Картограма – спосіб зображення середньої інтенсивності явища в межах одиниць територіального поділу (найчастіше адміністративного). По районах, областях, країнах можна показати середню густоту населення в чол./км2, народжуваність, смертність, природний приріст, виробництво продукції на 1 мешканця, лісистість, розораність (в %), густоту транспортної сітки (км/1 000 км2), середню витрату води із одиниці площі водозбору м3/км2. У картограмі, на відміну від картодіаграми, для побудови служать абсолютні показники, використовують відносні показники, отримані в результаті ділення двох рядів абсолютних величин, обчислених для одних і тих же територіальних одиниць, або ж із підрахунку процентних відношень.
Для наочності зображення кожну територіальну одиницю зафарбовують чи заштриховують так, щоб за інтенсивністю кольору чи штрихування можна було судити про інтенсивність явища. Для цього використовують ступінчасту шкалу інтенсивності. Перевагою картограми є простота її побудови і сприйняття. Недоліки картограми: не показує відмінностей в інтенсивності явищ всередині одиниць територіального поділу; створює неправильне враження про рівномірність розподілу явища і зміну інтенсивності на його границях.
Часто картограми складають за квадратами прямокутної сітки координат, що зручно для машинної обробки.
Інтенсивність явища можна передати і стовпчиком (див. спосіб картодіаграму). Найчастіше картограму поєднують із картодіаграмою, а також крапковим способом.