Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глава 9

вкладаються зарубіжними інвесторами (державами, банками, компанія­ми, підприємцями, приватними особами).

Залежно від обсягу коштів, які інвестуються, виділяють інвестиції контролюючі та неконтролюючі. Контролюючі — це прямі інвестиції, що забезпечують володіння більш як 50 відсотками голосуючих акцій іншої компанії; неконтролюючі — забезпечують володіння менш як 50 відсот­ками голосуючих акцій іншої компанії.

Основним нормативним документом, який регламентує діяльність іноземних інвесторів на території України, є Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19 березня 1996 р., що визначає особливості режиму іноземного інвестування виходячи з цілей, принципів і положень законодавства України.

Згідно з ним іноземні інвестиції в економіку України можуть здій­снюватися у вигляді: іноземної валюти, що визнається конвертованою Національним банком України; валюти України — при реінвестиціях в об'єкт первинного інвестування чи в будь-які інші об'єкти інвестування відповідно до законодавства України за умови сплати податку на прибу­ток (доходи); будь-якого рухомого і нерухомого майна та пов'язаних з ним майнових прав; акцій, облігацій, інших цінних паперів, а також кор­поративних прав (прав власності на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, створеної відповідно до законодавства України або за­конодавства інших країн), виражених у конвертованій валюті; грошових вимог та права на вимоги виконання договірних зобов'язань, які гаранто­вані першокласними банками і мають вартість у конвертованій валюті, підтверджену згідно з законами (процедурами) країни інвестора або між­народними торговельними звичаями; будь-яких прав інтелектуальної власності, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно з за­конами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельни­ми звичаями, а також підтверджена експертною оцінкою в Україні, вклю­чаючи легалізовані на території України авторські права, права на вина­ходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, ноу-хау тощо; прав на здійснення господарської діяльності, включаючи права на користування надрами та використання природних ресурсів, наданих відповідно до законодавства або договорів, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно з законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями; інших цінностей відповідно до чинного законодавства України.

Іноземні інвестиції можуть здійснюватися у таких формах: часткової участі у підприємствах, що створюються спільно з українськими юридич­ними і фізичними особами, або придбання частки діючих підприємств; створення підприємств, що повністю належать іноземним інвесторам, фі­лій та інших відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб або придбання у власність діючих підприємств повністю; придбання, не забо­ронене законами України, нерухомого чи рухомого майна, включаючи


Адміністративно-правове регулювання у сфері економіки________ 363

будинки, квартири, приміщення, обладнання, транспортні засоби та інші об'єкти власності, шляхом прямого одержання майна та майнових ком­плексів або у вигляді акцій, облігацій та інших цінних паперів; придбан­ня самостійно або за участю українських юридичних чи фізичних осіб прав на користування землею та використання природних ресурсів на те­риторії України; придбання інших майнових прав; в інших формах, які не заборонені законами України, в тому числі без створення юридич­ної особи на підставі договорів із суб'єктами господарської діяльності України.

Для іноземних інвесторів на території України встановлюється на­ціональний режим інвестиційної та іншої господарської діяльності, за ви­нятками, передбаченими законодавством України та міжнародними дого­ворами України. Для окремих суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють інвестиційні проекти із залученням іноземних інвестицій, що реалізуються відповідно до державних програм розвитку пріоритетних галузей економіки, і територій може встановлюватися пільговий режим інвестиційної та іншої господарської діяльності.

Законами України можуть визначатися території, на яких діяльність іноземних інвесторів та підприємств з іноземними інвестиціями обмежу­ється або забороняється відповідно до вимог забезпечення національної безпеки.

Іноземні інвестиції в Україні не підлягають націоналізації. Державні органи не мають права реквізувати іноземні інвестиції, за винятком ви­падків здійснення рятівних заходів у разі стихійного лиха, аварій, епіде­мій, епізоотій. Зазначена реквізиція може бути проведена на підставі рі­шень органів, уповноважених на це Кабінетом Міністрів України.

Іноземні інвестиції підлягають реєстрації згідно з Положенням про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій. Незареєстровані іно­земні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передба­чених законодавством України.

Державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється протягом трьох робочих днів, після їх фактичного внесення, органами державної реєстрації. До таких органів належать: Рада міністрів Автономної Рес­публіки Крим; обласні, Київська та Севастопольська міські державні ад­міністрації.

Для реєстрації інвестор або уповноважена ним у встановленому по­рядку особа (заявник) подає до відповідного органу такі документи: ін­формаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції у трьох при­мірниках, заповнене за встановленою формою та з відміткою державної податкової інспекції за місцем здійснення інвестиції про її фактичне вне­сення; документи, що підтверджують форму здійснення іноземної інвес­тиції (установчі документи, договори (контракти) щодо виробничої коо­перації, спільного виробництва та інших видів спільної інвестиційної ді­яльності, концесійних договорів тощо); документи, що підтверджують


364______________________________________________ Глава 9

вартість іноземної інвестиції; документ, що свідчить про внесення заяв­ником плати за реєстрацію.

Державна реєстрація іноземної інвестиції здійснюється шляхом при­своєння інформаційному повідомленню про внесення іноземної інвести­ції реєстраційного номера, який на усіх трьох примірниках засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою органу державної реєстрації.

Перший примірник інформаційного повідомлення повертається заяв­никові як підтвердження факту державної реєстрації іноземної інвести­ції, другий надсилається поштовим відправленням Міністерству фінансів у день здійснення реєстрації іноземної інвестиції, третій залишається в органі, що здійснив її реєстрацію.

Відмова в державній реєстрації іноземних інвестицій можлива лише у разі, якщо здійснення цієї інвестиції суперечить законодавству України або подані документи не відповідають вимогам Положення. Не допуска­ється відмова з мотивів недоцільності здійснення іноземної інвестиції.

Відмова у державній реєстрації має бути оформлена письмово із за­значенням мотивів і може бути оскаржена у судовому порядку.

Реалізацію економічної політики щодо розвитку національного ви­робничого та експортного потенціалу шляхом впровадження інвестицій­но-клірингових відносин (кліринг (від англ. с!еагіп§ — очищати) — без­готівкові розрахунки взаємозарахувань, виходячи з умов балансу плате­жів, і залучення на цій основі зовнішніх валютних ресурсів та приватного капіталу з метою фінансування обігових коштів і капітальних вкладень українських товаровиробників) забезпечує Державний інвестиційно-клі­ринговий комітет при Міністерстві промислової політики України. Він є центральним органом виконавчої влади.

Комітет відповідно до покладених на нього завдань:

1) формує разом з відповідними органами виконавчої влади напрями
розвитку інвестиційно-клірингових відносин з метою залучення в еконо­
міку України зовнішніх валютних ресурсів і приватних капіталів для фі­
нансування обігових коштів і капітальних вкладень українських товаро­
виробників;

2) розглядає пропозиції органів виконавчої влади і суб'єктів підпри­
ємницької діяльності щодо розвитку співробітництва на основі інвести­
ційно-клірингових відносин і визначає проекти для фінансування обіго­
вих коштів і капітальних вкладень, організує підготовку техніко-еконо-
мічних обгрунтувань з цих питань і приймає рішення про доцільність їх
реалізації;

3) організує залучення валютно-інвестиційних ресурсів і приватних
капіталів, у тому числі на міжнародних ринках позикового капіталу, з
метою фінансування обігових коштів і капітальних вкладень, проводить
переговори і в межах своєї компетенції укладає відповідні договори;

4) виконує міжвідомчі функції щодо координації роботи та взаємодії


Адміністративно-правове регулювання у сфері економіки_________ 365

з органами виконавчої влади, а також із суб'єктами підприємницької ді­яльності у справі реалізації державної політики з інвестиційно-кліринго­вих відносин;

5) організує розробку та реалізацію міжнародних проектів регіональ­
ного співробітництва за рахунок поєднання фінансово-матеріальних ре­
сурсів окремих регіонів України та залучених зовнішніх валютних кош­
тів і приватних капіталів;

6) забезпечує оперативне управління боргами і акціями підприємств-
експортерів, які передаються Комітету для реалізації проектів фінансу­
вання;

7) бере участь у реалізації державних експортно-імпортних програм,
що потребують передекспортного фінансування обігових коштів і капі­
тальних вкладень;

8) здійснює функції з управління майном підприємств, установ та ор­
ганізацій, що належать до сфери його управління, а також управління
державним майном (частками, паями, акціями) суб'єктів підприємни­
цької діяльності на час одержання ними фінансових ресурсів у межах ін­
вестиційно-клірингової діяльності;

9) готує разом з МЗС або за погодженням з ним пропозиції Кабіне­
тові Міністрів України щодо складу українських делегацій та відповід­
них директив на переговорах з міжнародними фінансовими та іншими
організаціями іноземних держав та їх угрупувань з питань, пов'язаних з
інвестиційно-кліринговими відносинами;

 

10) готує пропозиції та обгрунтування доцільності залучення валют­
но-інвестиційних ресурсів і приватних капіталів з метою фінансування
обігових коштів та капітальних вкладень суб'єктів підприємницької ді­
яльності;

11) організує, координує і контролює пошук об'єктів фінансування
на території України, їх обстеження, проведення маркетингових дослі­
джень, а в разі потреби — незалежних експертиз;

12) організує, координує і контролює опрацювання інвестиційних
проектів, які планується фінансувати в межах розвитку інвестиційно-клі­
рингових відносин, припиняє дію зазначених проектів, якщо вони не від­
повідають вимогам законодавства;

13) організує, координує і контролює товарне наповнення експортно-
імпортних контрактів у межах валютно-клірингових відносин, сприяє їх
укладенню та виконанню;

14) бере участь в організації та проведенні некомерційних конкурсів
і міжнародних торгів (тендерів) з метою вибору та реалізації інвестицій­
них проектів, а також у забезпеченні поставок машин, устаткування, ма­
теріалів тощо в межах інвестиційно-клірингової діяльності;

15) здійснює контроль за додержанням законодавства під час прове­
дення зовнішньоекономічних і фінансово-кредитних операцій з питань,
що належать до його компетенції;


366______________________________________________ Глава 9

16) здійснює оперативний обмін інформацією з учасниками інвести­
ційно-клірингових відносин стосовно потреб суб'єктів підприємницької
діяльності в обігових коштах і капітальних вкладеннях, сприяє створен­
ню інфраструктури для їх ефективного використання, відповідної інфор­
маційно-аналітичної бази, проводить семінари і конференції, в тому чис­
лі міжнародні;

17) надає консультації українським та іноземним учасникам з питань
інвестиційно-клірингового співробітництва, що належать до його компе­
тенції;

18) узагальнює досвід і практику реалізації інвестиційно-клірингових
проектів, розробляє і подає Кабінетові Міністрів України пропозиції що­
до вдосконалення законодавства з питань економіки та зовнішньоеконо­
мічної діяльності;

19) взаємодіє з органами виконавчої влади, а також з підприємства­
ми, установами та організаціями України й іноземних держав, які беруть
участь у реалізації проектів на умовах міждержавних інвестиційно-клі­
рингових відносин;

Приватизація.Під приватизацією державного майна слід розуміти відчуження майна, що перебуває у державній власності, та майна, що на­лежить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до Закону України «Про приватизацію державного майна», з метою підвищення соціально-еконо­мічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну пе­ребудову економіки України.

Приватизація здійснюється на основі принципів: законності; держав­ного регулювання та контролю; надання громадянам України пріоритет­ного права на придбання державного майна; надання пільг для придбан­ня державного майна членам трудових колективів підприємств, що при­ватизуються; забезпечення соціальної захищеності та рівності прав участі громадян України у процесі приватизації; платності відчуження держав­ного майна; пріоритетного права трудових колективів на придбання май­на своїх підприємств; створення сприятливих умов для залучення інвес­тицій; безоплатної передачі частки державного майна кожному громадя­нинові України за приватизаційні папери; додержання антимонопольно-го законодавства; повного, своєчасного та достовірного інформування громадян про порядок приватизації та про об'єкти приватизації; враху­вання особливостей приватизації об'єктів агропромислового комплексу, гірничодобувної промисловості, незавершеного будівництва, невеликих державних підприємств, підприємств зі змішаною формою власності та об'єктів науково-технічної сфери; застосування переважно конкурентних способів у разі: приватизації невеликих державних підприємств, закон­сервованих об'єктів та об'єктів незавершеного будівництва, підприємств торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населен­ня, готельного господарства, туристичного комплексу; продажу акцій від-


Адміністративно-правове регулювання у сфері економіки_________ 367

критих акціонерних товариств, створених на базі середніх і великих під­приємств.

Щорічно Верховною Радою України шляхом прийняття окремого за­кону затверджується Державна програма приватизації, яка розробля­ється Фондом державного майна України. Державна програма привати­зації визначає цілі, пріоритети та умови приватизації і складається із зав­дання на перший бюджетний рік та прогнозу на два наступні роки. Вона містить:

—завдання щодо приватизації майна, яке перебуває в державній влас­
ності, та державного майна, що належить Автономній Республіці Крим;

—відповідні способи приватизації для різних груп об'єктів;

—квоти обов'язкового застосування приватизаційних паперів для
приватизації різних груп об'єктів;

—завдання відповідним органам виконавчої влади щодо забезпечен­
ня проведення приватизації;

—заходи щодо залучення у процесі приватизації інвесторів;

—особливості участі у процесі приватизації громадян України, іно­
земних інвесторів та інших покупців;

—розрахунок витрат на виконання програми приватизації, порядок
їх відшкодування та джерела фінансування;

—прогноз надходження коштів від приватизації та напрями їх вико­
ристання.

Законодавством визначаються об'єкти приватизації, зокрема до них належать: майно підприємств, цехів, виробництв, дільниць, інших підроз­ділів, які є єдиними (цілісними) майновими комплексами, якщо в разі їх виділення у самостійні підприємства не порушується технологічна єд­ність виробництва з основної спеціалізації підприємства, з структури якого вони виділяються; об'єкти незавершеного будівництва та законсер­вовані об'єкти; акції (частки, паї), що належать державі у майні господар­ських товариств та інших об'єднань.

Але приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення. Є чотири групи таких об'єктів:

1. Об'єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, за­
безпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об'­
єкти права власності Українського народу, майно, що становить матері­
альну основу суверенітету України.

2. Об'єкти, діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збере­
ження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цін­
ностей.

3. Об'єкти, контроль за діяльністю яких з боку держави гарантує за­
хист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, ви­
користання або реалізації небезпечної продукції, послуг або небезпечних
виробництв.

4. Об'єкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому.


368______________________________________________ Глава 9

Державну політику у сфері приватизації здійснюють: а) Фонд дер­жавного майна України; б) його регіональні відділення та представниц­тва у районах і містах; в) органи приватизації в Автономній Республіці Крим.

Вони становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.

Фонд державного майна України підпорядкований, підзвітний і під­контрольний Верховній Раді України. Голова Фонду державного майна України призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України за згодою Верховної Ради України.

Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження: змінюють у процесі приватизації організацій­ну форму підприємств, що перебувають у державній власності; здійсню­ють повноваження власника державного майна у процесі приватизації; виступають орендодавцем майна, що перебуває у державній власності, згідно з законодавством; продають майно, що перебуває у державній власності, у процесі його приватизації, включаючи майно ліквідованих підприємств, об'єктів незавершеного будівництва та колишнє військове майно, що набуло статусу цивільного, а також акції (частки, паї), що на­лежать державі у майні господарських товариств; створюють комісії з приватизації; затверджують плани приватизації майна, що перебуває у державній власності, плани розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації; розробляють проекти державних програм привати­зації і подають їх на затвердження Верховній Раді України; укладають угоди щодо проведення підготовки об'єктів до приватизації та їх прода­жу; укладають угоди щодо проведення експертної оцінки вартості об'єк­тів приватизації; здійснюють ліцензування комісійної, представницької та комерційної діяльності з приватизаційними паперами; виступають з боку держави засновником підприємств із змішаною формою власності; беруть участь у розробці міжнародних договорів України з питань дер­жавної власності та її використання; здійснюють захист майнових прав державних підприємств, організацій, установ, а також акцій (часток, па­їв), що належать державі, на території України та за її кордоном; контро­люють виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна.

Чинним законодавством встановлено особливий порядок приватиза­ції державного майна. Він передбачає: опублікування списку об'єктів, які підлягають приватизації, у виданнях державних органів приватизації, місцевій пресі; прийняття рішення про приватизацію об'єкта на підставі поданої заяви або виходячи із завдань Державної програми приватизації та створення комісії з приватизації; опублікування інформації про прий­няття рішення про приватизацію об'єкта; проведення аудиторської пере­вірки фінансової звітності підприємства, що приватизується (за винят­ком об'єктів малої приватизації); затвердження плану приватизації або


Адміністративно-правове регулювання у сфері економіки_________ 369

плану розміщення акцій відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації, та їх реалізацію. Приватизація державного майна здійснюється шляхом:

—продажу частини державного майна кожному громадянинові Ук­
раїни за приватизаційні папери;

—продажу об'єктів приватизації на аукціоні, за конкурсом, у тому
числі з виключним застосуванням приватизаційних паперів;

—продажу акцій (часток, паїв), що належать державі у господар­
ських товариствах, на аукціоні, за конкурсом, на фондових біржах та ін­
шими способами, що передбачають загальнодоступність та конкуренцію
покупців;

—продажу на конкурсній основі цілісного майнового комплексу дер­
жавного підприємства, що приватизується, або контрольного пакета ак­
цій відкритого акціонерного товариства.

Ініціатива щодо приватизації може виходити як від державних орга­нів приватизації, так і від покупців. Покупці цілісних майнових комплек­сів та інвестори, які бажають придбати контрольний пакет акцій, зобов'я­зані разом із заявою подати бізнес-план або техніко-економічне обгрун­тування післяприватизаційного розвитку об'єкта, що включає план зай­нятості працівників підприємства, пропозицію інвестора з зазначенням максимального розміру інвестиції, строків та порядку її внесення, а по­купці — фізичні особи подають також декларацію про доходи.

Заяви про приватизацію подаються до державних органів приватиза­ції за місцезнаходженням об'єкта, який приватизується, у письмовій фор­мі та в порядку, що встановлюється Фондом державного майна України.

Державні органи приватизації протягом місяця розглядають заяви та приймають рішення щодо приватизації об'єкта і в п'ятиденний строк пи­сьмово повідомляють про це заявника, адміністрацію та трудовий колек­тив підприємства, що приватизується, а також відповідний орган вико­навчої влади, уповноважений управляти цим майном.

У разі відмови в приватизації відповідний орган приватизації пові­домляє заявників про причину відмови.

У кожному конкретному випадку, з метою розробки плану привати­зації та забезпечення тим самим її ефективного проведення і додержання усіх передбачених вимог і процедур, державним органом приватизації утворюється комісія з приватизації об'єкта. Діяльність комісії регулюєть­ся Положенням, яке затверджується Фондом державного майна України.

До її складу за принципом однакового представництва входять пред­ставники господарського товариства, створеного членами трудового ко­лективу підприємства, що приватизується, у тому числі й від представ­ницького органу трудового колективу — профспілкового комітету або ін­шого уповноваженого ним органу, інші особи (або їх представники), які подали заяву на приватизацію, представники місцевих рад, фінансових органів, державного органу приватизації, Антимонопольного комітету


370______________________________________________ Глава 9

України або його територіальних відділень, органу, уповноваженого до прийняття рішення про приватизацію управляти відповідним державним майном. Відповідні органи та особи зобов'язані в п'ятиденний строк з мо­менту одержання повідомлення про прийняття рішення щодо створення комісії делегувати до її складу своїх представників. Якщо в зазначений строк вони не делегували своїх представників до складу комісії, держав­ний орган приватизації має право затвердити склад комісії без представ­ників цих органів. За рішенням комісії до її роботи можуть залучатися експерти, консультанти та інші спеціалісти, які користуються на її засі­даннях правом дорадчого голосу. Для забезпечення гласності та прозо­рості приватизації у роботі комісії з приватизації об'єкта можуть брати участь народні депутати України.

Основними завданнями комісії є: контроль за проведенням інвента­ризації майна об'єкта приватизації; розробка проекту плану приватизації об'єкта та подання його на затвердження органу приватизації; оцінка вар­тості та визначення початкової ціни об'єкта приватизації, розміру статут­ного фонду господарського товариства та розробка акта оцінки; визна­чення форми платежів відповідно до квот застосування приватизаційних паперів та компенсаційних сертифікатів; розробка, за необхідності, реко­мендацій щодо реорганізації об'єктів; формування списків громадян, які мають право на придбання акцій на пільгових умовах; заповнення форм статистичної звітності.

Для виконання поставлених завдань комісія має право: зобов'язати адміністрацію підприємства, що приватизується, здійснити у встановлені терміни інвентаризацію державного майна; давати розпорядження, обов'язкові для адміністрації об'єкта приватизації, що пов'язані з розроб­кою проекту плану приватизації; залучати до роботи експертів, консуль­тантів, радників, спеціалізовані аудиторські фірми, консалтингові органі­зації та фірми з правом дорадчого голосу на засіданнях комісії.

Результатом роботи комісії є проект плану приватизації. Якщо тру­довий колектив підприємства, майно якого приватизується, або інші по­купці не погоджуються з проектом плану приватизації, розробленим ко­місією, вони можуть підготувати його альтернативний варіант.

Проект плану, розроблений комісією, та альтернативний проект пла­ну трудового колективу чи інших покупців подаються на розгляд регіо­нальних відділень Фонду державного майна України або його представ­ництв у районах та містах, які протягом десяти днів зобов'язані розгля­нути подані проекти, затвердити план приватизації і довести його до за­інтересованих осіб.

Після видання наказу про затвердження плану приватизації діяль­ність комісії припиняється.





Переглядів: 312

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 9 | ГЛАВА 10

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.