Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості сайтів електронних магазинів та аукціонів

 

Міжнародний стандарт ISO 9241-11 визначає юзабіліті як «ступінь, з яким продукт може бути використаний певними користувачами при певному контексті використовування для досягнення певної мети з належною ефективністю, продуктивністю і задоволеністю» (англ. «extent to which а product can be used specified users to асhieve specified goals with effectiveness, efficiency and satisfaction in а specified context use»). При цьому відносна важливість всіх трьох аспектів визначається цим самим контекстом.

Як і багато іноземних термінів, які в новітній час увійшли до побуту на «пострадянському просторі», слово «юзабіліті» нерідко використовується без урахування його значення в початковому англійському і зовні зв'язку з міжнародними стандартами інженерної термінології. Як правило це відбувається через те, що ігнорується ключовий для контексту момент «визначеності». Тому часто відбувається так, що «інтуїтивна зрозумілість» для розробників не є такою для кінцевих користувачів.

При розробці призначених для користувача інтерфейсів словом юзабіліті позначають загальну концепцію їх зручності при використовуванні програмного забезпечення, логічність і простоту в розташуванні елементів управління. Проте при цьому нерідко відбувається підміна понять — утиліт естетичними. Тоді чітко не визначена в меті і не обґрунтована в деталях корисність конкретного рішення для користувача, вважається сама собою розуміючій, витікаючої з оригінальності зовнішнього вигляду.

Термін «юзабіліті» можна розглядати як синонім слова «ергономічність» з тією різницею, що остання визначає мінімальність конкретних фізичних зусиль при користуванні річчю, а перша — кінцевий сумарний ступінь зручності, міру інтелектуального зусилля необхідного для отримання корисних якостей цієї речі і швидкість досягнення позитивного результату при управлінні нею. Тому стосовно таких продуктів, як побутова електроніка або засоби зв'язку, частіше використовують поняття «ергономічність» щодо форми, компоновки вузлів і ваги, наприклад, а «юзабіліті» — стосовно зрозумілості елементів управління і режимів роботи, до кількості і потрібності функцій.

В більш широкому значенні також вживається слово
«юзабельність» — для визначення ступеня корисності речі взагалі і специфічних задач особливо. Наприклад, для механічних пристосувань і інструментів (таких як дверна ручка або молоток) ергономічність форми підвищуватиме юзабельність речі (тобто «зручність застосування», «дружність і простоту при користуванні», «практичність» і взагалі «застосовність»).

Юзабіліті – це підхід, заснований на врахуванні інтересів користувачів, який дозволяє з максимальною ефективністю реалізувати резерви продукту, що підвищить ефективність бізнесу у декілька разів. Мета – знайти оптимальний баланс між задоволеністю користувачів і досягненням бізнес-показників:

Сьогодні магазини схильні застосовувати весь арсенал методів Інтернет-спілкування з покупцем – від підказок і штучно інтелектуальних помічників по сайту, чатів і форм зворотного зв'язку до звукових і відео ефектів, до анкет і інших видів опитів. Головне не перестаратися, адже надмірності погіршують юзабіліті. В результаті власники магазинів повинні вирішувати, які методи допоможуть їм поліпшити конверсію магазина (відсоток покупців від числа відвідувачів), і швидше за все це буде поєднання методів – і SEO оптимізація контента сайтів для пошукових машин, і різні види реклами, і звичайно ж, поліпшення юзабіліті. Для поліпшення юзабіліті виділяють наступні методи.

Експертна оцінка. Однією з найпоширеніших і, як правило, недорогих методик проведення юзабіліті-аудиту є оцінка сайту експертом. Суть методу полягає в тому, що досвідчений фахівець з юзабіліті (дизайнер, або менеджер) дивиться на сайт і формулює перелік недоліків, які він там знайшов. Такий аудит корисно робити перед редизайном, для стороннього контролю розробників і дизайнерів. Мінуси методу очевидні: в звіті по аудиту буде виказана лише суб'єктивна думка фахівців, а в юзабіліті, як в напрямі, де поки немає чітких стандартів, є безліч спірних моментів.

Власні методики. Деякі веб-студії прагнуть зібрати стандарти в області юзабіліті і створити методику на їх основі. Об'єктивно ця задача цілком здійснима, адже за всю історію використання Інтернет накопичилося немало успішно працюючих прийомів і принципів. До плюсів цього методу відноситься те, що така методика дає більш повну картину того, що на сайті зроблено зручно, а що – не дуже. Важливо, що вона не залежить від особистої думки аналітика. Мінус – по такій методиці можна отримати тільки загальні зауваження, без урахування тематики і специфіки сайту. На жаль, методика не враховує також особливості сприйняття і поведінки в Інтернеті різних цільових аудиторій, проте у багатьох випадках це і не потрібне.

Класичне юзабіліті-тестування– ще більш прогресивний спосіб проведення юзабіліті-аудиту. Проводиться таким чином:

- аналітики розробляють ряд завдань для виконання на сайті;

- група респондентів послідовно виконує ці завдання;

- під час виконання завдань респондентом поряд з ним знаходиться аналітик, який уточнює, наскільки легко і зручно виконувати завдання, чи є які-небудь зауваження, що допомогло б уникнути подібних проблем і т.п.;

- всі зауваження респондентів записуються, також записуються всі переміщення користувача по сайту;

- на основі отриманих даних виявляються незручні і неочевидні місця, і виробляється список коректувань.

Плюси такого тестування очевидні: аналізується рівень зручності на реальних користувачах, а будь-яке тестування на реальних людях завжди виявляє щось несподіване, цікаве і корисне. Мінусом методу є те, що таке тестування – це трудомісткий процес, який віднімає багато часу аналітика. Крім того, за допомогою такого дослідження не завжди можливо отримати об'єктивні дані: люди часто соромляться визнавати, що їм було складне виконати те або інше завдання, а іноді, навпаки, попадаються респонденти, готові критикувати все на світі.

Виявлення юзабіліті-проблем на ранніх етапах дозволяє не витрачати ресурси на розробку невдалих рішень.

Класичне юзабіліті-тестування – найпростіший метод дослідження, проте він часто дає найбільший ефект, дає могутній поштовх для нових вирішень.

Воно буває декількох видів.

Якісне тестування вивчає поведінку користувача, з'ясовує, що працює, а що не працює в дизайні продукту. Мета такого дослідження – дати рекомендації по тому, як зробити продукт зручніше для користувача.

Кількісне тестування містить багато статистично важливих даних. З їх допомогою можна, наприклад, порівняти декілька версій одного і того ж продукту. Таке дослідження досить дорого стоїть, тому має сенс в тих випадках, наприклад, коли необхідно з'ясувати, наскільки саме даний продукт краще або гірше за конкурента.

Порівняльне тестування – один з найцінніших методів. Воно застосовується, коли необхідно порівняти продукт з декількома найважливішими його конкурентами на ринку. Таке відбувається, наприклад, коли випускається нова версія продукту і необхідно не повторити чужих помилок.

Крос-культурне тестування необхідне в двох випадках: коли продукт орієнтований на зарубіжного користувача, або коли ви адаптуєте іноземний продукт для російського ринку.

Юзабіліті-тестування звичайно займає 3 тижні, включаючи підготовку, проведення і написання звіту. Повторне тестування в рамках одного і того ж проекту вимагає менше часу. Порівняльні і крос-культурні дослідження займають більше часу (1-2 місяці).

Звіт про тестування є докладом про виявлені проблеми і шляхи їх рішення. Звіт містить три рівні рекомендацій:

- специфічні юзабіліті-проблеми інтерфейсу і пропозиції по їх усуненню. Навіть в невеликому продукті число таких проблем може досягати десятків.

- задачі користувача і аналіз того, наскільки продукт допомагає користувачу їх реалізувати.

- подальші рекомендації з дизайну продукту.

 

Юзабіліті тестування сайту корисне як компаніям, у яких вже є сайт, так і компаніям які тільки хочуть замовити сайт. Юзабіліті тестування направлене на підвищення конверсії відвідувачів в покупців, і перевірку наскільки інтерфейс сайту, зручний і зрозумілий користувачам (див. сайт з досить високим рівнем оцінки юзабіліті на рис. 2.2).

Також може бути проведено евристичну оцінку (heuristic evaluation) юзабіліті сайту. Це форма дослідження юзабіліті, в якій фахівці з юзабіліті оцінюють кожний елемент інтерфейсу, спираючись на список певних загальноприйнятих принципів юзабіліті (які називаються "евристиками"). Експертна ж оцінка (expert evaluation) - це те ж саме, тільки без опори на специфічні евристики.

Основні напрями для евристичної оцінки юзабіліті сайту електронного магазину: інформація, дизайн, навігація, дизайн інформації, дизайн навігації, інформація навігації. Списки евристик складені спеціалістами і можуть бути застосовані будь-яким користувачем, чи, що краще, групою користувачів.

Якщо ж користувач не має списку евристик, він може спиратися на наступні питання при оцінці юзабіліті.

1. Перевірка – чи доступне розуміння, чим займається компанія з першої сторінки. Відсутність чіткої інформації про компанію, її товари, або послуги, незручність переміщення по сайту, також спричиняє за собою відтік клієнтів.

2. Чи здатний відвідувач знайти необхідну йому інформацію, за якою він прийшов на сайт. Сайт повинен мати як спрощену, так і розширену версії пошуку товарів за різними ознаками.

3. Зручність. Наскільки користувачу легко почати працювати з інтерфейсом – тобто наскільки користувачу буде легкий почати працювати з вашим сайтом і дослідити його. Наприклад якщо 10% відвідувачів не змогли знайти кнопку «купити», продажі такого магазина будуть на 1/10 менше ніж могли б бути. Або, наприклад, підприємство пропонує 100 різних послуг, і відвідувачам складно орієнтуватися у списку. Знову мінус відсоток.

 

Рисунок 2.2 – Сайт магазину «Швейный мир» (приклад досить вдалого юзабіліті тематичного сайту)

 

4. Перевірка функціональних модулів сайту на введення даних з явно вірогідною помилкою. Якщо сайт важко використовувати — відвідувачі йдуть з нього. Наскільки легко користувач може вчинити помилку використовуючи інтерфейс - піти в непотрібний йому розділ, потрапити в непрацюючий розділ, піти з сайту до конкурентів, просто кликнувши на нікому не потрібний банер, або просто раз за разом одержувати неможливість іпотечного калькулятора, який дозволяє забити наперед неможливий варіант, або каталог товарів з розширеною фільтрацією, в якому всього 10 товарів, 20 разів з 21 видаватиме – товар з такими показниками не знайдений.

5. Корисність інформації і функціонала сайту – юзабіліті тестування, дозволяє так само виявити зайвий і даремний функціонал сайту, який тільки відволікає відвідувачів від основної інформації.

6. Задоволення від роботи з сайтом – наскільки користувач одержує задоволення від роботи з сайтом, багато що звичайно залежить від наповнення сайту, але навіщо користувачу, прочитавши довгий текст з описом вашої послуги, повертатися в самий верх сайту, для здійснення замовлення? Або для можливості отримати консультацію

Послуга юзабіліті тестування не включає маркетинг або планування поведінки користувачів, але є статистичним аналізом даних про поведінку реальних користувачів на сайті. На основі даних про юзабіліті сайту можна зрозуміти явні огріхи, і взнати, які технічні «помилки» заважають відвідувачам сайту ставати клієнтами.

Поліпшення існуючих і працюючих інтерфейсів здатні підвищити лояльність до вашого сайту користувачів. Достатньо пригадати телефон
I-phone, що завоював серця мільйонів споживачів за лічені місяці. Або сайти, які, всього лише змінивши інтерфейс форуму, за декілька днів втратили до 20% своїх відвідувачів.

Ай-трекінг (Eye-tracking) дослідження – це технологія, що дозволяє відстежувати рухи погляду людини. Для цього використовується спеціальний прилад, який називається «ай-трекер». Він складається з монітора з декількома інфрачервоними «гарматами» і спеціального програмного забезпечення, що дозволяє аналізувати переміщення людського ока, будувати «карти уваги» і інші види звітів. Ай-трекинг широко застосовується для оцінки ефективності зовнішньої реклами, дизайну упаковки, поліграфічної продукції, відеороликів, а також при оцінці інтерфейсів програмного забезпечення і сайтів. Такі дані неможливо отримати при звичайному тестуванні. До мінусів методу можна віднести відносно високу вартість і складність в трактуванні результатів тестів.

Таким чином, для успішності сайту необхідно проводити аналіз юзабіліті для виявлення існуючих проблем, які виникають у відвідувачів в процесі виконання найпоширеніших задач.

Одну з провідних ролей у впровадженні ідей формування інформаційного суспільства в Україні грають Інтернет-аукціони, які допомагають здійснити рядовому користувачу сценарій швидкої і комфортної купівлі/продажу товару.

Електронний оn-line аукціон – це аукціон, що проводиться за допомогою Інтернету. На відміну від звичайних аукціонів, Інтернет-аукціони проводяться дистанційно і в них можна брати участь, роблячи ставки через Інтернет-сайт. Інтернет-аукціони реалізують модель електронної комерції - С2С.

На сьогоднішній день модель С2С (consumer-to-consumer - споживач-споживачу), або так званий Інтернет-аукціон, є однією з найпоширеніших, та таких, що розвиваються швидко і успішно, моделей електронної комерції.

Всі Інтернет-аукціони мають ряд стандартних правил і умов здійснення операцій: що б продавати / купувати товари, необхідно реєструватися на сайті аукціону. Після цього користувач одержує свою особисту сторіночку, де і буде представлена його активність на сайті, особисті дані, рейтинг і т.д. Кожний продавець, «викладаючи» свій лот, повинен вказати способи оплати і доставки товару (доставка в основному здійснюється за допомогою пошти, а ось способів оплати більше: банківський переказ, оплата електронними грошима, післяплата), момент закінчення аукціону, межі пересилки товару.

Проте в Україні впровадження моделі електронної комерції С2С відбувається дуже поволі. На сьогоднішній момент в Україні існує невелика кількість «гідних аукціонів». З 2003 року функціонував аукціон Auction.ua. Одним з найпопулярніших є аукціон Aukro.ua (див. рис. 2.3). В Україні він почав обслуговування клієнтів в лютому 2007 року. в 2010 році два найкрупніші Інтернет-аукціони в Україні - Aukro.ua і Auction.ua об'єднуються на базі єдиної платформи – Aukro.ua. Платформа Aukro.ua є частиною MIH Allegro B. V International Group. Таким чином, в Україні найбільшим сервісом, що надає послуги Інтернет-аукціону, стає Aukro.ua. Компанія MIH Allegro B.V. є піонером Інтернет-аукціонів в Східній Європі. Свою діяльність компанія почала в 1999 році. В даний час аукціонами компанії MIH Allegro B.V. користуються більше 12 мільйонів людей. В холдинг входять аукціони 11-ти країн: Білорусія, Болгарія, Угорщина, Казахстан, Польща, Росія, Румунія, Словаччина, Сербія, Україна, Чехія.

Розглянемо принцип користування послугами Інтернет-аукціону Aukro.ua.

Рисунок 2.3 – Головна сторінка сайту он-лайн аукціону Aukro.ua

Кожний новий користувач сайту Aukro.ua проходить процедуру верифікації: на вказаний номер телефону поступає SMS-повідомлення, яке необхідно ввести і отримати доступ до всіх можливостей сайту, окрім можливості продати товар.

Для участі в аукціоні як продавець необхідна активація: на поштову адресу, вказану при реєстрації, відправляється персональний код. Пройшовши активацію, користувач отримує можливість працювати з власним аукціонним центром Мій Aukro (див. рис. 2.4).

 

Рисунок 2.4 – Аукціонний центр „Мій Аукро”

 

Лот – це товар, виставлений на продаж на Aukro. Лотом є будь-який товар, виставлений на Aukro. Лоти не можуть підпадати під список заборонених до виставляння товарів на Aukro.

Лот, що полягає більш, ніж з одного товару, що виставляється на продаж, називається комплект. Продавець вказує ціну за весь комплект товарів. Наприклад: набір товарів - фотоапарат, чохол, підставка до фотоапарата, додаткові лінзи.

Лот, що складається з парного товару, що виставляється на продаж, називається пара. Продавець вказує ціну за пару. Наприклад: взуття, панчішно-шкарпеткові вироби, рукавички і т.п.

Декілька (більш одного) ідентичних лотів, що виставляються на продаж, називаються мультілот. Наприклад: 10 нових мобільних телефонів Samsung C100, 3 ліцензійні диски "Da Vinci Code" і т.п.

Продавець виставляє лот на продаж і заявляє початкову ціну. Варіантів придбання лота може бути два: по бліц-ціні „Купити зараз” і за принципом аукціону. В першому випадку чекати закінчення торгів не потрібно. Можна відразу сплатити лот і домовитися з продавцем про доставку, як це відбувається в Інтернет-магазинах. В другому - лот дістається тому, хто зробив продавцю найвигіднішу пропозицію.

На Aukro.ua платними є додаткові опції, які продавець може вибрати при виставлянні лота на продаж: "Жирний заголовок", "Підсвічування", "Початок списку", "Сторінка категорії", "Головна сторінка", "Резервна ціна".

Вартість рекламних опцій залежить від категорії, в якій виставляється аукціон.

Також на Aukro.ua з рахунку продавця стягується комісія за успішно завершений аукціон. Комісія залежить від вартості продажу лота, складає 2-4% від кінцевої суми аукціону залежно від категорії, в якій виставлений аукціон.

Сторінка лота складається з трьох вкладок: Опис, Доставка і оплата, Список ставок, а також верхнього наскрізного блоку, в якому знаходиться коротка інформація про лот (див. рис. 2.4).

Система відгуків допомагає користувачам знаходити і визначати найнадійніших контрагентів. Після завершення угоди і покупець, і продавець залишають один одному відгуки і коментарі. Існує 3 типи відгуків: позитивний, нейтральний, негативний. Вибравши один з типів, користувач залишає коментар до нього, де описує, як пройшла угода, чи співпадає лот з описом і т.д. За кожен позитивний відгук від унікального контрагента продавець одержує від Aukro (+1) в свій рейтинг, за кожен негативний - (-1). Нейтральний відгук залишає рейтинг на тому ж рівні (0). Сутність системи відгуків ґрунтується на добровільному виставлянні коментарів. Система відгуків була створена як платформа для суб'єктивних і незалежних думок контрагентів.

 

Рисунок 2.4 - Приклад сторінки лота (наскрізна інформація, вкладки Доставка і оплата, Список ставок (вкладка Опис не включена в рисунок по причині великого розміру текстового і фотографічного матеріалу)

Зірки біля імені користувача показують рейтинг, зароблений на Aukro. Рейтинг підраховується за кількістю відгуків, отриманих від унікальних користувачів:

1-4 пункта рейтингу;

5-24 пунктів рейтингу;

25-124 пунктів рейтингу;

125-624 пунктів рейтингу;

625-3124 пунктів рейтингу;

вище 3125 пунктів рейтингу.

 

В порівнянні з 2007 роком кількість користувачів Aukro.ua значно зросла, на сьогодні його щоденно відвідують більше 250 тисяч. Проте ця цифра мізерна, як порівняно із загальною кількістю користувачів холдингу, так і, тим більше, порівняно з найстарішим і найвідомішим американським аукціоном еВау, де кількість активних користувачів перевищує 90 мільйонів.

Загалом, підвищення інтересу до нових систем, зниження недовіри до подібних проектів в перспективі дасть масштабний розвиток цієї моделі електронної комерції.

 

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  3. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  4. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  5. XVIII. Особливості прийому та навчання іноземців та осіб без громадянства у вищих навчальних закладах України
  6. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  7. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  8. Аграрне виробництво і його особливості
  9. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  10. Алгоритми шифрування в електронних картах
  11. Аналіз властивостей радіоелектронних кіл
  12. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ




Переглядів: 879

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поляризація. | Зовнішні електронні пристрої.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.