Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глава 7

з метою, щоб десятки разів не повторювати загальні ознаки при визна­ченні діяння адміністративного правопорушення.

Наприклад, ст. 148 КУпАП застерігає: «Пошкодження таксофонів — тягне за собою накладення штрафу». Ця стаття означає, якщо осудна осо­ба, яка досягла 16 років, умисно пошкоджує телефон-автомат, то компе­тентний орган має право накласти на неї адміністративне стягнення у ви­гляді попередження або штрафу. Отже, відповідно з'ясування складу будь-якого адміністративного правопорушення в обов'язковому порядку містить аналіз статей Загальної й Особливої частин КУпАП.

Саме такий висновок щонайкраще відповідає сьогоднішнім потребам науки та практики.

Усі ознаки складу адміністративного правопорушення взаємопов'яза­ні та взаємозалежні, тобто їх сукупність є цілісним системним утворен­ням. Візьмемо для прикладу дрібне розкрадання (ст. 51 КУпАП). Самі по собі такі його ознаки, як державне чи колективне майно, намір, досяг­нення 16-річного віку тощо, взяті як окремо, так і в сукупності, нічого вартого осуду не містять. Але якщо вони поєднуються законодавцем у відповідній нормі як ознаки конкретного протиправного діяння, перед нами виникає юридична модель адміністративного правопорушення (йо­го склад).

З визнання такої властивості складу, як цілісність, випливає дуже важливий висновок: якщо в діянні немає хоч би однієї з ознак, що міс­тяться у складі, то в ньому немає і цього складу. Тобто воно не може бу­ти кваліфіковане за конкретною статтею, на основі норми права, що за­кріплює цей склад. Це означає, що в діянні або є інший склад, або немає ніякого.

Велике практичне значення має виділення постійних і перемінних ознак складів правопорушень.

До постійних належать ознаки, які отримали загальне визнання у за­конодавстві, правовій теорії, соціальній практиці. Наприклад, «вік адмі­ністративної відповідальності», «безквитковий проїзд», «транспортний засіб», «пішохід», «торгівля з рук» тощо.

Перемінними називають ознаки, зміст яких може доволі часто зміню­ватись. За правилом, ці ознаки містяться у підзаконних актах. Наприк­лад, законом установлена відповідальність за порушення правил санітарії (статті 42, 43, 107), торгівлі спиртними напоями (ст. 156), благоустрою населених пунктів (ст. 152), тримання собак і кішок (ст. 154), охорони лі­ній і споруд зв'язку (ст. 147) і т. ін. Ці правила можуть установлюватися, змінюватися, скасовуватися відповідними органами, що тягне за собою зміну ознак відповідних складів.

При описі складів досить широко використовуються оцінні ознаки. Зміст таких ознак у нормативному порядку чітко не визначається і пи­тання про їх наявність або відсутність вирішується практичними праців­никами з урахуванням конкретних обставин. Тому значну роль у роз-


Адміністративно-деліктне право______________________________ 231

крихті їхнього змісту відіграють теоретичні дослідження. Це такі ознаки, як «грубе порушення» (статті 85, 86, 108), «істотна шкода» (ст. 186), «аварійна обстановка» (ст. 128і), «забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання» (ст. 184), «безгосподарне утримання» (ст. 150), «об'єкти, що сприяють масовому скупченню птахів, небезпечних для по­льотів повітряних суден» (ст. 111), «образливе чіпляння до громадян» (ст. 173), стан, «що ображає людську гідність і громадську мораль» (ст. 178), «злісна непокора» (ст. 185), «злісне ухилення» (статті 1853, 1854), «поважні причини» (ст. 210) і т. ін.

Ознаки можна розрізняти за ступенем узагальнення. У такому разі йдеться про ознаки: а) загальні; б) родові або видові; г) конкретні або одиничні.

Загальні властиві всім складам (протиправність, осудність, вина та ін.).

Родові (видові) характерні для групи складів. Наприклад, для складів, що описують правопорушення у галузі стандартизації, якості продукції, метрології і сертифікації, специфічним буде об'єкт зазіхань — суспільні відносини, що складаються в цій сфері.

Конкретні (одиничні) характеризують окремі конкретні склади. На­приклад, «нецензурна лайка» (ст. 173), «безквитковий проїзд пасажирів» (ст. 135), «проституція» (ст. 181і), «тиша в громадських місцях» (ст. 182), «невелика кількість наркотичних засобів» (ст. 44), «організатор вуличного походу» (ст. 185і), «неповага до суду» (ст. 1853).

Характеризуючи ознаки, важко обминути одну цікаву обставину. Зазвичай законодавець прямо називає ознаки проступку або точно вка­зує на окремо прийняті та чинні норми, правила тощо, в яких вони міс­тяться. Проте в одному випадку, чи то через очевидність факту, чи в ре­зультаті відхилень від правил правотворчості, ознака виводиться логіч­ним шляхом. Це стосується ст. 180 «Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння» КУпАП. У ній не сказано, з якого віку може наставати відпо­відальність за таке правопорушення. Аналіз статті дає змогу зробити тільки один висновок: за такі дії відповідальність має наставати не з 16 років, як установлено загальними правилами (ст. 12 КУпАП), а з 18 років — віку повноліття.

Види складів адміністративних правопорушень.Склади адміністра­тивних правопорушень поділяються залежно від:

1) ступеня суспільної небезпеки — на основні і кваліфіковані;

2) характеру шкоди — на матеріальні і формальні;

3) суб'єкта проступку — на особисті і службові (посадові);

4) структури — на однозначні й альтернативні;

5) особливості конструкції — на описові і бланкетні (відсильні).
Коротко зупинимося на характеристиці кожного з перелічених видів

складів адміністративних правопорушень.

1. Основні і кваліфіковані склади. Визнаючи те чи інше діяння ад-


232____________________________________________ Глава 7

міністративним правопорушенням і встановлюючи за його вчинення санкцію, законодавець враховує, що ступінь суспільної небезпеки одно­типних проступків може бути різний. Так, порушення водіями транс­портних засобів правил проїзду залізничних переїздів характеризується більшою громадською небезпекою, якщо при цьому виникла аварійна об­становка (ст. 123).

Внаслідок цієї обставини законодавець у ряді випадків конструює кілька складів адміністративних проступків, належних до одного типу діянь. Такі склади різняться ступенем громадської небезпеки. На більш високий ступінь небезпеки вказують додаткові ознаки, які прийнято на­зивати кваліфікуючими.

Таким чином, ознаки можуть бути основними, тобто такими, що мають місце в кожному випадку вчинення проступку, і кваліфікуючими, тобто такими, що доповнюють основні.

Основні ознаки утворюють так званий основний склад. Якщо необ­хідно законодавець доповнює склад кваліфікуючими ознаками, за наяв­ності яких діяння може кваліфікуватися за статтею, що передбачає суво­ріше покарання. Склади з такими ознаками називають кваліфікованими.

Частіше в КУпАП трапляються такі кваліфікуючі ознаки, як повтор­ність (статті 130, 1863, 1644, 154, 181і, 187 та ін.), наявність або можли­вість настання шкідливих наслідків (статті 123, 126, 127, 128і та ін.), стан сп'яніння (ст. 127 та ін.), аварійна ситуація (статті 123, 127, 128і та ін.), залишення місця події (ст. 127), учинення діяння посадовою особою (статті 73, 74, 75, 76, 77, 208і, 209, 1952), грубе порушення правил (статті 85 і 108).

2. Матеріальні і формальні склади. До матеріальних належать склади, у яких: а) міститься така ознака, як настання шкідливих матері­альних наслідків антигромадського діяння. Наприклад, пошкодження лісу стічними водами, що спричинило його усихання (ст. 72), знищення лісу в результаті підпалу (ст. 77), дрібне розкрадання майна (ст. 51); б) описується дія, що обов'язково спричиняє шкідливі наслідки, хоч ос­танні законом і не названі: самовільне користування надрами (ст. 47); пе­ревищення лімітів використання природних ресурсів (ст. 912); безгоспо­дарне використання електричної енергії для освітлення (ст. 98).

До формальних (термін умовний) належать склади, в яких немає ознаки настання шкідливих матеріальних наслідків. Наприклад, прожи­вання за недійсним паспортом (ст. 197), неявка за викликом у військо­вий комісаріат (статті 210, 211і), порушення правил в'їзду в прикордонну зону (ст. 202), прийняття паспорта в заставу (ст. 201).

Слід підкреслити, що вчинення проступку, передбаченого статтею КУпАП, що містить формальний склад, нерідко тягне за собою настання майнового збитку. Наявність збитку в таких випадках не є конструктив­ною ознакою складу, але враховується у разі визначення розміру стяг­нення. Наприклад, непідготовленість установок, що використовують газ,


Адміністративно-деліктне право______________________________ 233

до роботи на резервних видах палива (ст. 103), пуск газу без дозволу ор­ганів державного газового нагляду (ст. 101), порушення технічних умов на виконання будівельно-монтажних робіт (ст. 96), порушення інструк­цій з безпечного ведення робіт у промисловості (ст. 93).

Завершуючи характеристику матеріальних і формальних складів ад­міністративних правопорушень, зазначимо, що в кримінальному праві в ці поняття вкладається дещо інший зміст. Під матеріальними складами тут розуміють ті, в яких момент закінчення злочину пов'язуєтья з на­станням суспільне небезпечних наслідків (за вбивство особа притягуєть­ся лише в тому випадку, якщо в результаті його дій настала будь-чия смерть); під формальними — ті, за яких настання суспільне небезпечних наслідків не є ознакою, тобто для визнання злочину з таким складом до­статньо встановити, що вчинене діяння, заборонене законом. До таких злочинів належить, наприклад, незаконне носіння вогнепальної зброї.

3. Особисті і службові склади. Склади адміністративних правопо­
рушень поділяються на особисті і службові (посадові) залежно від того,
хто є суб'єктом проступку — просто громадянин чи посадова особа (стат­
ті 86, 93, 96, 201). Для посадового проступку характерно, що протиправне
діяння має бути вчинене через дію по службі. Посадові особи, як зазна­
чено в ст. 14 КУпАП, підлягають адміністративній відповідальності за
адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установле­
них правил, забезпечення виконання яких входить до їхніх службових
обов'язків.

4. Однозначні й альтернативні склади. Велике практичне значення
має поділ складів на однозначні й альтернативні. Однозначні склади
описують ознаки одного діяння у межах однієї статті нормативного акта.
Наприклад, доведення неповнолітнього до стану сп'яніння (ст. 180), дріб­
не хуліганство (ст. 173), заняття проституцією (ст. 181і), торгівля з рук
у невстановлених місцях (ст. 160).

Альтернативні склади описують кілька дій у межах однієї статті нор­мативного акта. При цьому проступком вважається вчинення як однієї з описаних дій, так і кількох (або навіть усіх). Наприклад, ст. 189 КУпАП установлює відповідальність за порушення правил відкриття поліграфіч­них і штемпельних підприємств, придбання, збут, використання, облік, зберігання розмножувальної техніки, шрифтів і матриць особами, відпо­відальними за додержання цих правил.

Проступком буде і порушення тільки правил обліку чи тільки правил збереження, і тільки правил використання розмножувальної техніки, і порушення всіх зазначених правил разом. У цій статті ми зустрічаємо, крім того, альтернативу предметів проступку: у ній йдеться про норми, які регламентують дії відповідно поліграфічного устаткування, розмно­жувальних апаратів, шрифтів, матриць.

Таким чином, якщо однозначний склад називає ті єдині ознаки, сукупність яких його утворює, то в альтернативному є кілька варіантів


234______________________________________________________ Глава 7

ознак. Частіше ця особливість в описі ознак зумовлена прагненням зако­нодавця уникнути загальних формулювань, розкрити зміст ознаки, кон­кретизувати її. А в ряді випадків конструювання альтернативних складів пов'язано з прагненням нормотворчих органів заощадити нормативний матеріал і замість кількох статей створити єдину, але більш широку за охопленням явищ.

5. Описові і блаикетиі (відсильні). Описові склади цілком розкрива­ють зміст і сутність діяння, що визнається адміністративним правопору­шенням. Наприклад, дрібне хуліганство (ст. 173), розпиття спиртних на­поїв на виробництві (ст. 179), завідомо неправдивий виклик спеціальних служб (ст. 183), навмисне псування паспорта чи втрата його з необереж­ності (ст. 198).

Бланкетні склади вказують на те, що ознаки проступку містяться в окремо встановлених нормах і правилах. Наприклад, порушення правил адміністративного нагляду (ст. 187), порушення правил торгівлі спирт­ними напоями (ст. 156), порушення правил охорони і використання пам'ятників історії і культури (ст. 92).

Крім зазначених, в основу класифікації складів адміністративних правопорушень можуть бути покладені й інші критерії. За такою озна­кою суб'єктивної сторони як форми вини, проступки можна поділити на навмисні та необережні, а за ознакою мотиву поведінки — на корисливі та некорисливі тощо.

Структура складу адміністративного правопорушення.Правопору­шення як подія, що сталася реально, є ніщо інше, як специфічна поведін­ка людини чи групи людей.

Будь-яка поведінка, зокрема й протиправна, це результат взаємодії людської свідомості (уявлення щодо навколишнього світу та внутріш­нього ставлення до подій, що відбуваються) і людських діянь (вчинків), що спрямовані на зовнішні об'єкти (довкілля і суспільство). Отже, пове­дінка — це взаємозв'язок і взаємозалежність суб'єктивного (свідомості) і об'єктивного (вчинку, діяння). Виходячи з цього у будь-якій поведінці, у тому числі й протиправній (правопорушенні), виділяють чотири чинни­ки, які її утворюють: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сто­рону. У зв'язку з цим і склад проступку конструюють як сукупність чо­тирьох аналогічних елементів.

Таким чином, об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторо­на становлять структуру складу адміністративного правопорушення. Зу­пинимося на характеристиці кожного з зазначених елементів.

/. Об'єкт це те, на що спрямоване посягання. Об'єктом адмініст­ративного проступку, як і будь-якого правопорушення, є суспільні відно­сини. Визначені діяння тому і називаються антигромадськими і заборо­няються, що заподіюють шкоду існуючим суспільним відносинам. Ви­знання останніх об'єктом правопорушення допомагає розкрити соціальну


Адміністративно-деліктне право______________________________ 235

сутність адміністративного проступку, моральний характер адміністра­тивної відповідальності.

Законодавець забороняє курити у невстановлених місцях (статті 110, 115), управляти транспортом у нетверезому стані (ст. 130), організовувати азартні ігри (ст. 181), їздити в громадському транспорті без квитка (ст. 135), знищувати корисну для лісу фауну (сг. 76), мешкати без паспор­та (ст. 197), ламати телефони-автомати (ст. 148) тощо, тому що такі дії заважають нормальному розвиткові схвалюваних державою суспільних зв'язків.

Не всі соціальне корисні відносини врегульовано за допомогою пра­ва, і не всі врегульовані правом відносини охороняються юридичними санкціями. Об'єктом адміністративного проступку можуть бути лише та­кі суспільні відносини, які охороняються адміністративною санкцією.

Цей висновок безпосередньо випливає зі ст. 1 КУпАП, у якій зазна­чено, що завданням законодавства про адміністративні правопорушення є охорона конституційного ладу України, власності, прав і свобод грома­дян, а також прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого праворядку, зміцнення законності, запобігання правопору­шенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших гро­мадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, від­повідальності перед суспільством.

Отже, об'єктом адміністративного проступку визнаються суспільні відносини, врегульовані правовими нормами, які охороняються адмініст­ративними санкціями. Якщо ми говоримо про об'єкт проступку як еле­мент (сторону) його складу, то маємо на увазі ознаки об'єкта, зазначені у відповідній нормі.

У багатьох випадках у статтях Особливої частини КУпАП прямо за­значені ознаки об'єкта, що охороняється: порушення права державної власності на надра (ст. 47), порушення права державної власності на во­ди (ст. 48), порушення права державної власності на ліси (ст. 49), пору­шення права державної власності на тваринний світ (ст. 50).

Ознаки об'єкта, що охороняється, закріплюються також у назві глав Особливої частини: «Адміністративні правопорушення, що посягають на власність» (глава 6), «Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку» (глава 14), «Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління» (глава 15).

Крім того, мають місце випадки, коли вони логічно випливають зі змісту статті. Так, ст. 132 КУпАП встановлює відповідальність за само­вільне використання з корисливою метою транспортних засобів, машин чи механізмів, що належать підприємствам, установам, організаціям. Хоч ця стаття вміщена в главі 10 «Адміністративні правопорушення на транс­порті, в галузі шляхового господарства і зв'язку», об'єктом такого про-


236______________________________________________ Глава 7

ступку виступає власність. Це виявляється особливо наочно у разі вико­ристання з корисливою метою не транспортного засобу, а, скажімо, буро­вої установки, зварювального апарата, розчинозмішувача, електропідйом­ника.

Велике теоретичне і практичне значення має класифікація об'єктів проступків. Саме класифікація дозволяє чітко визначити об'єкт кожного діяння, його місце в загальній системі відносин, що охороняються адмі­ністративними санкціями, його цінність. Вона допомагає структурувати весь масив суспільних відносин, що охороняються в адміністративному порядку, правильно кваліфікувати протиправні діяння, а також обрати оптимальний захід впливу на правопорушника. Залежно від ступеня уза­гальнення, рівня абстрагування розрізняють загальний, родовий, видовий і безпосередній об'єкти проступків.

У першому випадку, цілком абстрагуючись від будь-яких конкретних ознак суспільних відносин, використовують тільки ті, що єдині для об'­єктів усіх адміністративних правопорушень. Рівень узагальнення знижу­ється при виділенні родових, ще більше — при виділенні видових об'єк­тів і стає мінімальним, якщо йдеться щодо безпосередніх об'єктів.

Загальним об'єктом адміністративних проступків є суспільні відноси­ни, що мають дві ознаки: по-перше, вони регулюються різними галузями права; по-друге, охороняються адміністративними санкціями. Так, ст. 10 «Висновок колективного договору» КЗпП передбачає попереднє обгово­рення умов договору. Порушення цієї норми тягне за собою відповідаль­ність за ст. 41і «Ухилення від участі в переговорах щодо укладення, змі­ни або доповнення колективного договору, угоди» КУпАП.

Родовий об'єкт — це однорідна група суспільних відносин, що є не­від'ємною і самостійною частиною загального об'єкта, тобто самостійною частиною якогось цілого. Розподіл цього цілого (загального об'єкта) на частини (родові об'єкти) може проводитися за різними критеріями.

По-перше, усю сукупність суспільних відносин, що охороняються ад­міністративними санкціями, можна поділити на частини залежно від то­го, якою галуззю права вони регулюються. Отже, можна говорити про ад­міністративні, земельні, трудові, цивільні та інші правовідносини як ро­дові об'єкти проступків.

По-друге, як критерій класифікації можна використовувати структу­ру соціально-господарського комплексу. За цією ознакою можна виділи­ти такі родові об'єкти, як відносини в сільському господарстві, промис­ловості, на транспорті тощо.

По-третє, як критерій класифікації можна використовувати зміст суспільних відносин, що охороняються. З урахуванням цього критерію розрізняють такі родові об'єкти, як власність, громадський порядок, гро­мадська безпека, здоров'я населення, порядок управління.

При кодифікації адміністративного законодавства для класифікації всього масиву складів адміністративних правопорушень (Особлива час-


Адміністративно-деліктне право______________________________ 237

тина розділу II КУпАП) законодавець застосував другий і третій крите­рії. Таким чином, класифікацію складів проведено залежно від:

• структури соціально-господарського комплексу;

• змісту відносин, що охороняються.

Залежно від структури соціально-господарського комплексу склади проступків об'єднано у главі 8 «Адміністративні правопорушення в про­мисловості, будівництві та в галузі використання електричної і теплової енергії», главі 10 «Адміністративні правопорушення на транспорті, в га­лузі шляхового господарства і зв'язку» тощо.

Залежно від змісту відносин, що охороняються, склади проступків об'єднано в главі 6 «Адміністративні правопорушення, що посягають на власність», главі 14 «Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку» тощо.

Використання при кодифікації двох критеріїв призвело до того, що проступки, що посягають на єдиний родовий об'єкт, виявилися в різних главах. Зокрема, основна маса складів, пов'язаних з посяганням на влас­ність, міститься не в главі 6 «Адміністративні правопорушення, що пося­гають на власність», а в інших главах. Наприклад, ст. 104 «Потрава посі­вів» — у главі 9; ст. 132 «Самовільне використання транспортних засобів підприємств з корисливою метою», статті 110, 115, 119, 139 «Пошко­дження транспортних засобів і шляхових споруд», ст. 148 «Пошкодження таксофонів» — у главі 10; ст. 150 «Самовільне переобладнання та пере­планування жилих приміщень» у главі 11 тощо.

Звичайно, такий підхід не бездоганний, але на цому етапі кодифікації законодавства про адміністративну відповідальність його було визнано найбільш корисним.

Видовий об'єкт — це різновид родового об'єкта. Видовий об'єкт утво­рюють спільні для ряду проступків суспільні відносини. Вони виступа­ють відокремленою і досить самостійною частиною родового об'єкта. На­приклад, якщо взяти такий родовий об'єкт, як власність, то її види — це власність приватна, колективна, державна (див. п. 4 ст. 2 Закону України «Про власність» від 7 лютого 1991 р.). Видовий об'єкт широко викори­стовується законодавцем, який спеціальними актами встановив адмініст­ративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху, вій­ськового обліку, прав споживачів тощо.

Безпосередній об'єкт. Адміністративний проступок завдає шкоди кон­кретним суспільним відносинам, що охороняються адміністративною санкцією. Саме ці відносини є безпосереднім об'єктом проступку. На­приклад, при дрібному розкраданні держаного майна — це відносини що­до оперативного управління певним об'єктом державної власності; при перевищенні швидкості — громадська безпека на певній дорозі.

Не позбавлений доцільності поділ адміністративних правопорушень на одно-, дво- і навіть триоб'єктні. Перші завдають збитку одному об'єк­тові, а другі і треті — кільком. Так, злісна непокора працівникові міліції


238_____________________________________________________ Глава 7

(ст. 185) посягає і на порядок державного управління, і на громадський порядок; незаконна порубка лісу — на раціональне природокористування і державну власність.

Адміністративне законодавство в ряді випадків визнає безпосереднім об'єктом предмет посягання.

Зокрема пункти 3 і 4 ст. 24, статті 28 і 29 регламентують конфіскацію і сплатне вилучення предмета, що був безпосереднім об'єктом адмініст­ративного правопорушення. Чи не суперечить це положенню щодо того, що об'єктом правопорушення є суспільні відносини? Ні. Посягання на суспільні відносини здійснюється шляхом впливу на його елементи, а та­кими є суб'єкти відносин, їх зв'язки, діяльність, матеріальні речі (пред­мети).

Суспільні відносини порушуються внаслідок руйнування сформова­них зв'язків (крадіжка), заподіяння шкоди речам (потрава посівів, псу­вання таксофонів), посягання на учасників відносин. Предмет посягання — елемент суспільних відносин, його складова частина. Очевидно, що охорона суспільних відносин має на меті також і охорону елементів, з яких вони складаються.

2. Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Об'­єктивна сторона складу проступку — це зовнішній прояв суспільне не­безпечного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною адміністра­тивно-правових санкцій. Відповідно до цього об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення утворюють ознаки, що характеризу­ють зовнішні прояви проступку. Тобто це система передбачених нормою адміністративного права ознак, які характеризують зовнішній бік право­порушення.

У реальній дійсності виокремити в діяльності людини зовнішню і внутрішню сторони неможливо. Людська діяльність є визначеною психо­фізичною єдністю. У вчинках людини, у її діяльності чи бездіяльності завжди виявляється її психічний настрій, прагнення до досягнення по­ставленої мети. Крім того, сторонній спостерігач про внутрішні пережи­вання, думки, почуття, цілі людини може судити тільки за зовнішніми проявами її поведінки. На запитання: «За якими ознаками можна судити про реальні думки і почуття реальної особистості?» відповідь однознач­на: «Такі ознаки — це дії даної особи».

Одним з основоположних принципів адміністративного права є від­повідальність тільки за об'єктивовану поведінку людини, тобто за її ді­яльність або бездіяльність.

Саме тому, забороняючи ті чи інші діяння, законодавець у першу чергу описує їх зовнішні прояви.

Обов'язковою з об'єктивної сторони адміністративного правопору­шення є ознака, що характеризує саме діяння (розкрадання, торгівля, пи­яцтво, придбання, збереження, використання, ухиляння, управління, до­пуск тощо).


Адміністративно-деліктне право______________________________ 239

Ознака діяння — провідна, головна ознака об'єктивної сторони, це стрижень, навколо якого групуються інші її ознаки (спосіб, час, місце тощо). Основу кожного діяння становить свідомий рух тіла, а найчасті­ше — система елементарних дій чи навіть певна діяльність.

Протиправне діяння може бути простим і складним. Просте являє со­бою єдину дію або короткочасну бездіяльність, єдиний короткочасний акт протиправної поведінки. Наприклад, крадіжка, безквитковий проїзд.

Складне діяння або складається з кількох самостійних дій, або роз­тягнуте в часі, або вчинюється групою осіб. Розрізняють такі різновиди складних діянь, які караються в адміністративному порядку:

• з двома різними діями;

• такі, що складаються з альтернативних дій;

• збірні;

• триваючі;

• такі, що продовжуються.

Правопорушення з двома діями — склад такого правопорушення утво­рює єдність двох самостійних дій. Вчинення тільки однієї, передбаченої законом, дії складу правопорушення в цьому випадку не створює. Харак­терним прикладом такого правопорушення може бути дрібна спекуляція (ст. 157 КУпАП). її склад утворить єдність скуповування і перепродажу, тобто єдність двох самостійних дій. Відсутність у діянні скуповування або перепродажу виключає визнання його адміністративним правопору­шенням.

Правопорушенням, що складається з альтернативних дій, є таке, склад якого утворить учинення різних дій, перелічених у законі. При цьому для виконання складу не має значення учинена одна дія, дві дії або всі разом. Тут важливо зазначити, що особа не вчинює нового право­порушення, якщо вона послідовно здійснює всі названі в законі дії, на­приклад, спочатку незаконно придбаває наркотичні речовини, потім пев­ний час їх зберігає і пересилає (ст. 44 КУпАП). Якщо громадянин розпи­ває спиртні напої в громадському місці, а потім з'являється в громадсько­му місці в п'яному стані, що ображає людську гідність і громадську мо­раль, то він теж чинить один, а не два проступки (ст. 178 КУпАП). Са­мостійні дії тієї самої особи щодо виготовлення, збуту заборонених зна­рядь добування об'єктів тваринного або рослинного світу, а також збут незаконно добутої продукції утворюють один склад (ст. 85і КУпАП). Дії робітника торгівлі, що відмовив споживачеві в інформації стосовно това­ру, навчання, безпечного використання, перевірки якості, комплектності, ваги та ціни також утворюють один склад (ст. 156і КУпАП).

Збірний проступок — це проступок, склад якого «зібраний» з кількох різних порушень, що існують самостійно. У нормативному акаті такі склади сформульовані як бланкетні. При формальному підході у цьому випадку завжди можна побачити кілька правопорушень. Законодавець розглядає такі діяння як одне правопорушення. Підставою такого підхо-


240_____________________________________________________ Глава 7

ду до самостійних протиправних діянь є те, що вони тотожні і цілком збі­гаються за юридичними ознаками складу. До них належать порушення різних окремо встановлених правил, інструкцій, вимог.

Наприклад, порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів щодо безпечного ведення робіт у галузях промисловості (ст. 93 КУпАП), вчинення тією самою особою окремих дій, що порушують різні норми, які містяться у правилах складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання промислових і побутових відходів, розглядаються законодавцем як одне правопорушен­ня (ст. 82 КУпАП). Аналогічним чином розглядаються порушення пра­вил тримання собак і котів (ст. 154 КУпАП), адміністративного нагляду (ст. 187 КУпАП), торгівлі спиртними напоями (ст. 156 КУпАП), охорони і використання пам'яток історії та культури (ст. 92 КУпАП), навчання карате (ст. 196 КУпАП) тощо.

Правопорушення, що тривають, почавшись з будь-якої протиправної дії чи бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконан­ня обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути як активна дія, так і бездіяльність. Потім винний або не виконує конкретно покла­дений на нього обов'язок, або виконує його не повністю, не належним чи­ном, і його поведінка оцінюється як бездіяльність щодо цього обов'язку. Прикладами адміністративного проступку, що триває, можна назвати проживання без паспорта (ст. 197 КУпАП), невиконання правил військо­вого обліку (ст. 210 КУпАП), самовільне підключення телефонного апа­рату до діючого телефону (ст. 1481 КУпАП).

Правопорушення, що триває, може припинятися як фактично, так і юридичне. Фактичне припинення відбувається або шляхом виконання обов'язку, або в результаті зміни обстановки. Юридичне припинення оз­начає, що винний притягнутий до відповідальності за своє діяння, а обов'язок ще не виконав. Наприклад, за проживання без паспорта винно­го оштрафовано. У день винесення постанови про застосування санкції правопорушення, що триває, вважається закінченим. З наступного дня починається нове аналогічне правопорушення.

Адміністративне правопорушення, що продовжується, складається з низки тотожних, тісно пов'язаних між собою проступків, їх сукупність утворює єдине правопорушення. Таке правопорушення складається з ок­ремих, дискретних, тотожних діянь, що віддалені одне від одного в часі. Вони цілком збігаються за основними юридичними ознаками (формою провини, метою суб'єкта, обсягом, місцем і характером дій тощо), між ними існує тісний внутрішній зв'язок, їх можна порівняти з ланками од­ного ланцюга.

Адміністративними проступками, що продовжуються, вважаються, при­міром, такі як багатократні пошкодження таксофонів (ст. 148 КУпАП), багаторазове фотографування з борта повітряного судна (ст. 112 КУпАП), багатократне проведення без належного дозволу водолазних


 


Адміністративно-деліктне право______________________________ 241

робіт у портових водах (ст. 114 КУпАП) тощо. Наприклад, посадова осо­ба автотранспортногно підприємства випускає у рейс кілька автомобілів, у яких вміст забруднюючих речовин у викидах перевищує встановлені нормативи. У такому випадку дії посадової особи утворюють один про­ступок (ст. 80 КУпАП), а не низку тотожних правопорушень.

Неодноразовий перепродаж громадянином скуплених товарів також утворює один проступок — дрібну спекуляцію (ст. 157 КУпАП).

Для правопорушень, що продовжуються, характерно те, що кожне з діянь, що їх утворюють, саме по собі містить всі ознаки складу, і усі ра­зом вони виконують той же склад. Уже перше діяння винного можна кваліфікувати за певною статтею закону. Наступні неправомірні вчинки істотно не змінюють ні юридичне значущих властивостей, ні юридичної оцінки вчиненого. Вони лише збільшують тривалість правопорушення у часі, розмір заподіяної шкоди тощо.

Правопорушення, що продовжується, (як і те, що триває) може при­пинятися фактично й юридичне.

Діяння з ознаками адміністративного правопорушення може бути за­кінченим і незакінченим (перерваним з тих чи інших причин, що не до-сягли бажаної мети). На відміну від кримінального законодавства, КУпАП не містить у загальній частині статті (аналогічної статтям 14 і 15 КК), що передбачає відповідальність за незакінчене правопорушення, тобто за підготовку до нього або замах на нього. Таким чином, законода­вець встановлює загальне правило, за яким навмисне створення умов для вчинення протиправних дій не є адміністративним правопорушенням і незакінчене правопорушення не карається.

Разом з тим Особлива частина КУпАП містить кілька статей, якими встановлюється відповідальність за підготовчі дії, тобто відповідальність за незакінчене діяння (незакінчене діяння визнається адміністративним правопорушенням).

Так, ст. 188 КУпАП встановлює відповідальність за приховану від ог­ляду передачу або спробу передачі заборонених предметів особам, які перебувають у виправно-трудових установах. Стаття 1852 має відповідну назву — «Створення умов для організації і проведення з порушенням установленого порядку зборів, мітингів, вуличних походів або демонст­рацій».

Кожне явище реального світу існує в часі та просторі. Розташування правопорушення у часі і просторі є його важливими ознаками. У відпо­відних випадках вони фігурують як конструктивні ознаки. Коли виникає необхідність ввести час до складу як конструктивну ознаку, законодавець враховує форму діяння. Якщо йдеться про діяння у формі дії, то ознака часу — момент вчинення проступку.

Наприклад, заборонений час (статті 85, 182 КУпАП), час судового засідання (ст. 1853 КУпАП), час проходження (ст. 208 КУпАП), стоянки (ст. 207 КУпАП), експлуатації (ст. 97 КУпАП) тощо. У такий спосіб за-





Переглядів: 542

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Глава 7

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.