графік поливів культур

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.066 сек.