Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Собівартість перевезень вантажів по окремих дільницях та напрямках

 

Собівартість перевезень вантажів на окремих напрямках і дільницях мережі залізниць розрізняється більш ніж у 10 разів. Такого роду розходження обумовлені, у першу чергу, різною технічною оснащеністю ділянок залізниць. Основні фактори, що визначають рівень собівартості перевезень на окремих ділянках і напрямках залізниць, включають:

- план і профіль колії на окремих ділянках;

- кількість головних колій;

- засоби СЦБ і зв'язку;

- серії використовуваних для перевезень локомотивів;

- тип верхньої будови колії;

- вагові норми вантажних потягів;

- технічну і дільничну швидкість руху потягів;

- норми витрат палива (електроенергії) на тягу потягів і ін.

Необхідно відзначити, що у даний час розрахунок собівартості вантажних перевезень на окремих напрямках і дільницях є надзвичайно трудомістким завданням, що, в першу чергу, пояснюється непристосованістю діючої статис­тичної і фінансової звітності про роботу залізничного транспорту до такого роду розрахунків. Це вимагає виконання великого обсягу підготовчої роботи, пов'язаної зі збором і попередньою обробкою вихідної інформації і розрахун­ком ряду відсутніх у діючій статистичній звітності показників. Остання обста­вина приводить також до зниження точності виконуваних розрахунків.

Розрахунок собівартості перевезень по ділянках і напрямках роблять ме­тодом витратних ставок. При цьому в залежності від типу розв'язуваних задач при розрахунку собівартості вантажних перевезень може використовуватися різний набір калькуляційних вимірників, розрахунок витрат яких також може розрізнятися. Наприклад, з метою оперативного регулювання вагонопотоків собівартість перевезень визначається на "середній" тип вагона, що перевозить "середній" вид вантажу. Крім того, з огляду на те, що пункти відправлення і призначення не змінюються, а отже, не змінюються витрати по початково-кінцевих операціях, розрахунок собівартості перевезень у цьому випадку роб­лять тільки у частині витрат, пов'язаних з операцією з руху.

У даний час для підвищення обґрунтованості провізних плат і конкуренто­спроможності залізничного транспорту великого значення набуває розрахунок собівартості перевезень на окремих напрямках і дільницях мережі залізниць по родах вантажів. У цьому випадку розрахунок собівартості перевезень необхід­но робити як по операціям з руху, так і по початково-кінцевій операції перевіз­ного процесу. Крім того, необхідно коригувати витрати окремих калькуляцій­них вимірників і одиничних витратних ставок, що дозволить найбільш повно врахувати особливості перевезень різних видів вантажів. Певні складності в цьому випадку викликає розрахунок витрат по порожньому пробігу вантажних вагонів. При перевезеннях вантажів кільцевими маршрутами ці витрати розра­ховують по дільницях у напрямку, зворотному навантаженому. Порожній про­біг вагонів при цьому дорівнює навантаженому.

У більш загальному випадку, з огляду на те, що вантажні вагони загаль­ного користування обертаються по всій мережі залізниць, витрати по порож­ньому пробігу можна враховувати на основі середньосітьової частки порож­нього пробігу і собівартості одиниці порожнього пробігу розрахованих по ти­пах вантажних вагонів.

При розрахунку собівартості перевезень по родах вантажів на окремих Ділянках І напрямках мережі залізниць для спрощення розрахунків використо­вують припущення про те, що потяг даної маси брутто цілком складається з вагонів одного типу, що перевозять даний вид вантажу. Фактично в більшості випадків у складі одного потяга є різні типи вагонів, що перевозять різні види вантажів з різним динамічним навантаженням вагонів. З огляду на гіперболіч­ний вид залежності собівартості перевезень від динамічного навантаження навантаженого вагона, це допущення призводить до деякого завищення собі­вартості перевезень.

При організації перевезень кільцевими маршрутами необхідно додатково враховувати витрати на пересування порожніх вагонів по конкретним напрям­кам і дільницям маршруту. Відмінність полягає у тому, що розрахунок залеж­них витрат для порожніх вагонів відразу роблять на переміщення одного ваго­на по ділянці. Залежні витрати на пересування порожнього вагона по маршру­ту в цілому визначають як суму витрат по вхідним до складу маршруту дільниць.

Найбільш складним і трудомістким при визначенні собівартості вантаж­них перевезень по дільницям мережі залізниць є розрахунок витрат палива й електроенергії на тягу потягів. Розрахунок витрат паливно-енергетичних ре­сурсів ведеться по витратах механічної роботи на пересування вагонів і локо­мотивів.

Крім витрат по операції" з руху при розрахунку собівартості вантажних перевезень у тарифних цілях необхідно враховувати витрати по початково-кінцевій операції І переробці вагонів на шляху проходження по маршруту.

У тих випадках, коли перевезення здійснюються не кільцевими маршру­тами, і порожні вагони можуть надходити по заздалегідь невідомих напрямках, облік витрат по порожньому пробігу вантажних вагонів необхідно робити по середньосітьовим даним. Для цього можна використовувати, наприклад, середньосітьову укрупнену витратну ставку на 1000 вагоно-кілометрІв порожніх ваго­нів, скоректовану по типах вагонів і зважену по питомій вазі різних видів тяги.

 

Шляхи зниження собівартості перевезень

Собівартість перевезень є комплексним економічним показником, що оцінює в порівняльному вартісному вимірі витрати усіх видів ресурсів на здій­снення перевезень. Тому, за інших рівних умов, зниження собівартості переве­зень свідчить про скорочення витрат ресурсів. Однак при оцінці зміни собівар­тості перевезень необхідно враховувати, що не завжди зниження собівартості свідчить про поліпшення роботи залізничного транспорту. Наприклад, зни­ження собівартості перевезень меншими темпами, ніж темпи зниження цін на споживані ресурси, свідчить про збільшення споживання ресурсів у натураль­ному вираженні. Ріст собівартості перевезень також не завжди свідчить про погіршання роботи транспорту. Так збільшення частки перевезень вантажів у спеціалізованих вагонах з високою собівартістю перевезень приводить до рос­ту собівартості вантажних перевезень, але не говорить про зниження ефектив­ності роботи транспорту. Тому при аналізі зміни собівартості необхідно рете­льно виявляти причини змін і робити їхню кількісну оцінку. Крім того, при оцінці змін собівартості перевезень потрібно зіставляти зміни собівартості зі змінами доходів від перевезень.

Основні напрямки зниження собівартості перевезень полягають у впливі на фактори, що визначають її величину. До числа основних з них відносяться:

- упровадження на залізничному транспорті прогресивних видів техніки і технології;

- ріст обсягу перевезень, у тому числі за рахунок залучення додаткових перевезень з конкуруючих видів транспорту;

- підвищення якості роботи транспорту, у тому числі якості експлуата­ційної роботи;

- підвищення продуктивності праці;

- підвищення ефективності використання основних фондів;

- зниження норм витрат ресурсів на одиницю перевезень у натуральному вираженні.

 

Питання для самоперевірки

1.Що таке собівартість перевезень?

2.Перерахуйте шляхи зменшення собівартості перевезень? Розкрийте сутність основних способів зниження собівартості?

3. Які офіційні методи калькуляції Вам відомі?

4. Які фактори впливають на собівартість?

5. У чому полягає сутність методу одиничних витратних ставок?

6. Яке господарство залізничного транспорту має найбільш питому вагу в структурі експлуатаційних витрат?

7. Які заходи по реформуванню залізничного транспорту призведуть до скорочення адміністративних витрат?

8. Які якісні показники використання рухомого складу у вантажному русі впливають на собівартість перевезень?

9. Які якісні показники використання рухомого складу у пасажирському русі впливають на собівартість перевезень?

10. Які припущення прийняті для інших факторів при оцінці впливу певно­го якісного показника?

11. Чим зумовлена варіація величини собівартості перевезень різних видів транспорту?

12.У чому сутність методу витратних ставок?

13. Назвіть основні фактори, що визначають різний рівень собівартості перевезень вантажів на окремих ділянках та напрямках?

14. В чому сутність методу витратних ставок?

15. Як розраховуються витрати по порожньому пробігу?


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Організація перевезень
  3. II. Організація перевезень
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. АГЕНТ З ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
  6. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  7. Аналіз собівартості окремих видів продукції.
  8. Будівельний генеральний план на стадії виконання окремих видів будівельно-монтажних робіт.
  9. В окремих випадках може використовуватися спеціальне, антидемпінгове та компенсаційне мито.
  10. В розрізі окремих груп
  11. В розрізі окремих груп
  12. Вантажів: чоловікам – масою не більше 50 кг на відстань, що не пере1




Переглядів: 768

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Собівартість перевезень різних видів вантажу | ЛЕКЦІЯ 15

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.