Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Політична культура сучасного українського суспільства

 

Політична культура України значною мірою визначена історією її розвитку. За довгі роки перебування на перехресті західною і східною політичних культур власна політична культура українського народу, його ментальність сформувалися як неповторний симбіоз різних компонентів культур (з перевагою все-таки західних компонентів). Проте в посткомуністичному українському товаристві розповсюджені і мають помітний вплив уявлення, ідеї, ідеали, орієнтації, настрої, стереотипи мислення і поведінки, що культивуються радянським режимом, з одного боку, а з іншого одвічною мрією українського народу про незалежну власну державу. Це наділяє політичну свідомість громадян певною амбівалентністю (подвійністю): вони вимагають повноту всіх політичних прав і свобод, але не заперечують відновлення авторитаризму; прихильно ставляться до ідеї ринкової економіки, проте вірять, що лише планова система народного господарства зможе вивести країну з кризового стану.

Нинішня політична культура українського народу є колоніальною. Це доводить мовна проблема, нездатність певної частини населення до адекватної оцінки власних національних інтересів, схильність більше розраховувати на зовнішню допомогу, ніж на власні сили. Проте характер сучасних соціально-політичних процесів дає можливість стверджувати, що політична культура українського суспільства стає національною і незалежною.

По відношенню до демократії і держави політична культура України залишається пострадянською – авторитарною, патерналістською. Проте, як відзначають провідні українські дослідники політичної культури, в умовах суверенного існування відроджуються такі традиційні риси української політичної культури, як законослухняність, толерантність, ліберальне ставлення до держави (не людина і нація для держави, а держава для людини і нації).

За ідеологічною спрямованістю для політичної культури України характерний розкол суспільства на прихильників комуністичних і соціалістичних цінностей, з одного боку, і консервативно-ліберальних з іншого. Як вже наголошувалося, сучасній Україні в цілому властива схильність до західноєвропейських політичних цінностей, але помітними є риси ментальності і культури східних народів, зокрема орієнтація на харизматичних лідерів, етатизм, патерналізм, підлеглість церкві і державі.

Політична культура українського народу на сьогодні ще не є цілісною, тому що відсутні окремі компоненти культури, а багато з існуючих компонентів мають ще несформований характер. Багато політико-культурних елементів не відповідають національному характеру, традиціям української нації. Сьогодні для України актуальною є проблема радикального оновлення, трансформації посткомуністичної політичної культури в національну, суверенну, демократичну як за змістом, так і по духу культуру.

 


Читайте також:

  1. I. Культура учебного труда как теоретическая и прикладная проблема педагогической психологии
  2. I.3. КУЛЬТУРА УЧЕБНОГО ТРУДА
  3. II. КУЛЬТУРА КИЇВСЬКОЇ РУСІ
  4. II.2. Культура конспектирования
  5. II.3. Культура слушания
  6. III. УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ПІСЛЯ ТАТАРО-МОНГОЛЬСЬКОЇ НАВАЛИ (ДРУГА ПОЛОВИНА ХIII – XV ст.)
  7. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  8. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  9. V. ТРАДИЦІЙНА КУЛЬТУРА УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ
  10. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  11. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  12. Адукацыя і культура.




Переглядів: 688

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Політична культура суспільства: суть, структура, функції, типологія | ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.027 сек.