Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТR, ТС ТС ТR

В

 

 

А

 

 

 

 

QO Q

Є два підходи до визначення обсягу виробництва, за якого досконалий конкурент максимізує прибуток: 1) порівняння сукупного доходу та сукупних витрат, і 2) порівняння граничного доходу і граничних витрат.

Перший підхід на основі співставлення сукупного доходу і сукупних витрат.Фірмі доцільно виробляти товар, якщо це дає економічний прибуток, а це відбувається тільки в тому разі, коли ТR > ТС.

За умови збитковості виробництва (ТR < ТС) варто виробляти такий обсяг продукції, коли загальні збитки фірми менші, ніж постійні витрати (ТF). Такий результат буде у випадку, якщо сукупний дохід перевищує змінні витрати: ТR > .

З графіків сукупного доходу ТR і сукупних витрат ТС видно, що зліва від точки А і справа від точки В фірма несе збитки, оскільки за цих обсягів виробництва сукупні витрати перевищують сукупний дохід. Фірма отримує прибуток лише при обсягах виробництва які відповідають проміжку між точками А і В. При обсягах виробництва, які відповідають точкам А і В фірма не отримує прибутку, але і не несе збитків ТR = ТС. Тому ці точки називають точками беззбитковості,або точками самоокупності.

З графіка видно, що оптимальним для фірми обсягом виробництва є QO, оскільки при ньому прибуток буде максимальним (відстань між кривими ТR і ТС максимальна).

Другий підхід до вирішення проблеми максимізації прибутку у короткостроковому періоді полягає у порівнянні граничного доходу (МR) та граничних витрат (МС)фірми.

Кожну одиницю продукції, граничний дохід від якої перевищує граничні витрати, варто виробляти, бо це дає змогу збільшувати прибуток або зменшувати збитки. І навпаки, якщо МR < МС для певної одиниці продукції, від виробництва її фірмі потрібно відмовитися. Ключове значення має точка, в якій граничний виторг дорівнює граничним витратам (МR = МС). Ця точка визначає так зване правило МR = МС: чисто конкурентна фірма максимізує прибутки або мінімізує збитки, виробляючи такий обсяг продукції, за якого граничний дохід дорівнює граничним витратам.

 
 


МR,МС

МС

 

 

МR

 

QO Q

Як видно з графіка, оптимальним обсягом виробництва для фірми є QO. За цього обсягу фірма отримає максимальний прибуток, оскільки йому відповідає точка перетину кривих МR і МС.

Правило МR = МС можна отримати математично. Прибуток фірми PF = ТR – ТС. Відомо, що функція досягає максимуму (мінімуму), у точці, в якій похідна від функції дорівнює нулю. Таким чином умову максимізації прибутку можна записати так:

PF′ = (ТR – ТС)′ = 0,

ТR′ – ТС ′= 0,

ТR′ = МR, ТС ′= МС,

МR – МС = 0,

МR = МС

4. Рівновага конкурентної фірми в короткостроковому періоді.

На ринку досконалої конкуренції фірма вимушена приймати ту ціну, яка встановиться на ринку. Тому вона може отримувати прибуток, або нести збитки в залежності як зміниться ринкова кон’юнктура.

Одним з основних показників для визначення реакції фірми у короткостроковому періоді на зміну ринкової кон’юнктури є середні витрати. Оскільки порівняння середніх витрат з ціною одиниці продукції дозволяє визначити прибутковість або збитковість виробництва. Це витікає з формули прибутку:

PF = ТR – ТС,

PF = РQ - АСQ = (Р - АТС) ∙ Q,

де PF – прибуток;

Р - ціна одиниці продукції;

АТС – середні загальні витрати;

Q – обсяг виробництва.

У короткостроковому періоді ринкова ціна для фірми може змінитися. Тому вона повинна вирішити такі питання:

- чи варто виробляти продукцію?

- якщо виробляти, то скільки?

- яким буде прибуток (або збиток)?

Критерій визначення оптимального обсягу виробництва – це рівність граничного доходу і граничних витрат МR = МС

Внаслідок зміни ринкової кон’юнктури для фірми може скластись кілька основних ситуації.

Фірма отримує економічний прибуток.Дана ситуація виникає, коли є такі обсяги виробництва, за яких ринкова ціна перевищує середні загальні витрати Р > АТС.

Р, МR, МС

АТС,АVС

МС МR

Р АТС

 

АТС

АVС

 

 

 
 


QO Q

 

Величина прибутку дорівнює PF = (Р - АТС) ∙ Q. На графіку прибуток відповідає площі заштрихованого прямокутника. За обсягу виробництва QO фірма отримує максимально можливий прибуток і досягає рівноваги.

Фірма знаходиться в стані самоокупності.Дана ситуація виникає коли ринкова ціна дорівнює середнім загальним витратам Р= АТС.

Р, МR, МС




Переглядів: 645

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ринковий попит | Р , АТС МR

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.