Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Документальне забезпечення обліку фінансових результатів

 

Облікце спосіб документального спостереження, контролю за господарською і фінансовою діяльністю виробників і господарників (підприємств, організацій, спільних підприємств), а також система збирання, вимірювання, обробки і передачі інформації про господарську діяльність підприємства, організації внутрішнім та зовнішнім користувачам для прийняття оптимальних рішень.

Так як фінансовий результат визначають шляхом віднімання від отриманих доходів понесених витрат, тому розглянемо, які ж саме первинні документи накопичують інформацію про дані доходи та витрати. Дані, які наводяться у відповідних документах, дають підставу впевнитись у достовірності відображеного прибутку (збитку) у розрахунку бухгалтерії. Облік доходів на підприємстві здійснюють на підставі наступних первинних документів:

Доходи від реалізації готової продукції нараховують на підставі накладної, яку виписує бухгалтер у двох примірниках і видає оригінал покупцю. Для отримання продукції, товарів, робіт (послуг) особа пред’являє довіреність типової форми № М-2, яку їй видало підприємство замовник і яка реєструється у реєстрі довіреностей. Накладну виписують на підставі отриманого замовлення, яке заповнюють також у двох примірниках у відділі збуту. Даний документ містить дані про замовника, вид продукції, кількість, яку зазначає особа, яка приймає замовлення, а ціну та суму вказує бухгалтер. Один примірник документу залишається в бухгалтерії, а інший передається у виробничий відділ. З великими та державними підприємствами укладається договір на виготовлення продукції, надання послуг. Накладна на реалізацію є типової форми №М-20, містить дані про підприємство яке видало накладну, кому передається та через кого, також зазначається назва продукції, одиниця виміру, кількість, ціна та сума ПДВ, вказуються особи хто видав, прийняв даний документ (їх підписи), підписи директора і головного бухгалтера. Разом із накладною на реалізацію виписується податкова накладна, яка також оформляється на підприємстві в двох примірниках. В даному первинному документі зазначають дані підприємств загальну суму коштів, яку мають сплатити покупці, суму податку на додану вартість. На підприємстві усі видані та отримані податкові накладні відразу фіксуються у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних. Доходи від реалізації товарів також відображаються у накладній та податковій накладній.

Доходи від реалізації послуг показують у акті приймання-передачі виконаних робіт та наданих послуг, в якому наводиться інформація про вид послуг їх кількість, ціну за одиницю та загальну суму з врахуванням податку на додану вартість та без нього, який також виписується на підставі замовлення. Даний акт підписують, як замовник так і виконавець. Суму даного доходу можна звірити з податковою накладною, яка виписується у двох примірниках на підприємстві, оригінал видають покупцю разом з актом здачі-прийому наданих послуг. Суму коштів, яку сплатили замовники по накладній та рахунку можна перевірити з випискою банку.

У разі реалізації необоротних активів сума доходу відображається у договорі, накладній, податковій накладній та акті приймання-передачі основних засобів, який містить дані про об’єкт передачі, особу, кому він передається, вартість та зазначаються підписи членів комісії.

Доходи від переоцінки відображають у акті переоцінки, а у разі отримання доходу від ліквідації об’єкта його суму відображають у акті ліквідації та акті оприбуткування матеріалів. Акт на списання типової форми № ОЗ-3 містить інформацію про об’єкт списання та про отримані доходи від його здійснення. В даному документі зазначаються підписи членів комісії, яка призначається наказом по підприємству.

Для зведеного обліку доходів на підприємстві використовують Журналі № 7, який ведеться за кредитом усіх рахунків доходів.

Облік витрат здійснюють на підставі наступних первинних документів (рис, 14.7):

Рис.14.7. Відображення доходів, витрат та фінансових результатів у первинних документах

 

1) прихідна накладна, договір купівлі-продажу;

2) прихідна податкова накладна;

3) внутрішня накладна;

4) розрахункова відомість, табель обліку робочого часу, розрахунок лікарняних, відпускних;

5) відомість нарахування амортизації;

6) авансовий звіт;

7) акт на списання матеріальних цінностей та сировини;

8) калькуляція;

9) розрахунок бухгалтерії;

10) виписка банку;

11) рахунок, накладна, акт виконаних робіт, наданих послуг, довіреність;

12) податкова накладна на реалізацію;

13) акт приймання-передачі ОЗ, накладна на реалізацію, виписка банку.

Понесені матеріальні витрати фіксуються у акті на списання, який є підставою для відображення витрат, витрати на придбання матеріалів фіксуються в договорах купівлі-продажу, отриманих накладних від постачальників, податкових накладних.

На підприємстві усі витрати на оплату праці нараховуються на підставі табеля обліку робочого часу, в якому зазначаються дані про відпрацьований час за місяць, кількість вихідних днів, лікарняних, відпусток, прогулів тощо. Сума витрат на оплату праці фіксується у платіжній відомості в якій вказують належну до видачі суму. Кожний працівник ставить свій підпис про отримання оплати праці навпроти свого прізвища. Цю відомість складають в одному примірнику на основі даних особових рахунків, де попередньо відображають дані первинних документів про нараховану оплату праці й утримання з неї за кожним працівником окремо.

Усі розрахунки амортизації основних фондів проводяться за допомогою відомості нарахування амортизації основних фондів. В ній зазначається інформація про основний засіб, а саме його інвентарний номер, назва основного засобу, також зазначається, обов’язково, первісна вартість, балансова вартість (залишкова) на початок місяця, сума амортизації за місяць, сума зносу за місяць та з початку вводу засобу в експлуатацію, розраховується нова балансова вартість на кінець місяця.

Витрати від переоцінки відображають у акті переоцінки, а понесені витрати від ліквідації об’єкта відображають у акті списання типової форми № ОЗ-3, в якому міститься інформація про об’єкт списання та про понесені витрати на його здійснення. В даному документі зазначаються підписи членів комісії, яка призначається наказом по підприємству.

Зведений облік кредитових оборотів за рахунками 9 класу ведеться в Журналі № 5 (№ 5А). За рахунками 90, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 облік ведеться у розділі І цього Журналу, а за рахунком 91 – у розділі ІІІ Журналу № 5 (№ 5А).

Фінансовий результат визначається на підприємстві у довідці (розрахунку) бухгалтерії.

Зведений облік нерозподілених прибутків (непокритих збитків) ведеться в Журналі № 7, для визначення дебетового обороту за рахунком 44, а також для аналітичного обліку прибутків (збитків) за цим рахунком до Журналу № 7 ведеться допоміжна відомість № 7.2.

В податковому обліку доходи та витрати визнаються за наявності наступних первинних документів (рисунок 14.8):

Валові доходи визнають за умови, якщо на рахунок підприємства надійшли кошти, дані про які можна отримати за банківською випискою та прибутково касовим ордером, якщо кошти надійшли в касу. Другою умовою, коли визнаються доходи, є відвантажена продукція, дані про яку відображають у акті виконаних робіт, наданих послуг, накладній, акті приймання-передачі основних засобів.

Валові витрати, так як і валові доходи визнаються в податковому обліку за правилом першої події.

Відповідно, витрати визнають за умови списання коштів, дані про які відображають у платіжному дорученні, яке заповняється у двох примірниках (оригінал пред’являється банку). Даний документ виписують в разі необхідності списання коштів з рахунку для погашення заборгованостей. Він містить дані банку платника та банку одержувача, суму платежу, обов’язковим реквізитом є печатка підприємства та підписи головного бухгалтера, голови правління.

Валові витрати визнаються у разі оприбуткування продукції за умови наявності наступних документів:

§ прибуткова накладна;

§ акт отриманих послуг, виконаних робіт;

§ товарний чек (для продукції на суму до 200 грн.).

Амортизаційні витрати відображають у відомості нарахування амортизації.

Дані з журналів обліку наприкінці звітного періоду переносяться до Головної книги. Головна книга використовується для узагальнення даних журналів, взаємної перевірки правильності записів за окремими рахунками і складання фінансової звітності. До Головної книги заносяться із журналів підсумки оборотів з кредиту рахунків.

У Головній книзі відображаються: сальдо на початок і кінець поточного місяця; обороти за поточний місяць за кредитом цього рахунку, які наводяться однією сумою; обороти за поточний місяць за дебетом цього рахунку, які наводяться сумою за кореспондуючими рахунками із журналів.

 

 

 

 

Головна книга ведеться протягом календарного року. На кожний синтетичний рахунок у Головній книзі відводять окрему сторінку.

Перелічена вище, правильно оформлена, первинна документація з обліку доходів та витрат дає підставу для нарахування відповідних доходів та витрат у звітному періоді. У разі відсутності первинного документу не можливо визнати доходи або витрати, здійснити записи у зведених документах.

 

 




Переглядів: 1141

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічна суть фінансових результатів | Відображення фінансових результатів на рахунках бухгалтерського обліку на досліджуваному підприємстві

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.029 сек.