Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Квалітети.

Квалітет (клас точності)– це сукупність допусків, відповідних однаковому ступеню точності для всіх номінальних розмірів.

Використання терміну «квалітет» замість «клас точності» введено для того, щоб відразу було ясно, про яку систему допусків і посадок йдеться мова.

У ЄСДП, як і в ІСО, встановлено 20 квалітетів, що позначаються порядковими номерами, що зростають із збільшенням допуску: 01; 0; 1; 2; 3;…; 15; 16; 17; 18. Допуск для квалітету позначається буквами ІТ, за якими слідує номер квалітету. Наприклад, ІТ12 означає допуск за 12-им квалітетом. Просто допуск без віднесення до певної системи позначається літерою Т.

Кількість квалітетів визначалася з урахуванням потреби різних галузей промисловості, перспектив підвищення точності виробів, меж досяжної точності, функціональних і технологічних чинників, прийнятих значень знаменника геометричної прогресії.

Призначення необхідного квалітету – складне техніко-економічне завдання. Вибір квалітетів для різних розмірів деталей у багатьох випадках визначається при розв’язку розмірних ланцюгів, до складу яких входять довжини, товщина, уступи, глибини западини і інші розміри.

Можна вказати загальні рекомендації за призначенням квалітетів для деталей, що створюють рекомендовані посадки.

Точні квалітети (01; 0; 1) призначаються рідко, головним чином для виготовлення плоскопаралельних кінцевих мір довжини, допуски по 1-4у квалітету застосовуються зазвичай при виготовленні робочих і контрольних калібрів. 4-й і 5-й квалітети застосовують рідко, в особливо точних з’єднаннях, що не допускають помітної зміни натягу або зазору. Їх іноді використовують для установки точних підшипників, поршневих кілець, високоточних зубчатих коліс тощо. Часто заданого допуску посадки досягають, використовуючи грубіші квалітети і селективне складання.

6-й і 7-й квалітети використовують у відповідальних з’єднаннях, коли до посадок пред’являються вимоги визначеності, а до деталей – взаємозамінюваності, для забезпечення точного складання. Приклади: установка підшипників кочення нормальної точності, зубчатих коліс середньої точності, підшипників рідинного тертя, для рухомих з’єднань в кривошипно-шатунних механізмах двигунів внутрішнього згорання, перехідні посадки, посадки з натягом середньої величини тощо. В автомобільній, авіаційній, верстатобудівній, турбобудівельній промисловості 60-70% відповідальних з’єднань виконується за даними квалітетами.

8-й і 9-й квалітети застосовують для отримання щодо великих гарантованих зазорів і натягу і для посадок, що забезпечують середню точність збірки. Приклади: поверхні, що сполучаються, в посадках з великим натягом, отвори в перехідних посадках зниженої точності, опори ковзання середньої точності в умовах напіврідинного тертя тощо.

10-і квалітет застосовують в посадках із зазором в тих же випадках, що і 9-й квалітет, коли умови складання або експлуатації допускають збільшення коливань зазорів в з’єднаннях.

11-й і 12-й квалітети застосовують для грубих з’єднань з великими гарантованими зазорами, для невідповідальних з’єднань (деталі з пластмас, штамповані деталі, кришки, фланці і т. п.).

Грубі квалітети (13; 17-й) застосовуються для габаритних розмірів і для невідповідальних деталей.

Для з’єднань використовуються тільки вісім квалітетів для отворів (з 5-го по 12-ій) і дев’ять квалітетів для валів (з 4-го по 12-ий). Решта квалітетів використовується для елементів деталі, що не сполучаються.

У системі ЄСДП для розмірів від 1 до 500мм утворено 19 класів точності, що позначаються цифрами 09; 08;…; 02; 1; 2; 2а; 3; 3а; 4; 5; 7; 8; 9; 10 в порядку зменшення точності (збільшення допуску). Для розмірів більше 500 мм утворено 12 класів точності (ГОСТ 2689-54).

У ЄСДП СЄД для розмірів до 10000 мм встановлено 19 квалітетів: 01, 0, 1, 2 …, 17. В порядку зменшення точності допусків квалітетів, умовно позначають ІТ01, ІТ0, ІТ2 …, ІТ16, ІТ7. Для квалітетів від 5 до 17 допусків обчислюють за формулою (12). Число одиниць допуску априймають за таблицями. Починаючи з ІТ6 значення аутворюють геометричну прогресію із знаменником , тобто при переході до кожного наступного квалітету число одиниць допуску збільшується на 60%, а через п’ять квалітетів – в10 разів. Наприклад, для ; для інтервалу розмірів понад 18 до 30 мм ІТ6 = 13 мкм; ІТ11=130 мкм. Така закономірність дозволяє встановлювати допуски і число одиниць адля квалітетів грубіше 17. Квалітети 01 і 0 з допусками точніше допуску квалітету 1 введені пізніше у зв’язку з підвищенням вимог до точності машино- і приладобудівної продукції. У найбільш точних квалітетах основний вплив на точність розмірів чинить похибка вимірювання, яка прямопропорційна розміру. Тому для розмірів до 500 мм в перших трьох квалітетах допуски, що лінійно залежать від розміру, обчислюють за наступними формулами:

. (24)

. (25)

. (26)

Допуски квалітетів 2-4 складають геометричну прогресію між ІТ1 та ІТ5.

Для розмірів понад 500 до 10000 мм допуски в квалітетах 01, 0 і 1 також обчислюють за формулою (12), приймаючи арівним відповідно 1; 1,41 і 2. Допуски квалітетів 2-4 також приблизно є членами геометричної прогресії між допусками.




Переглядів: 4324

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діапазони та інтервали розмірів. | Поля допусків.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.