![]()
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Магнітні домени
Основні властивості феромагнетиків обумовлені тим, що в них існують області, в яких внаслідок сильної взаємодії магнітних моментів сусідніх атомів відбувається спонтанна намагніченість практично до насичення. Завалося б, що ця особливість феромагнетиків знаходиться у суперечності з тим, що нижче точки Кюрі Творець першої успішної теорії феромагнетизму Вейсс ввів припущення про те, що при Розпад феромагнетику на домени відбувається сам по собі, спонтанно, оскільки супроводжується виграшем енергії. Аналогічну картину ми розглядали і для сегнетоелектриків.
В цілому така система мала би підвищену енергію і намагалась перейти в стан з меншим запасом енергії. Для зменшення зовнішнього поля достатньо розділити зразок на дві області, вектор намагнічування в яких направлений в протилежні боки. Подальше розділення зразка на домени з протилежною орієнтацією намагніченості дозволяє ще більше знизить енергію зовнішнього магнітного поля. З цієї точки зору вигідне створення замикаючих доменів, завдяки яким магнітний потік майже повністю локалізований всередині зразка. Зовнішнє магнітне поле існує тільки на границях доменів. Чим менше розміри доменів, тим менше енергія цього поля.
В межах стінки Блоха порушується паралельність магнітних моментів сусідніх атомів, тому енергія їх взаємодії більше, ніж всередині доменів. Таким чином, на границях розділу доменів виникає додаткова енергія, яка пропорційна площі поверхні стінки Блоха. Отже, чим менше розмір доменів, тим менше енергія зовнішнього магнітного поля, але тим більша поверхня розділу доменів і пов’язана з нею енергія. Мінімум сумарної енергії визначає розміри доменів, які мають порядок Звісно, всі ці міркування не враховують структурні дефекти речовини: границі блоків у монокристалах, границі окремих кристалів у полікристалі, дислокації, тощо. Ці дефекти також впливають на доменну структуру і розмір доменів. Доменну структуру феромагнетику можна спостерігати в мікроскопі, який працює на відбиття. Для цього поверхня феромагнетику полірується, а потім на неї наноситься крапля рідини з замуленими в ній найдрібнішими частинками феромагнітного порошку. Ці частинки є диполями і втягуються в ті ділянки, де магнітне поле більше, тобто біля границь доменів. В результаті ці границі виявляються відтіненими осівшими на них частинками і стають видимими в мікроскопі.
В слабких полях відбувається зміщення стінок доменів, при цьому розростаються ті домени, магнітний момент яких утворює з напрямом вектора гострий кут. Ці енергетично вигідніші домени поглинають сусідні області, в яких магнітний момент орієнтований під тупим кутом до поля. Намагнічуюче поле зміщує стінку Блоха, “допомагаючи” орієнтуватися магнітним моментам атомів за полем.
Для пояснення цих особливостей можна уявити енергію
Області розташування дефекту відповідає максимум на залежності енергії При зменшенні поля стінка Блоха фіксується в мінімумі енергії, накопичуючи енергію для наступного подолання енергетичного бар’єру, ми одержуємо ділянку В результаті виникає мікропетля гістерезісу. Оскільки в зразку багато дефектів, то в результаті руху стінок Блоха виникає сумарна петля гістерезісу. Концентрація дефектів впливає на ширину петлі. Отже, вплив магнітного поля на доменну структуру проявляється у тому, що рух стінок Блоха і збільшення об’єму одних доменів за рахунок інших приводить до різкого збільшення намагніченості зразка. Цей процес завершується, коли залишаються домени, орієнтовані лише під гострим кутом до напрямку поля. При подальшому збільшенні темп росту намагніченості уповільнюється, на кривих Зростання намагнічування
Отже, із усього розглянутого нами можемо зробити наступні висновки. Явище феромагнітного гістерезісу має три основних причини:
1. Затримка зміщення границь доменів. Ця причина обумовлена дефектами кристалічної гратки і розглядалася вище.
2. Затримка росту зародків доменів, орієнтованих проти намагнічуючого поля. Дослід і теорія показують, що після зникнення енергетично невигідних доменів, зростання і тим більше зародження таких доменів утруднене і потребує помітного зменшення намагнічуючого поля.
3. Необоротність процесу обертання вектору намагнічування. Якщо зразок феромагнетику однорідний, ідеальний, не має зародків перемагнічування, то процеси намагнічування і розмагнічування зводяться до обертання вектору намагнічування. Це може реалізуватися, зокрема, в зразках малих розмірів, в яких розбиття на домени енергетично невигідне і які є однодоменними. Ці малі зразки намагнічені вздовж осі легкого намагнічування. При обертанні вектор
Читайте також:
|
||||||||
|