Розглядаються як особливі властивості психологічної функціональної системи, що виражені у певному рівні її продуктивності. Кількісні параметри продуктивності: точність, надійність (стійкість), швидкість функціонування. Здібності вимірюються шляхом розв’язання завдань певного рівня складності, оцінки та розв’язання ситуацій тощо. В якості здібностей можуть виступати властивості індивіда та відносини особистості. До властивостей індивіда відносять розвиненість пізнавальної, емоційної та вольової діяльності. Відносини особистості містять захопленість, розуміння обов’язку, інтереси (спрямованість особистості).
Спрямованість.
В її основі лежить мотивація діяльності особистості, поведінки, задоволення потреб. Спрямованість може бути на завдання, на спілкування, а себе. Завдання менеджера полягає у виявленні потреб, інтересів, поглядів особистості та визначенні конкретної спрямованості її мотивів.
Інтелектуальність.
Ядро інтелекту складає здібність людини виділяти в ситуації істотні властивості та змінити свою поведінку відповідно до них. В цьому розумінні виділяють два основних компоненти: інтелект як здібність пізнавати оточуючий світ та як засіб регулювання поведінки на основі цього пізнання. Інтелект - система психічних процесів, що забезпечують реалізацію здібностей людини оцінювати ситуацію, приймати рішення та відповідно до цього регулювати свою поведінку. Особливо важливий у нестандартних ситуаціях.