Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поляризація.

Поперечність електромагнітних хвиль приводить до виникнення явища поляризації. Вектори напруженості електричного поля E і напруженості магнітного поля H перпендикулярні між собою і до напряму розповсюдження світла. Фізична характеристика випромінювання, що описує просторово-часову впорядкованість світлових хвиль, називається поляризацією світла. Оскільки вектори E і H перпендикулярні один одному, для повного опису стану поляризації світлового пучка потрібне знання поведінки лише одного з них. Зазвичай для цієї мети вибирається вектор E. Світло, що випускається яким-небудь атомом або молекулою, завжди поляризоване. Але макроскопічні джерела світла складаються з величезного числа таких частинок-випромінювачів. При цьому просторові орієнтації векторів Е і моменти актів випускання світла окремими частинками в більшості випадків розподілені хаотично. Тому в загальному випромінюванні напрям Е в кожен момент часу є непередбачуваним. Подібне випромінювання називається неполяризованим, або природним світлом.

 

У 1809 році французький інженер Малюс відкрив закон, названий його ім'ям. У дослідах Малюса світло послідовно пропускалося через дві однакові пластинки з турмаліну. Пластинки могли повертатися одна щодо іншої на кут φ. Інтенсивність світла, що пройшло опинилася прямо пропорційною cos φ.З цього закону виходить, що при повороті аналізатора на 90° по відношенню до поляризатора промінь повинен згаснути.

При проходженні плоскополяризованого світла через деякі речовини спостерігається зміна просторовій орієнтації площини поляризації (поворот площини на деякий кут). Такі речовини називаються оптично активними. До таких речовин належать деякі кристали (кварц, кіновар і ін.), чисті рідини (скипидар, нікотин і ін.), розчини деяких речовин (цукор, винна кислота і ін.), а також деякі гази (пари камфори). Оптичною активністю володіють всі найважливіші біологічні молекули (білки, нуклеїнові кислоти, вітаміни, полісахариди і ін.). Для розчинів був встановлений закон залежності кута повороту площини поляризації φ від концентрації оптично активної речовини в розчині Сі довжини шляху світла в розчині L:φ = аСL, де а – деякий коефіціент, який має назву – питоме обертання. Приведена формула лежить в основі поляриметрії – методу дослідження розчинів для ідентифікації речовин через визначення коефіцієнту а для розчинів відомої концентрації (якісний аналіз) і для визначення концентрації відомих речовин (кількісний аналіз). Крім того поляриметрію застосовують в молекулярній біофізиці для дослідження структурних перетворень. Важливим прикладом використання поляризованого світла є також поляризаційний мікроскоп. Оскільки деякі тканини (нервова, кісткова, мышечная) володіють оптичною активністю, при схрещених поляризаторі і аналізаторі будуть видні тільки ті структурні елементи, які обертають площину поляризації.

 


Читайте також:

  1. Пружна електронна поляризація.




Переглядів: 828

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Особливості сайтів електронних магазинів та аукціонів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.