Б) Умови оферти можуть не задовольняти по всіх позиціях інофрму. Тоді з її боку може бути прислана контроферта, у якій можуть бути запропоновані інші умови майбутнього контракту. У цьому випадку для української фірми знову виникає потреба в аналізі пропозиції відповідно до моментів, описаних раніше.
В) За умовами угоди, запропонованим у комерційній пропозиції інофірма може запросити представника оферента на переговори у свою країну (або на нейтральну територію) з метою безпосереднього узгодження умов угоди.У цьому випадку представникові оферента доцільно мати комплект документів: передбачуваний договір; оцінку калькуляції собівартості товару; ризик-проект із кількісним і якісним описом видів ризиків при ЗЕД; юридичну довідку; фінансово-економічний розрахунок ефективності угоди; схему проведення угоди.
У той же час, у випадку, коли інофірмою будуть запропоновані інші умови угоди представник оферента повинний мати можливість оперативно провести необхідні розрахунки, що підтверджують можливість прийняття умов іншої сторони.
Таким чином, у всіх випадках вступу фірми резидента в переговори по зовнішньоекономічній угоді з'являється необхідність обґрунтування запропонованих в оферті положень з погляду фінансово-економічної ефективності і безпеки (безризиковості).