Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Нормативно-законодавче забезпечення обліку власного капіталу

Розглядаючи тему обліку власного капіталу необхідно оперувати чинною нормативно-законодавчою базою.

Господарський кодекс України визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають в процесі організації здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання (операції з формування, зміни та використання власного капіталу, що виникають внаслідок господарської діяльності). А також встановлює умови і порядок випуску та придбання цінних паперів суб’єктами господарювання.

Цивільним кодексом України регулюються взаємовідносини, що виникають під час діяльності суб’єктів. Зокрема питання господарських зобов’язань та заборгованостей, що виникають в процесі управління господарською діяльності. Визначає поняття, види господарських товариств, а також склад їхнього майна.

Закон України «Про господарські товариства» визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов’язки їх учасників та засновників. Він встановлює мінімальний розмір статутного капіталу для різних видів товариств, що становить:

§ для акціонерного товариства – суму, що не менша 1250 мінімальних заробітних плат, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення акціонерного товариства;

§ для товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з повною та додатковою відповідальністю – суму, еквівалентну 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення товариства.

Також цим законом регламентується створення резервного фонду господарських товариств. Розмір даного фонду при створенні не повинен бути меншим 25% статутного фонду та інших фондів, а розмір щорічних відрахувань до нього не менше 5% суми чистого прибутку.

Визначає умови і порядок випуску цінних паперів, а також регулює посередницьку діяльність в організації обігу цінних паперів Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.06 р. № 3480-ІV.

Найголовнішим нормативним актом, з якого беруть початок всі інші правові документи в сфері бухгалтерського обліку, є Закон України в Україні «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999 р. № 996-XIV. Загалом він визначає основні засади функціонування системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також правильне ведення обліку власного капіталу, його правове регулювання та надання повної й правдивої інформації. Закон запобігає заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів та доходів підприємств.

Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформацію про їх емісію регулює порядок та встановлює вимоги до реєстрації випуску акцій. Встановлює вимоги до реєстрації випуску акцій відкритого акціонерного товариства, інформації про їх випуск і звіту про наслідки підписки на акції, реєстрації випуску облігацій підприємств, інформації про їх випуск Положення про порядок реєстрації випуску акцій відкритого акціонерного товариства і облігацій підприємств.

Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства регулює порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства, за винятком випадків збільшення розміру статутного фонду, яке здійснюється в порядку обміну облігацій на акції, та збільшення розміру статутного фонду акціонерного товариства у зв’язку з індексацією основних засобів, оскільки ці операції регулюються Положенням про порядок реєстрації випуску акцій акціонерного товариства при збільшенні статутного фонду у зв’язку з індексацією основних фондів.

Розкриття інформації про власний капітал відображається у багатьох П(С)БО. Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс» визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття інформації про власний капітал у статтях балансу, а також наводиться визначення власного капіталу. Даний стандарт широко розкриває класифікацію і склад видів власного капіталу. Відповідно до П(С)БО 2 власний капітал поділяють на такі статті:

§ Статутний капітал;

§ Пайовий капітал;

§ Додатково вкладений капітал;

§ Інший додатковий капітал;

§ Резервний капітал;

§ Нерозподілений прибуток (непокритий збиток);

§ Неоплачений капітал;

§ Вилучений капітал.

Загальні вимоги до розкриття статей Звіту про фінансові результати визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», в якому також подається розрахунок показників прибутковості акцій. П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» встановлює правила відображення руху грошових коштів у результаті фінансової діяльності, зокрема на основі змін у статтях «Власний капітал».

П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал» подає визначення та вимоги до розкриття у зазначеному звіті видів власного капіталу. Зокрема розкриття інформації про їх залишки та зміни, які відбулися протягом звітного періоду.

Відповідно до П(С)БО 13 одним із видів фінансових інструментів є інструменти власного капіталу, до яких належать прості акції, частки та інші види власного капіталу. Також у даному нормативному акті зазначається правила визнання вище названих фінансових інструментів.

П(С)БО 24 «Прибуток на акцію» визначає методологічні засади формування інформації про чистий прибуток на одну просту акцію та її розкриття у фінансовій звітності. Положення 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» визначає загальні вимоги до розкриття інформації про власний капітал у статтях балансу суб’єкта малого підприємництва (форма № 1–М).

Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій № 291 від 30.11.99 року призначені рахунки для відображення формування, змін і використання власного капіталу, коротка характеристика яких подана у таблиці 11.3.

Отже, кожен нормативний акт по своєму має важливе значення і регулює певну частину обліку власного капіталу. Слід відмітити, що в Україні відсутнє Положення (стандарт) бухгалтерського обліку, що регулює відображення в обліку власного капіталу. Ті моменти обліку, які були не висвітлені у П(С)БО, а саме: формування, зміна та використання власного капіталу, перелік рахунків та типові кореспонденції тощо, знаходять своє відображення у законах, положеннях та інструкціях. Розглянувши положення господарського, цивільного кодексів та Закону України «Про господарські товариства», ми з’ясували які ж бувають в Україні види господарських товариств та правила їх створення.




Переглядів: 4113

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття та класифікація власного капіталу | Документальне забезпечення господарських операцій з обліку власного капіталу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.