Головним чином опади міських стічних вод використаються в з/господарстві в якості органо-минерального азотно - фосфорного добрива . Осад містить всі необхідні для рослин мікроелементи (азот , фосфор , калій) Найціннішим добривом є активний іл. Внесення осаду в ґрунт збільшує схожість культур .
Опади переважно використати під зернові , кормові й технічні культури , тому що вони не йдуть безпосередньо в їжу людини . Оцінюючи опади, як добриво , необхідно враховувати й негативні їхні якості (наявність виробничих стічних вод дає токсичні речовини) . Мікроелементи в підвищених концентраціях теж можуть впливати на ріст й якість (необхідне попереднє локальне очищення ).
Осад міських стічних вод , використовуваний як добрива повинен мати наступну характеристику :
Вологість 50% ;
органічна речовина 40 % від маси сухої речовини ;
загальний азот 1,6 % від маси сухої речовини ;
Р2ПРО5 0,6 % від маси сухої речовини ;
ДО2ПРО5 0,2 % від маси сухої речовини .
Такі ж вимоги пред'являються до компосту , одержуваному з опадів стічних вод . На кожну порцію (вага до 1000т) видаваного споживачеві осаду видається паспорт у якому вказується : тип , кількість , вологість , органічна речовина , N , Р2ПРО5 , ДО , Са , (Мg) , гранулометрический склад , наявність шкідливих домішок . Осад можна використати як паливо , зола після спалювання може використатися для подщелачивания ґрунтів , у якості присадочного матеріалу , при виготовленні будівельних конструкцій і т.п.
Можливе використання як кормові добавки (активний іл) , одержання вітаміну В12 , амінокислот (БВК) і т.д.