Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Королевич Владислав Гетьман Сагайдачний О.Васнецов Вид на Кремль

 

Сагайдачний, з реєстровими козаками і польськими військами, зумів визволити Владислава з облоги. Але, надалі, від штурму Москви раптом відмовився, і повернувся з козаками на Україну. Деякі історики стверджують, що Сагайдачний не бажав воювати з православним російським народом, близьким до українського (можливо бачив у московитах майбутніх потенційних союзників у боротьбі з Польщею).

Роставицька угода 1619 року

Польський король був незадоволений занадто незалежною політикою Сагайдачного. Не подобалось полякам і свавільство селян, які бажаючи врятуватися з кріпацтва, намагалися вступити в коло козаків. В результаті важких переговорів Сагайдачного з Жолкевським (представником Речі Посполитої), у 1619 році було укладено Роставицьку угоду: реєстр козаків становив 3 тисячі, реєстрові козаки повинні були мешкати лише у королівських маєтках і на Запоріжжі, отримувати платню 40 тисяч злотих на рік, нереєстрові козаки поверталися під владу панів і старост. Умови угоди викликали незадоволення простих козаків на Січі. У 1620 році вони обрали нового гетьмана Січі – Якова Неродича-Бородавку. Сагайдачний залишився лише реєстровим гетьманом.

 

Московський похід 1618 року П. Сагайдачного (детальніше)

У 1618 році, за наказом короля, Сагайдачний очолив 20 тисячне козацьке військо під час польської інтервенції в Росію(король обіцяв за це визнати православну церкву). Польський королевич Владислав мріяв про московський трон і хотів для здійснення цих планів використати авантюриста Лжедмитрія ІІ. Але дійшовши до села Тушино королевич потрапив у скрутне становище. Вирушивши йому на допомогу, гетьман зайняв Путивль, Лівни, Єлець, Шацьк, Калугу, івизволив Владислава з облоги. Об’єднавшись з поляками, гетьман підійшов до Москви, але від штурму міста раптом відмовився, і повернувся з козаками на Україну. Одні історики стверджують, що це відбулося з-за сварок з поляками(гетьманом Ходкевичем, Владиславом, що хотіли довгої облоги Москви, а гетьман мав свій план), інші стверджують, що Сагайдачний не бажав воювати з православним російським народом, близьким до українського(можливо бачив у московитах майбутніх потенційних союзників у боротьбі з Польщею). Лише завдяки силі козацької зброї, полякам вдалося з меншими втратами вийти з цієї війни. За Деулінським перемир’ям 1618 року Речі Посполитої і Московщини, остання втрачала Смоленщину і Сіверщину. Але польський король був незадоволений занадто незалежною політикою Сагайдачного. (З Інтернету).

 

 

5. Культурна і релігійна діяльність П.Сагайдачного

Культурно-освітня діяльність

Петро Сагайдачний був відомий і як культурно-освітній діяч. За його активної участі у Києві був створений культурний гурток, куди входили визначні діячі того часу: педагог і священик Іов Борецький, архімандрит і письменник-полеміст Єлисей Плетенецький, філософ і письменник Касіян Сакович, вчений і письменник Мелетій Смотрицький та інші.

 

Петро Сагайдачний Єлисей Плетенецький Мелетій Смотрицький Іов Борецький

 

Гетьман підтримував Київське богоявленське братство. Після Московського походу 1618 року він вступив в братство разом з усім кошем Запорозьким. Матеріально підтримував Київську братську школу. Для неї було закуплено папір, потрібну літературу, спорядження. Завдяки діяльності Сагайдачного Києву було повернуто значення культурно-релігійного центру.

Відновлення ієрархії православної церкви

У 1620 році, скориставшись перебуванням у Києві єрусалимського патріарха Феофана, що їхав з Москви, Сагайдачний домігся від нього висвячення нового православного митрополита(9 жовтня 1620 року цю посаду обійняв Іов Борецький) і 5 єпископів для 5 єпархій. Козацький загін охороняв Феофана, супроводжуючи його до кордону Молдавії. І хоча відновлення ієрархії православної церкви польський уряд не визнав, проте каральних дій не чинив.

 


Читайте також:

 1. Боротьба проти гетьманату
 2. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
 3. Боротьба українського народу проти німецько-австрійської окупації та гетьманату.
 4. Воєнно-політичні події 1649 – 1653 рр. Утворення Української гетьманської держави.
 5. Гетьман Дорошенко. Наростання Руїни. Іван Самойлович
 6. Гетьман І.Виговський, його боротьба за збереження незалежності України. Гадяцький договір 1658р.
 7. Гетьман І.Мазепа та його роль в українській історії.
 8. Гетьман Іван Мазепа: його внутрішня і зовнішня політика.
 9. Гетьман Михайло Дорошенко
 10. Гетьман Пилип Орлик. Конституція 1710 р. – видатна пам’ятка суспільно-політичної думки України XVIII ст.
 11. Гетьманат
 12. Гетьманат
Переглядів: 815

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Селянин за плугом Князь(Портрет Лева Сапеги) | Посольства до Москви щодо захисту православних

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.073 сек.