Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Відображення фінансових результатів на рахунках бухгалтерського обліку на досліджуваному підприємстві

Фінансовий результат діяльності підприємства характеризується показником прибутку або збитку. Отримання прибутку є основною метою будь-якої підприємницької діяльності. Від розміру отриманого прибутку залежать формування власного капіталу, виконання зобов’язань перед бюджетом, фінансування інвестицій, а також платоспроможність підприємства. Прибуток як головний показник ефективності діяльності підприємства виступає і як критерій визначення рівня виплат дивідендів, як визначальний фактор при встановленні рівня заробітної плати і винагороди адміністрації.

Обсяг прибутку одержується від основної діяльності, фінансових операцій, іншої звичайної діяльності.

Завдання бухгалтерського обліку фінансових результатів полягає у визначенні кількісних і якісних параметрів фінансового результату: прибуток чи збиток; формування даних щодо фінансових результатів для потреб складання фінансової звітності й податкових декларацій; інформаційне забезпечення порядку розподілу прибутку та здійснення операцій щодо розрахунків за сумами належних до бюджету податків та обов’язкових платежів, з акціонерами та засновниками за нарахованими їм дивідендами, формування резервів власного капіталу тощо.

Загальне визначення прибутку зводиться до збільшення капіталу в результаті ведення господарської діяльності. Однак у бухгалтерському обліку перевагу надають терміну «чистий прибуток», що визначається як різниця між чистими доходами і валовими витратами.

Для обліку фінансових результатів використовують рахунки 79 «Фінансові результати» та 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». Якщо рахунок 79 «Фінансові результати» є номінальним і на кінець звітного періоду закривається (сальдо немає), то рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» є пасивним і його сальдо відображається в балансі. На рахунку 79 «Фінансові результати» обліковуються на окремих субрахунках результати основної діяльності, фінансових операцій, іншої звичайної діяльності.

Для обліку доходів та витрат Робочим Планом рахунків підприємства передбачені окремі класи рахунків: клас 7 «Доходи і результати діяльності» і клас 9 «Витрати діяльності».

На рахунках даного класу підприємство відображає доходи від реалізації, доходи від іншої операційної діяльності та інші доходи. Щомісяця усі отримані доходи відносяться (суми чистого доходу) на рахунок 79 «Фінансові результати».

Рахунок 70 «Доходи від реалізації» на підприємстві використовують для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг.

Даний рахунок 70 «Доходи від реалізації» має такі субрахунки:

701 «Дохід від реалізації готової продукції» – даний вид доходу включає, безпосередньо, доходи від реалізації виготовлених металевих ящиків та транспортного устаткування;

702 «Дохід від реалізації товарів» – даний вид доходу підприємство отримує в результаті реалізації товарів. На підприємстві немає місць роздрібної торгівлі (магазину), покупці звертаються до бухгалтерії. Відповідно, бухгалтер на основі розрахунку ціни визначає вартість товару;

703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» – даний вид доходу включає, безпосередньо, доходи від реалізації послуг обробленню металу, ремонту тракторів, легкових автомобілів тощо.

Аналітичний облік доходів від реалізації ведеться за видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг.

На рахунку 71 «Інший операційний дохід» відображаються дані про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Інші операційні доходи включають:

Рахунок 711 «Дохід від реалізації іноземної валюти», який містить дані про доходи від реалізації валюти;

Рахунок 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» узагальнює інформацію про доходи від реалізації оборотних активів: виробничих запасів, малоцінних та швидкозношуваних предметів тощо;

На рахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів» збирається інформація про доходи від оренди (крім фінансової) майна, якщо ця діяльність не є метою створення підприємства;

Дохід від операційної курсової різниці відображається на підприємстві на рахунку 714.

Сума кредиторської заборгованості за товари, послуги, за якою минув строк позовної давності включається до складу інших операційних доходів, а саме на рахунку 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості».

На рахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності» збирається інформація про інші доходи від операційної діяльності, які не знайшли свого відображення на інших субрахунках рахунку 71 «Інший операційний дохід», зокрема про доходи по обслуговуванню не житлових приміщень тощо.

Рахунок 74 «Інші доходи» використовується для обліку доходів, які виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною та фінансовою діяльністю.

Рахунок 74 «Інші доходи» включає такі види доходів:

742 «Дохід від реалізації необоротних активів»;

746 «Інші доходи від звичайної діяльності», на якому узагальнюється інформація про інші доходи від звичайної діяльності, які не включаються на інших субрахунках рахунку 74 «Інші доходи», зокрема від незавершеного будівництва (складського приміщення), від списання кредиторської заборгованості, яка виникла не в ході операційної діяльності.

Для узагальнення інформації про витрати підприємства щодо реалізації, операційної діяльності, фінансової діяльності у синтетичному обліку використовуються рахунки класу 9 «Витрати діяльності».

Дані витрати так, як і отримані доходи щомісяця закриваються на рахунок 79 «Фінансові результати».

Витрати по реалізації відображаються на рахунку 90 «Собівартість реалізації», на якому деталізується інформація про собівартість реалізованої готової продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

За дебетом рахунку 90 «Собівартість реалізації» відображається виробнича собівартість реалізованої готової продукції, робіт, послуг; фактична собівартість реалізованих товарів, за кредитом – списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 «Фінансові результати».

Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати не включаються до складу виробничої собівартості готової та реалізованої продукції, а тому інформація про такі витрати узагальнюється на рахунках обліку витрат звітного періоду – 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності».

Рахунок 90 «Собівартість реалізації» має такі субрахунки:

901 «Собівартість реалізованої готової продукції»;

902 «Собівартість реалізованих товарів»;

903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг».

Собівартість реалізації формується на основі виробничих витрат, які накопичуються на 23 рахунку «Виробництво» і списуються на рахунок 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг», а виробничі витрати по реалізації продукції та товарів спершу списують на рахунок 26 «Готова продукція», тобто здійснюють оприбуткування на склад готової продукції, а при реалізації відносять на рахунок 901,902.

Виробничі витрати, які обліковуються на рахунку 23 «Виробництво» мають свою аналітику, зокрема:

231 – основне виробництво;

233 – транспорт;

234 – ремонтне обладнання.

Аналітичні рахунки 23.3 та 23.4 вкінці місяця закриваються на рахунок основного виробництва.

На рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» ведеться облік виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва, а також витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування.

За дебетом рахунку 91 відображається сума визнаних у звітному періоді загальновиробничих витрат, за кредитом – щомісячне, за відповідним розподілом, списання на рахунки 23 «Виробництво» та 90 «Собівартість реалізації».

Аналітичний облік ведеться за місцями виникнення, центрами і статтями (видами) витрат.

Загальновиробничі витрати поділяються на змінні та постійні. Відповідно змінні загальновиробничі витрати обліковуються на рахунку 911, а постійні загальновиробничі витрати, які підлягають розподілу, на рахунку 912.

Змінні загальновиробничі витрати включають:

1) витрати на відрядження персоналу цеху, дільниць, водіїв по постачанню матеріалів і сировини;

2) утримання, експлуатація та ремонт, страхування та операційна оренда основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення;

3) вдосконалення технології та організація виробництва, витрати матеріалів, послуги сторонніх організацій;

4) інші витрати (внутрізаводське переміщення матеріалів, запасних частин, інструментів зі складу до цеху, нестачі незавершеного виробництва, оплата простоїв, нестачі і втрати тощо).

До постійних загальновиробничих витрат, зокрема, належать витрати на амортизацію основних засобів загальновиробничого призначення, витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інші утримання виробничих приміщень, витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього середовища, витрати на управління виробництвом:

§ оплата праці апарату управління дільниць;

§ відрахування на соціальне страхування, пенсійне, безробіття, медичне страхування цих працівників.

Виділяють також рахунок 913, на якому наводять дані про не валові загально виробничі витрати.

Для відображення суми загальногосподарських витрат, які пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства використовується рахунок 92 «Адміністративні витрати». Аналітичний облік ведеться за статтями витрат.

До адміністративних витрат відносяться витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу, витрати на їх службові відрядження, витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського призначення (оренда, амортизація, ремонт, комунальні послуги), охорона, юридичні, аудиторські, транспортні послуги, поштово-телеграфні, канцелярські витрати, сума податків, зборів (обов’язкових платежів).

Адміністративні витрати на підприємстві обліковують на рахунках:

921 – адміністративні витрати, які відносяться на валові;

922 – адміністративні витрати, які не відносяться на валові;

93 рахунок «Витрати на збут» ведеться для обліку витрат, пов’язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг.

Аналітика по даному рахунку відкривається аналогічно до адміністративних витрат.

931 – витрати на збут, які відносяться на валові;

932 – витрати на збут, які не відносяться на валові;

За дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат на збут, за кредитом – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

До витрат на збут, зокрема, належать витрати пакувальних матеріалів, транспортування продукції, товарів за умовами договору, витрати на оплату праці водіям, торговим агентам, працівникам відділу збуту, амортизація, витрати на ремонт та утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, що використовуються для забезпечення збуту продукції, товарів, робіт і послуг.

Для обліку понесених інших операційних витрат використовується рахунок 94 «Інші витрати операційної діяльності» на якому ведеться облік витрат операційної діяльності підприємства, крім витрат, які відображаються на рахунках 90 «Собівартість реалізації», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут».

Протягом досліджуваного періоду підприємство понесло наступні витрати від іншої операційної діяльності:

942 «Собівартість реалізованої іноземної валюти» внаслідок реалізації валюти, отриманої від закордонного покупця;

943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів»;

945 «Витрати від операційної курсової різниці» в результаті реалізації валюти за курсом Національного Банку України;

947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» – на даному рахунку підприємство відображає втрати від списання готової продукції, колін валів, поршнів тощо;

948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» – даний рахунок на підприємстві, протягом досліджуваного періоду, узагальнює інформацію про нараховані штрафи по податку на додану вартість, за несплату телекомунікаційних послуг тощо;

На рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» узагальнюється інформація про такі витрати операційної діяльності, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», зокрема це витрати на амортизацію орендованих основних засобів, витрати на амортизацію основних засобів, які не використовуються у виробництві тощо.

За дебетом рахунку 94 відображається сума визнаних витрат, за кредитом – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Фінансові витрати обліковуються на рахунку 95 «Фінансові витрати». Дані витрати пов’язані з нарахуванням та сплатою відсотків за користування кредитами банків. Дані витрати обліковують на синтетичному рахунку 951 «Відсотки за кредит».

У процесі діяльності підприємства здійснюються інші витрати, що виникають в процесі звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов’язані з виробництвом або реалізацією основної продукції (товарів) та послуг. До інших витрат відноситься собівартість реалізованих необоротних активів та інші витрати діяльності, які відповідно обліковують на таких рахунках обліку:

972 «Собівартість реалізованих необоротних активів»;

977 «Інші витрати звичайної діяльності», на якому відображаються інші витрати звичайної діяльності, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 97 «Інші витрати.

Виходячи із класифікації доходів і витрат за видами діяльності і функціями і побудована система рахунків бухгалтерського обліку для відображення формування фінансових результатів діяльності підприємства та визначення чистого доходу (прибутку) чи збитку звітного періоду, а також для складання Звіту про фінансові результати. Для узагальнення інформації про фінансові результати від звичайної діяльності і надзвичайних подій Планом рахунків передбачено рахунок 79 «Фінансові результати», який ведеться на підприємстві за субрахунками (таблиця 14.20):

791 «Результат основної діяльності»:

7911 «Результат реалізації готової продукції»;

7912 «Результат реалізації товарів, робіт, послуг»;

7913 «Результат іншої операційної діяльності»;

792 «Результат фінансових операцій»;

793 «Результат іншої звичайної діяльності»;

794 «Результат надзвичайних подій».

По кредиту рахунка 79 «Фінансові результати» та його субрахунків відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, а по дебету – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також належна сума нарахованого податку на прибуток.

Отриманий кінцевий фінансовий результат за результатами діяльності в кінці звітного періоду на підприємстві списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». Запис по кредиту даного рахунку свідчить про отримані прибутки, а запис по дебету про збитки.

Рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» має такі субрахунки (таблиця 14.21).

 

 

Таблиця 14.20

Характеристика субрахунків рахунку 79 «Фінансові результати»

№ суб-рахунку Назва субрахунку Характеристика
«Результат основної діяльності» Призначений для визначення розміру прибутку (збитку) від основної діяльності підприємства. По кредиту субрахунку відображається в порядку закриття рахунків сума доходів під реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та від іншої операційної діяльності (рахунки 70 «Доходи від реалізації», 71 «Інший операційний дохід»), а по дебету субрахунку відображається сума в порядку закриття рахунків обліку собівартості реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративних витрат, витрат на збут, інших операційних витрат (90 «Собівартість реалізації», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності»). Шляхом порівняння на субрахунку 791 «Результат основної діяльності» кредитового обороту (загальна сума одержаних доходів від реалізації та інших операційний доход) з дебетовим оборотом (загальна сума операційних витрат з урахуванням суми податку на прибуток від звичайної діяльності) визначають фінансовий результат (прибуток, збиток) від основної діяльності підприємства. Визначену суму фінансового результату від основної діяльності списують на фінансово-результатний активно-пасивний рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»
«Результат фінансових операцій» Призначений для визначення розміру прибутку (збитку) від фінансових операцій підприємства По кредиту субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків інших фінансових доходів, а по дебету - списання фінансових витрат з рахунків 95 «Фінансові витрати». Сальдо субрахунка наприкінці звітного періоду списують відповідним записами на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»

 

 

Продовження табл. 20

«Результат іншої звичайної діяльності» Призначений для визначення розміру прибутку (збитку) від іншої звичайної діяльності підприємства. По кредиту субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвестиційної та іншої звичайної діяльності підприємства, а по дебету – списання витрат з рахунку 97 «Інші витрати». Сальдо субрахунка наприкінці звітного періоду списують відповідним записами на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

 

Таблиця 14.21

Характеристика субрахунків рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»

№ субра-хунку Назва субрахунку Характеристика
«Прибуток нерозподілений» Відображаються наявність та рух нерозподіленого прибутку. За кредитом цей рахунок кореспондує лише з дебетом рахунку 79 «Фінансовий результат»; цією кореспонденцією списується чистий прибуток, який був отриманий у звітному періоді.
«Непокриті збитки» Відображаються непокриті збитки. За дебетом цей рахунок кореспондує лише з кредитом рахунку 79 «Фінансовий результат»; цією кореспонденцією списується збиток звітного періоду. Списання збитків здійснюється за кредитом рахунку 442 «Непокриті збитки» за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного, пайового чи додаткового капіталу тощо.
«Прибуток, використаний у звітному періоді» Відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), виплати за довгостроковими зобов’язаннями за облігаціями, відрахування з прибутку до резервного капіталу та інше використання прибутку в поточному періоді.

 

Таким чином на рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» формуються фінансові результати від усіх видів діяльності підприємства за звітний період – основної діяльності, фінансових операцій та надзвичайних подій.

Основні бухгалтерські проведення, які складаються при визначенні фінансового результату подано в таблиці 14.22, яка складається на основі даних Головної книги підприємства.

Таблиця 14.22

Типові бухгалтерські проводки по рахунку 79 «Фінансові результати»

№ з/п Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки Сума, тис.грн.
Дебет Кредит
Списано собівартість реалізації продукції (послуг, товарів, робіт) на фінансовий результат 189,7
Списано адміністративні витрати на фінансові результати
Списано витрати на збут на фінансові результати 16,8
Списано інші операційні витрати на фінансові результати 58,1
Списано податок на прибуток за даними бухгалтерського обліку 0,2
Списано інші звичайні витрати на фінансові результати 1,9
Списано результат від реалізації на фінансові результати 132,1
Списано інші операційні доходи на фінансові результати 132,8
Списано інші звичайні доходи на фінансові результати 93,9
Списання фінансового результату від основної діяльності до складу нерозподіленого прибутку (збитку) 88,7

Продовження табл. 14.22

Списання фінансового результату від іншої звичайної діяльності до складу нерозподіленого прибутку (збитку) 91,8

 

З поданих вище даних ми можемо зробити висновок, що на підприємстві облік фінансових результатів проводиться з дотриманням вимог Законів України та інших нормативно-правових актів з регулювання обліку фінансових результатів, усі господарські операції, кореспонденції рахунків, які зафіксовані в Головній книзі відповідають вимогам інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку. Отже, за даними обліку, обсяг прибутку підприємство одержує від основної діяльності, фінансових операцій та іншої звичайної діяльності. Рівень фінансового результату визначають шляхом порівняння отриманих доходів та понесених витрат.

Облік доходів проводять на рахунках 7-го класу, де протягом звітного року за кредитом відображається сума загального доходу разом із сумою непрямих податків, зборів (обов’язкових платежів), що включені до ціни продажу, за дебетом – щомісячне відображення належної суми непрямих податків, зборів (обов’язкових платежів), щомісячне віднесення суми чистого доходу на рахунок 79 «Фінансові результати».

Облік понесених витрат фіксують на рахунках 9-го класу, де протягом року за дебетом субрахунків відображаються відповідні суми визнаних витрат, за кредитом – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Для обліку фінансових результатів використовують рахунки 79 «Фінансові результати» та 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

 

Контрольні запитання:

1.На Вашу думку, як можна змінити черговість подання доходів і витрат підприємства в Плані рахунків бухгалтерського обліку?

2.Чи можуть операції з акціями відноситись до надзвичайної діяльності? Якщо так, то наведіть приклад.

3.Обґрунтуйте відображення в обліку багатьох видів доходів і одного прибутку. Чи може на підприємстві виникнути потреба в обчисленні декількох видів прибутку (від різних операцій)?

 

 





Переглядів: 3348

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Документальне забезпечення обліку фінансових результатів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.