Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Нормативно-правове і фінансове регулювання інвестиційної діяльності

Інвестування є складним видом діяльності, в процесі якої потрібно зважити всі за і проти інвестиційних вкладень, чи є вони доцільними і яку користь від них отримає підприємство. Серед основних документів, які регулюють облік на підприємствах є національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку.

Визначення поняття «інвестиційна діяльність» подано у П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» і тут же описано, як саме відбувається рух грошових коштів в результаті інвестиційної діяльності. Також які саме статті «Звіту про рух грошових коштів» відображають суми грошових надходжень і в результаті яких подій це відбувається.

Як ми вже зазначали, інвестиційна діяльність – це придбання та реалізація необоротних активів і фінансових інвестицій, тому дослідження і аналіз такого поняття як «фінансові інвестиції» є також важливим аспектом при вивченні теми. У П(С)БО 2 «Баланс» розкривається зміст всіх статей Форми 1, в тому числі і статті «Поточні фінансові інвестиції». А у П(С)БО 17 «Податок на прибуток» сказано, що тимчасові різниці, які виникають внаслідок фінансових інвестицій оподатковуються.

П(С)БО 7 «Основні засоби» дає можливість всім суб’єктам господарювання визначити, які саме активи є основними засобами, за якою вартістю вони оцінюються і які методи амортизації можуть застосовуватися підприємствами. У даному положенні визначено багато особливостей, які пов’язані з обліком і використанням основних засобів. У п.4 П(С)БО 7 «Основні засоби» наведено визначення терміна «незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи», а в п.14 йдеться про витрати, пов’язані з поліпшенням об’єкта, тобто модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція, що проводять до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об’єкта. Розподіл та відображення витрат на поліпшення і ремонти основних засобів відповідно до П(С)БО 7 подано на рис. 12.7.

 

Рис. 12.7. Розподіл витрат відповідно до П(С)БО 7 «Основні засоби»

 

Капітальні витрати – роботи, пов’язані з поліпшенням об’єкта, що впливає на збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від його використання та які можна достовірно оцінити.

Понесені витрати відображають за Дт рахунку 15 «Капітальні інвестиції» та додають до первісної вартості об’єкта основних засобів.

Поточні витрати – роботи, здійснювані для підтримки об’єкта в робочому стані згідно з п.15 П(С)БО 7.

Понесені витрати відображають за Дт рахунків витрат і включають до складу витрат звітного періоду (рахунки 23, 91, 92, 93, 94).

При об’єднані підприємств, акції контрольного пакету повинні відображатися у складі фінансових інвестицій – це визначено у П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств».

Оскільки суб’єкти малого підприємництва користуються іншими формами Балансу і Звіту про фінансовий результат (форма № 1-М і форма № 2-М), то у П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єктів малого підприємництва» говориться у яких саме статтях Балансу і Звіту про фінансові результати відображаються фінансові інвестиції. П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» повністю присвячений фінансовим інвестиціям, тут визначається як саме оцінюється і обліковується цей вид інвестиції. В даному П(С)БО зазначається, що фінансові інвестиції оцінюють за: ціною придбання з врахуванням супутніх витрат, справедливою вартістю інвестицій при обмінні їх на цінні папери, справедливою вартістю, визначеною бартерним контрактом.

У П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» зазначається, що доходи, які входять до складу інвестиційних доходів відображаються у статті «Інші доходи» Звіту про фінансові результати. Інвестиційні ж витрати входять до складу інших витрат – П(С)БО 16 «Витрати».

Отже, проаналізувавши наведені вище П(С)БО можна сказати, що дані нормативні акти частково розкривають поняття «інвестиції» і «інвестиційна діяльність», проте подана ними характеристика не є повною.

Інвестиційна діяльністькрім П(С)БО регулюється багатьма іншими законами, в яких визначаються і пояснюються основні аспекти, які потрібно знати під час вирішення проблем, що виникають в ході обліку інвестиційної діяльності. Найголовнішими з них є Закон України «Про інвестиційну діяльність» і «Про іноземні інвестиції». В першому нормативному акті зазначаються всі умови проведення інвестиційного процесу на території України. Тут визначено, який саме вид діяльності можна назвати інвестиційною діяльністю, хто є її суб’єктами і які права вони мають, які обов’язки повинні виконувати. Даний закон спрямований на забезпечення рівних прав і захисту всіх суб’єктів інвестиційної діяльності.

В Законі України «Про іноземні інвестиції» говориться про такий вид інвестицій, як іноземні інвестиції, вказуються їх види, форми і особливості, як саме воно здійснюється, на яких умовах виконується і що саме контролюється державою.

Ще одним важливим нормативним актом, який регулює процес інвестування являється Закон України «Про режим іноземного інвестування», в якому детально описано про іноземні інвестиції, їх види, форми, оцінка. Законом визначено особливості режиму іноземного інвестування на території України. А Указ Президента України «Про заходи щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні» від 28.10.05 р. №1513/2003 є важливим як для вітчизняних, так і для іноземних інвесторів.

Згадується про інвестиції, а також про деякі особливості, пов’язані з інвестиційною діяльністю у Законі України «Про оподаткування прибутку підприємства». Цим нормативним актом передбачено визначення і пояснення таких понять, як інвестиційний податковий кредит, реінвестиція, фінансові, капітальні і портфельні інвестиції. В ст.1 даного закону встановлено, що під капітальною інвестицією слід розуміти господарську операцію, яка передбачає придбання будинків, споруд, інших об’єктів нерухомої власності, інших основних фондів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно з цим законом.

В Господарському Кодексі України обґрунтовується доцільність інвестицій в інноваційну діяльність і форми такого інвестування. Також тут ідеться про підприємства з іноземними інвестиціями.

Головний документ організації бухгалтерського обліку на підприємстві є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», який визначає принципи, вимоги, загальні правила до оформлення бухгалтерських документів, в тому числі документів, які оформляються між собою учасники інвестиційної діяльності.

В Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій зазначено, що рахунок 35 «Поточні фінансові інвестиції» призначений для обліку поточних фінансових інвестицій, а рахунок 15 «Капітальні інвестиції» використовується для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів. Також тут передбачено, що облік доходів, які виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною та фінансовою діяльністю підприємства, ведеться на рахунку 74 «Інші доходи», який має певні субрахунки.

 




Переглядів: 871

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення та класифікація фінансових інвестицій | Первинний облік фінансових інвестицій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.